‘’SAHİP ÇIKMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ’’

13 Mayıs 2018 13:24
‘’SAHİP ÇIKMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ’’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Bartu Karabacak, 2018 Troia Yılı’nın ilan edilmesinde Türkiye’nin ve Çanakkale’nin Troia’yı benimsemesinin etkisi olduğunu belirtti. Karabacak; ‘’Troia, Çanakkale'nin ve ülkemizin çok önemli bir değeridir. Tarihte çok önemli yeri olan bir antik kent. Böyle önemli bir yere sahip olan Çanakkale maalesef Troia'nın da değerlerini zaman içerisinde kaybetmiş. Troia'ya özellikle batıda çok kıymet veriliyor. Böyle bir konuya Türkiye'nin sahip çıkması, en az

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Bartu Karabacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1- 2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale'ye artısı olacak mı?

Troia, Çanakkale'nin ve ülkemizin çok önemli bir değeridir. Tarihte çok önemli yeri olan bir antik kent. Böyle önemli bir yere sahip olan Çanakkale maalesef Troia'nın da değerlerini zaman içerisinde kaybetmiş. Troia'ya özellikle batıda çok kıymet veriliyor. Böyle bir konuya Türkiye'nin sahip çıkması, en azından bunun bizim olduğunu ve bizde olduğuna inanması güzel bir hareket. Anadolu medeniyetler beşiğidir ve çok farklı medeniyetler çok farklı zaman dilimleri içerisinde burada yaşamışlar. O zenginliğin daha iyi tanıtılması adına faaliyetlerde bulunduğunuz zaman onunla ilgili yöresel anlamda ve ötesinde uluslararası ciddi faaliyetlerde bulunuyorsunuz. Eleştirilseniz bile böyle bir yıl ilan edilmiş ve bu tarz faaliyetler var. 2018 Troia yılının ilan edilmesi Çanakkale'nin daha çok bilinmesi adına son derece isabetli bir karar olmuş. Bence gelecek yıllarda da sürdürülebilir çalışmalar yapılabilirse Çanakkale için çok ciddi kazanç sağlayacaktır diye düşünüyorum.

2- İl ve ilçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Çanakkale’nin yeterince yatırım aldığını düşünmüyorum. Devlet eliyle yapılan köprü, tüneller,gibi yatırımlar oluyor ama bunlar Çanakkale’nin gelişmesi için yeterli olmayacaktır. Baktığınızda Çanakkale bir turizm ve tarım kenti ama diğer turizm kentlerinden çok geri kalıyor. Dünya’ nın en güzel iki adasına sahibiz, bu adalar yaz aylarında turistlerle dolup taşıyor ama o insanlara konaklama alanı tahsis edemiyoruz. Bu yüzden günü birlik gelmek zorunda kalıyorlar. Özellikle yurt içinden gelen turistlerimiz bu konuda çok sıkıntı çekiyorlar ve komşumuz olan Balıkesir’e gidiyorlar. Bence öncelikle bu konular ele alınmalıdır. Diğer yandan şehir merkezindeki ulaşım sorunu özellikle yaz ayları ve bayramlarda kent halkını zor durumda bırakabiliyor. Havalarında sıcak olmasından dolayı yolda geçirilen vakit halkın evinden çıkmasını engelliyor. Bu sorunun önüne geçmek için yollar genişletilebilir. Kent içi ulaşımda da biz öğrenci olarak sınav zamanlarında otobüslerin yetersizliğinden sorun yaşıyoruz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin öğrenci sayısı her yıl artıyor ve bu öğrencilerin büyük bölümü okula şehir içi otobüslerle ulaşım sağlıyorlar. Böyle olunca da otobüsler sürekli dolu oluyor ve kent halkı suçu öğrencilerde buluyor. İnşallah en kısa zamanda bu sorunlara çözüm getirilir diye düşünüyorum.

3- Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Tarım arazilerinin hangi konuda ne amaçla satıldığını bilemiyorum fakat çiftçilerin son zamanlarda bu işleri bırakıp şehir merkezlerine göç ettiklerini biliyorum. Bu sorun tüm Türkiye’yi etkileyen bir durum. Olumsuzlukları da çok fazla diye düşünüyorum, dışa bağımlılığımızı arttırıyor. Baktığınız zaman Türkiye kendi kendine yetecek verimlilikte topraklara ve mükemmel iklim şartlarına sahip bir ülkedir. Umarım bu konuda yeterli düzenlemeler yapılır. Çanakkale’de ki üretime gelecek olursak eğer, Çanakkale bu iklim ve toprakların en güzeline sahip ve bu topraklarda çıkan domates çok ünlüdür, bağcılık çok fazladır ve ayçiçeği üretiminde Türkiye’nin 2. sırasındadır. Çanakkale tekelinde sadece domates değil, Umurbey şeftalisi, Bayramiç beyazı, Lapseki kirazı, Yenice kapya biberi de bulunuyor. Bunların hepsi Çanakkale üretimi ve doğal ürünler. Bu üretimin azalması Çanakkale’de bu sektörde çalışan insanları ve Türkiye ekonomisini de olumsuz yönde etkileyecektir. En azından bu satılan alanların imara açılmaması bunun önüne geçecektir diye düşünüyorum.

 

4- Gelibolu Tarihi Yarımada'da neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oluyor mu?

Tarihi Alan’a mümkün olduğunca gitmeye çalışıyorum. Çünkü orası bizim için ayrı bir öneme ve değere sahip, orada atalarımız, dedelerimiz bu ülkenin kurulması için, biz rahat yaşayalım diye canlarını vermişler. İmkanımız varken bu kadar yakınımızdayken gitmemek, orada neler olduğunu öğrenmemek bizim ayıbımızdır. Daha önceleri çöp sorunu vardı ve bu çözüldü. Bunun olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebilirim. Takip ettiğim kadarıyla da yeni şehitlikler bulunuyor ve bulunması için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların yine olduğu gibi tarihi dokuyu bozmadan yapılması gerektiğine inanıyorum. Gelibolu Tarihi Yarımadası’nın tarihi olduğu kadar yerli turizmde de önemli bir rolü var. Ülkemizin her yerinden atalarını görmek isteyen insanlar buraya geliyorlar ve atalarını anıyorlar. Sadece bizim ülkemizden değil yurt dışından da insanlar geliyor. Gelen turistleri burada ağırlayacak yerlerimizin arttırılması gerekiyor. Özel günlerde yoğunluk ve trafik kenti yaşanmaz hale getiriyor ve bu da o gelen insanların gözünde olumlu bir iz bırakmıyor. Bunların önüne geçilerek tarihimizi yaşatmamız gerektiğini düşünüyorum.

5- Yakın bir tarihte Küçükkuyu - Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale'ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli'de geçirmek ister misiniz?

Midilli'nin çok güzel bir ada olduğunu duymuştum. Güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Çünkü turist alışverişi olacak. Sadece bizden gidenler olmayacaktır. Midilli’den de gelenler olacağını düşünüyorum. Çanakkale'de de Gökçeada ve Bozcaada var. Bunlara alternatif olabilir. Sadece gezip görmeden ziyade kültür anlamında da farklı diller farklı insanlar tanıma fırsatımız olacaktır. Bence son zamanlarda yaşanan siyasi krizlerden dolayı gerilen ortamı yumuşatmak içinde bir adım olacaktır. Buda hem bizim için hem de onlar için güzel bir durum. Benimde fırsatım olursa tatilimi orada geçirmek isterim. İnşallah en kısa sürede başlar diye ümit ediyorum.

Necmiye Tarlasüren

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler