''SAHİLLER VE KOYLAR ÇOK GÜZEL''

09 Haziran 2018 09:44
''SAHİLLER VE KOYLAR ÇOK GÜZEL''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Emre Özbey, Çanakkale'nin doğasının Çanakkale'ye farklı bir değer kazandığını belirtti.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Emre Özbey                        

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

İhtiyaçların karşılanması konusundan başlayacak olursak AVM'nin açılmasıyla insanların ihtiyacını giderebilecek mağazalar bir araya geldi. Oldukçada ilgili görüyor ve ayrı bir etkinlik, zaman geçirme alanı oldu. Tabi yinede Çanakkale'de olmayan bir çok ürün ve mağaza yok. Örneğin teknoloji ürünlerini bulabileceğimiz kısıtlı imkanlar var. Mesela müzik aletleri satan dükkanlar var ama deneyip alma imkanın yok. Çünkü elinde çeşitli ürünler yok. İstanbul gibi metropol bir şehirle Çanakkale'yi karşılaştırmak akılcı olmaz ama bunun gibi konularda eksiklikler göze çarpıyor. Çanakkale'de öğrenci olmak nasıl diye soracak olursanız da Çanakkale öğrenci şehri ve oldukça da sakin. Aktiviteler konusunda devamlı değişiklik ve çeşitlilik mevcut. Özel günleri kesinlikle değerlendiriyorlar. İskele de veya kordonda etkinlikler oluyor.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

İş imkanı bulabilirsem kalmak isterim ama pek mümkün gözükmüyor. Çanakkale'de sanayileşme olmadığından dolayı iş potansiyeli oldukça düşük. Bunun artması gerekiyor ama o zamanda Çanakkale'nin iç huzuru bozulabilir. Yani hem çok iş imkanı olup hem de bu kadar sakin ve huzurlu bir şehir bulmak imkansız gibi.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çoğu öğrenci gibi bende Bozcaada'ya gittim. Mükemmel bir doğaya sahip. Çok güzel sahilleri ve koyları var. Çanakkale farklı bir değer katıyor. Öğrenci şehri olmasının yanında turizm şehri potansiyeli de kazandırıyor. Ayrıca Gökçeada'da var. Orası Bozcaada'ya göre daha sakin ama artık yoğunluktan insanların oraya da kayacağını düşünüyorum.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Gitme fırsatım olmadı. Troia gibi bir çok antik kentimiz var ve bunu gün yüzüne çıkarmak oldukça akılcı bir hareket. Ayrıca sadece Troia'ya da sahip değiliz. Çanakkale'de bir çok antik kent var. Bunlarında daha aktif kullanılma ihtimali var. Zaman içerisinde buralarda gün yüzüne çıkacaktır diye düşünüyorum.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım için pek sıkıntılı olduğu söylenemez. Tabi daha rahat olabilir. Çanakkale'de ışıklandırma sistemi çok karmaşık. Buda öğrencileri otobüste bunaltıyor. Bunun düzelme ihtimali var mı? çok zayıf. Farklı güzergahlar oluştursan da örneğin Atatürk Caddesinden binen biri yine ışıklarda sıkıntı yaşıyor. Bazen de yoğunluk hat safhaya ulaşıyor. Ek seferlerle takviye yapılmalı ve ışıklandırma sistemi düzenlenmeli. Bunlar hallolursa kusursuz bir ulaşım sağlanacaktır.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Öncelikle sebep tabi ki puanım. İstanbul gibi bir şehirde okumak isterdim. Bu İstanbul'un daha düzenli bir şehir olduğu anlamına gelmiyor. İş imkanları eğitim seviyesi biraz daha yüksek. Puan da sıkıntı olduğu için şehrin önemi ortaya çıkıyor. Çanakkale'de çocukluğumuzdan bildiğimiz bir şehir ve her insan olumlu şeyler söylüyor. Bu yüzden Çanakkale'yi tercih ettim. DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler