istanbul escort

Şahinöz, ÇASİAD İle Gündem Toplantısına Konuk Oldu 22.10.2019

22 Ekim 2019 16:24
Şahinöz, ÇASİAD İle Gündem Toplantısına Konuk Oldu  22.10.2019

Çanakkale Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ÇASİAD), Türkiye'nin en önemli ekonomistlerinden ABD Merkez Bankası FED eski Araştırma Direktörü, Dünya Gazetesi Yazarı Erkin Şahinöz'ü Çanakkale İş Dünyası buluşturdu.

“ÇASİAD ile Gündem” toplantısına konuşmacı olarak katılan ABD Merkez Bankası FED eski Araştırma Direktörü, Dünya Gazetesi Yazarı Erkin Şahinöz “ Kur ve Faiz Yönü, Ekosistem Nasıl Tahmin Edilir?, Belirsizlik Ortamında Şirket Yönetimi, Turizm 4.0, Blokzincir, Yapay Zeka, Kripto Paralar, Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semih Başaran; “Çanakkale İş Dünyasının gelişimi için çalışmalarımızı duraksız sürdürüyoruz. Bu kapsamda farklı alanlarda ün sahibi başarılı, bilgi ve deneyim sahibi profesyonelleri Çanakkale İş Dünyası ile buluşturmaya devam edeceğiz" dedi.

ÇASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semih Başaran'ın açılış konuşmasının ardından, Erkin Şahinöz; Turizm 4.0, perakende 4.0'ı, tarım 4.0'ı, hatta 5.0'ları konuşmaya başladığımız bir dönemde akıllı şehirler, akıllı turizm, blok zincirin kullanıldığı müşteri sadakat programlarında hakeza bu kripto paraların, coinlerin kullanıldığı, yani turizmde aslında ciddi anlamda trendlerin değiştiği bir sürecin içerisinden geçiyoruz” dedi.
Kripto paranın öneminden bahseden Şahinöz, “Kripto paralar, blok zincir, büyük veri. Bizim bir an önce dijitalleşmeye geçmemiz lazım, veriyi toplamamız lazım müşteriler hakkında bu veriye dayalı olarak bilimsel kararlar vermemiz lazım. Büyük veri dediğimiz şey bu işte. Önce dijitalleşmek gerekiyor. Biz hep şunu söylüyoruz 21. yüzyıl petrolü verilir veriyi de aynı petrol gibi buluyorsunuz, çıkarıyorsunuz, işliyorsunuz ve kullanıyorsunuz. Bunu ticari amaçlı kullanıyoruz. Mesela bankalar ne diyorlar çalışanlarına, müşterilerinizi bilin, hatta müşterinizin müşterisini bilin. Eğer biz buraya turistin çok harcayanını çekmek istiyorsak, özellikle blok zincir, yapay zeka, büyük veri alanlarında ciddi anlamda yatırım yapmamız lazım. En basit örneği Facebook. Gezegende 7 buçuk milyar insan yaşıyor. Facebook Libra diye kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Facebook'un dünyada iki buçuk milyar kullanıcısı var. Libra fiyatını bir dolara eşit diyecekler. Dolayısıyla Facebook kullanıcıları kendi aralarında ticaret yapabilecekler. Aslında bankacılığın nasıl ortadan kalktığını görüyoruz. Dolayısıyla bizim bunun turizm versiyonunu çok hızlı bir şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor” diye konuştu.


Günümüzde her şeyin soyutlaştığı gibi ekonominin de soyutlaştığından bahseden Şahinöz, “Bizde hep eski ve vecizeleri düşkünlük var. Vecizelere inanacaksak o zaman,  dünya ihracatında Türkiye fındıkta devrim yapabiliyor olması lazım. Fındığın neredeyse üçte ikisi bizim topraklarımızda çıkıyor. Bizim yıllık fındık ihracatımız 1.6 milyar dolar. Fındığı ithal eden Nutella bugün dünyada 10 milyar dolar ciro yazıyor. Türkiye'nin fındığın kendisini satarak somutunu satarak, üzerine hayal konmamış, inovasyon konmamış 1.6 milyar dolar yılda ihracattan gelir kazanabilirken, bir şirket 10 milyar dolar Nutella ile fındığın en katma değerli hali ile tüketicilere sunabiliyor. Bizimde Çanakkale bölgesinde buna odaklanmamız lazım. Muhteşem bir doğası var, elbette bunu herkes biliyor, bunu buraya gelmemiş olanı da. Ama biz burada kış döneminde neler yapabiliriz nasıl bir hikayeleştirme yapabiliriz ki Türkiye'nin mahkum kaldığı her şey dahil 100 dolar hikayesinden kurtarabiliriz onu düşünmemiz gerekiyor” dedi.
Yoğun bir katılımcı tarafından izlenen sunum soru cevap bölümü ile sona erdi.

Seminerin ardından GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik ve ÇASİAD Başkanı Semih Başaran tarafından ABD Merkez Bankası FED eski Araştırma Direktörü, Dünya Gazetesi Yazarı Erkin Şahinöz'e seramik Troya Atı Heykeli hediye edildi. HABER MERKEZİ

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler