istanbul escort

aksaray haber

REKTÖR MURAT BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU 20.09.2019

20 Eylül 2019 10:39
REKTÖR MURAT BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU 20.09.2019

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, busene üniversitemize kayıt yaptıran birinci sınıf öğrencileri ile bir araya geldi.

İÇDAŞ Kongre Merkezinde İlahiyat Fakültesi birinci sınıf öğrencileri buluşması ile başlayan program; sırasıyla Troia Kültür Merkezi, Eğitim Fakültesi Seminer Salonu ve Biga İİBF Entelektüel Etkinlik Merkezindeki buluşmalar ile devam etti. Programlarda Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Prof. Dr. Suat Uğur, Fakülte Dekanları, öğretim üyeleri de yer aldı.  

Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal’ın Öğrenci Konseyini, konseyin çalışmalarını ve kendisini tanıtarak başladığı konuşmasında Öğrenci Konseyinin üniversite yönetimi ile öğrenci arasında bir köprü olduğunu belirtti ve şöyle devam etti.  “Öğrenci Konseyi tüm üniversitelerde yer alan ve her birimde temsilcisi olan bir yapıdır.  Öğrencilerin her hangi bir isteği, sıkıntısında, sosyal- kültürel gelişimine katkı sağlayacak tüm etkinliklerde öğrencilerin yanındadır.”

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ise öğrenci ve hocanın birbirinin ayrılmaz parçaları olduğunun altını çizerek öğrencilere seslendi: “Hayatta tesadüf diye bir şey yoktur. Büyük bir maratondan geçtiniz. Büyük bir gayret, emek verdiniz. Alın teri döktünüz. Çalıştınız ve üniversiteyi kazandınız. Bundan sonrası için de çok çalışmanız, emek vermeniz gerekiyor. Hangi mesleği seçmiş olursanız olun o mesleğin hakkını iyi bir şekilde verirseniz mutlaka önünüzdeki günlerde hayatınızda çok daha güzel günler olacaktır. Zirvelere çıkmanın yolu zordur ama çok çalışırsanız imkânsız değildir.”

 

Çanakkale Bir Öğrenci Şehri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin öğrencileri ile birlikte şehrin nüfusunun dörtte birini meydana getirdiğini dile getiren Rektör Murat, Çanakkale’nin bir öğrenci şehri olduğunu ve her bakımdan çok büyük anlamları olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sene başlattığımız ve gelenekselleştireceğimiz üniversitene hoş geldin programları ile siz değerli öğrencilerimizi okulunuzun ilk gününde yalnız bırakmak istemedik. Adım attığınız bu yolda bu zamana kadar olduğu gibi büyük bir azim ve kararlılıkla yolunuza devam ederken üniversite yönetimimiz, öğretim üyelerimiz sizlerin yanında olacağız. Yeter ki adım attığınız bu yolda bu zamana kadar olduğu gibi büyük azim ve kararlılıkla yolunuza devam edin. 

 

Dünyanın En Önemli Mücadelesinin Yapıldığı Yer Çanakkale

Çanakkale dünyanın en önemli mücadelesinin yapıldığı bir mekândır. Çanakkale büyük bir ruhtur. Bu ruha hepimizin sahip olması gerekiyor. Osmanlının en zor döneminde emperyalist güçlerin var güçleri ile ülkemize saldırdığı biz zamanda dedelerimiz Çanakkale geçilmez dediler ve emperyalist güçler Çanakkale’yi geçemediler. Türk’ün imanını ve gücünü tüm dünya burada gördü. 

 

Çanakkale Ruhu, Türk Milletine Milli Mücadele Ruhu Verdi 

Bu sene yeni gelen öğrencilerimizin hepsinin mutlaka bizler rahat olalım diye yattığı yerleri görmelerini sağlayacağız. Çanakkale olmasaydı Türk milleti bugünkü yapısına asla sahip olamayacaktı. Anadolu’da ki büyük mücadele burada kazanılan mücadelenin moral ve motivasyonu ile başlatıldı. Bu moral motivasyon ile başlatılan milli mücadele ruhu ile etrafımızı saran emperyalist güçlerin her biri geldikleri gibi gittiler. Türk milletini ayakta tutan ve milli mücadele ruhu veren şey Çanakkale ruhudur. Çanakkale bunun için çok önemlidir. Öğrencilerimizin de bunu bilmelerini ve bunun farkında olarak, bu ruhla çalışmalarını bekliyoruz. Çanakkale ile ilgili kitapları, romanları, bilimsel makaleleri okumanızı tavsiye ediyorum.”

 

Geleceğimiz, Ümidimiz Sizlersiniz

Türkiye’nin genç nüfusunun çok olduğunu ve her beş kişiden birinin 18-24 yaşları arasında olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, “Geleceğimiz, ümidimiz siz gençlersiniz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin ismini şu karşıda yatan dedelerimize layık olacak şekilde Türkiye’ye tanıtacağız. Bunun için sizlerden beklentimiz çok çalışmanız ve gayret etmeniz. Bunu hep birlikte başaracağız. Bizler hep sizlerin yanında olacağız. Sizler de kendinize idoller belirleyin. Aziz Sancar, Fuat Sezgin gibi isimlerin hayatlarını okuyun. Göreceksiniz ki bu isimler bulundukları yere gelmek için çok çalışmışlar.  Rektör Prof. Dr. Sedat Murat konuşmalarının ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtladıktan sonra programlar son buldu. HAVVA PORTAKAL

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler