PROJELERİ İLE KENTE DEĞER KATANLAR ''Emrah-Ekin Güneri''

10 Ocak 2018 08:44
PROJELERİ İLE KENTE DEĞER KATANLAR ''Emrah-Ekin Güneri''

PROJELERİ İLE DEĞER KATANLAR Emrah- Ekin Güneri Kedi Kulağı Kitabevi Sahipleri ‘’insanların isteklerine göre kitaplar ve dokümanlar bulmak yönünde bir etkinlik alanımız var.’’

‘’insanların isteklerine göre kitaplar ve dokümanlar bulmak yönünde bir etkinlik alanımız var.’’

1.)Şirketiniz ve faaliyet alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eşim Ekin Güneri ile Kedi Kulağı Kitabevi olarak açtık. Çanakkale’de 5. Yılımızı doldurduk. Fakat Kedi Kulağı Kitabevi 10. Yılına girdi. Biz bilinen kitabevlerinden farklı bir yapıya sahibiz. Sosyal medya üzerinden kişiye özel kitapları tanıtıyoruz, amacımız okuyucuya doğru kitapları ulaştırmak.

Popüler kitaplara dükkanımızda çok fazla yer vermiyoruz, ancak sipariş olursa onları getiriyoruz. Daha çok özel ve geniş bir 2. El

Kitap arşivimiz var. Özel kitaplar bulmak, insanların isteklerine göre kitaplar ve dokümanlar bulmak yönünde bir etkinlik alanımız var. Onlara şöyle yardımcı oluyoruz. Siz buraya geldiğinizde bize ne tarz bir kitap aradığınızı söylüyorsunuz. Biz o tarzın içinde en iyilerini araştırarak buluyoruz. Siz bunların arasından beğenip alıyorsunuz ve ondan sonra ki süreçte bize gelen kitaplar içerisinde buna benzer kitaplar varsa sosyal medyada paylaşırken sizi etiketliyoruz.

‘’ Biz bilinen kitabevlerinden farklı bir yapıya.’’

 

2.) Çanakkale’ye yatırım yapma fikriniz nasıl ortaya çıktı?

 

Daha önceden İstanbul’da yaşıyorduk. Ben yayın sektöründe çalışıyordum. Eşimde bu şirketi kurup kitap tanıtımı yaparak başladı. Sonra İstanbul’da yaşamın zorlaşmasından sebep yeni bir yer arama düşüncesi oluştu. Çanakkale’yi daha önceden seviyorduk. Lapseki’de bir yazlığımız vardı gelip gidiyorduk. Sevdiğimiz için ve rahat bir şehir olduğu için buraya taşınma kararı aldık. Bu işi burada yapmaya karar verdik.

3.)Çanakkale’de bir kitabevi sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Çanakkale’de gerçekten güzel kitap okuyan kitle var ama bunun dışında çoğunlukla her yerde olduğu gibi popüler kitaplara ağırlık oluyor. Bizim çok farklı özel bir kitlemiz var biz bunlara asla müşteri demiyoruz. Bizim kullandığımız tabir ‘’destekçiler’’. Buraya her gelen insan buraya bir şey katıyor ve bizim kafamızda bir şeyler oluşturuyor. Yeni projeler oluşturmamızı sağlıyor. O yüzden, Çanakkale’ye yatırım yaptığımız için çok memnunuz.

Gerçekten şu 5 yıl zarfında çok özel insanlarla çalıştık. Dediğim gibi destekçilerimiz şu dükkanın 5 yıllık süreçte ayakta durmasını, 5 yıllık süreçte gelişmesini farklı yönlere evrilmesini sağladı. Dezavantaj olarak

İnsanlar burada daha ucuz kitap arayışına gidiyor. Kitap fiyatları evet pahalı ama bunun daha değişik yolları var, örneğin biz 2. El kitap satıyoruz. Piyasada 20-30 lira olan kitapların bizde 10-12 liraya 2. Eli bulunuyor. Özellikle belirtmek istiyorum kitaplarımız korsan değil. Yani insanların okuyup ellerinde tutmak istemediği kitapları biz onlardan alıyoruz ve yeni sahiplerine ulaştırıyoruz. 2. El kitaplarımız bizde baya ilgi görüyor. Tabi bizden kitap alan destekçilerimizin en fazla %20’si Çanakkale’den oluyor, %80’lik kısmı şehir dışından. Biz bütün ülkeye kitap ulaştırıyoruz. Sosyal Medya’da kendi sayfamızda kitap paylaşımları yapıyoruz ve bu paylaşımları görüp konularını okuyan destekçilerimiz hoşlarına giderse alıyorlar. Biz buradan kargo ile kendilerine ulaştırıyoruz. 

 

‘’ Çanakkale’de gerçekten güzel kitap okuyan kitle var.’’

4.) Bir kitabevi sahibi olmanın belli bir standardı bulunuyor mu?

Evet, bir standardı var. Her meslek sevmeden yapılmaz ama kitabevi işi kesinlikle yapılacak iş değil. Bir diğer kitaplar hakkında asgari düzeyde bilgi verecek kadar o kitabı tanımalısınız. Örneğin bizim ellimize 2. El kitaplar geliyor. Aralarında şuanda baskısı olmayan kitaplar var. Bilgimiz dışında bir kitap olursa internetten araştırarak bilgi arıyoruz ve sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Kitabevi açarken önce insanlara doğru hizmeti vermek daha sonra para kazanmanın gelmesi gerekiyor. Ben sektörde 15. Yılıma girdim para kazanmak önemli ama kazanmayı da doğru yönlendirme ile yapacaksınız. Buraya aileler geliyor ve çocuklara hiç uygun olmayan kitaplar almak istiyor. Niye? Çocuğumuz istedi. Bunun için uyarılar yapıyoruz. 13 yaşındaki çocuklara Taht Oyunları alınmaz ya da Grinin Elli Tonu alınmaz, bu kitaplar 18 yaş üstüdür. İnsanları doğru kitaplarla buluşturma misyonundayız. Kitaplar yemek gibidir herkes her yemeği sevmez. Kitaplarda öyledir sırf okumuş olmak için her kitap okunmaz. Bu sadece size bilgi kirliliği yaratır. Hatta sizi hasta eder yemeklerde olduğu gibi biz o yüzden gerçekten uygun olacağına inandığımız kitapları onlara ulaştırma derdindeyiz biz buna ‘’ Kitap Koçluğu’’ diyoruz.

5.)Gelecek yıllar için projeleriniz nelerdir?

Biz sürekli proje yapıyoruz.  Örneğin askıda kitap projesi yapmıştık, hala devam ediyor. daha önce yapılmış bir çalışmaydı bizde onu Çanakkale’ye uyarladık. Geliyorsunuz 5 liralık bir kitap alıyorsunuz ve askıya alınmasını istiyorsunuz.  Biz oraya asıyoruz daha sonra bizden kitap isteyen okullar oluyor, bizde askıdaki kitaplarımızı oraya gönderiyoruz. Bir diğer projemiz ise şöyle, insanlar kitabı kabağına göre alıyor. İlk etapta seçtiğimiz 16 kitabın dışını kapağı görünmeyecek şekilde kaplayıp, içeri ile ilgili bir bilgiyi üzerine yapıştıracağız.  Bunun yurtdışında uygulamaları var onlar ‘’kör kitap’’ diyor. Biz bu ismi hoş bulmadık. Biz ‘’görünmeyen’’ kitap olarak başlıklandırdık projemizi, insanlar böylece içeriğine göre karar vermiş olacaklar ve doğru kitabı bulmuş olacaklar.

 

 

‘’ Biz sürekli proje yapıyoruz.’’

MERVE KARAOĞULLARI

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler