istanbul escort

Potansiyelimin En Üst Seviyesine Geleceğim (20.07.2020)

Son Güncelleme : 20 Temmuz 2020 09:07
Potansiyelimin En Üst Seviyesine Geleceğim (20.07.2020)

Doruk Satranç Kulübünün başarılı sporcusu hedeflerini anlattı.

Doruk Satranç Spor kulübünün başarılı sporcusu Kaan Ünüvar satranç sporunun zorluklarını ve hedeflerini anlattı. Başarılı sporcu  Satranç sayesinde düzenli, planlı, disiplinli, dikkatli olmayı, olaylara farklı açılardan bakabilmeyi, empati yapabilmeyi öğrendiğini  katıldığı birçok yurtiçi ve yurtdışı turnuvalarda farklı şehirler, ülkeler, kültürler tanıdığını. Güzel başarılar elde ettiğini  ve çok sevdiğim arkadaşlar, abiler, ablalar kazandığını ifade etti.

Sizi tanıyabilirmiyiz?

KAAN ÜNÜVAR: Merhaba Ben Kaan Ünüvar. 2010 yılında Ankara, Çankaya’da doğdum. Bakırköy Bahçeşehir Koleji 5. Sınıf öğrencisiyim. Satranç, legorobotik kodlama, yüzme, resim, kitap, müzik ve benzeri hobilerim var.

Satranç sporuna ne zaman başladınız?

KAAN ÜNÜVAR: Satranç sporu ile 3 yaşında annemin bana taşları ve taşların hareketlerini öğretmesi ile tanıştım. 4 yaşından itibaren anaokulunda, gittiğim akıl oyunları kulübündederslere katıldım. 7 yaşından itibaren ise bireysel antrenörlerim ile çalışıyorum.

Sizi bu spora yönlendiren sebepler ve kişiler var mı?

KAAN ÜNÜVAR: Öncelikle beni tanıyan ailem, sonrasında ise anaokulu ve gittiğim spor akademisindeki öğretmenlerim, yaratıcı düşünmem, konsantre olma yeteneğim ve başarı isteğim sebebi ile yönlendirdi bu spora.  Ailem farklı branşlarla tanışmam açısından futbol, baterigibi birçok kursa da gönderdi, fakat satranç beni daha çok mutlu etti ve bu alanda birçok başarı elde ettim.

İlk müsabakanızda ne hissettiniz?

KAAN ÜNÜVAR: İlk resmi müsabakam, 7 yaşında Bahçelievler İlçe Birinciliği oldu. Çok iyi hatırlıyorum, etraftaki kalabalık ve kazanma isteğim sebebi ile çok heyecanlandım. Orada elde ettiğim 3. lük sonucunda ise çok mutlu oldum, yerimde duramadım.

Çalışma ortamlarınız uygun mu?

KAAN ÜNÜVAR: Satranç çalışmak için, satranç tahtası, bilgisayar ya da bir kitap yeterli… Bu sebeple her ortamda çalışabiliyorum.

Okul ve sporun birlikte yürümesi konusundaki düşünceleriniz?

KAAN ÜNÜVAR: Aslında çok kolay olduğunu söyleyemem. Satranç sporu ile ilgileniyorsanız günlük çözmeniz gereken sorular ve yapmanız gereken maçlar oluyor. Bunun dışında şehirdışı, yurtdışı turnuvalara katılıyorum ve bazen okul devamsızlığım oluyor. Ama tüm bunlar bana daha planlı, disiplinli, konsantre ve dikkatli çalışma becerisi kazandırdı. Hatta başka hobilerimle de ilgilenmeye zaman ayırabiliyorum.

Örnek aldığınız sporcu veya sporcular var mı?

KAAN ÜNÜVAR: Çok beğendiğim, Hikaru Nakamura ve tabiki şampiyon Magnus Carlsen.

Satranç sporuna ilk başladığınızda ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

KAAN ÜNÜVAR: Zorlukla karşılaşmadım.

Satranç sporu nasıl bir disiplin gerektiriyor?

KAAN ÜNÜVAR: Satranç sporu ciddiyetle yapılması gereken bir spor. Hergün düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışma yapmanız, belli aralıklarla turnuvalara katılmanız, turnuvalara zihinsel ve psikolojik olarak hazırlanmanız gerekiyor.

Çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

KAAN ÜNÜVAR: Haftada 2 gün satranç antrenörüm ile ders yapıyoruz. Günlük olarak maç yapıyorum, analiz ediyorum ve soru çözüyorum. Bunun dışında şehiriçi, şehirdışı ve yurtdışında birçok turnuvaya katılarak tecrübe kazanıyorum.

Müsabakaya çıkarken nasıl konsantre oluyorsunuz?

KAAN ÜNÜVAR: Maç başlamadan en az 1 saat önce yalnız kalıp, bazen müzik dinliyorum. Maçtan 20 dakika önce ise masama oturup, ortama adapte oluyorum. Bu bana kendimi  iyi hissettiriyor.

Müsabaka sırasında neler hissediyorsunuz?

KAAN ÜNÜVAR: Pierre MacOrlan, ‘’Satranç tahtasında tüm denizdekilerden daha fazla macera vardır’’ demiş. Bende maçın gidişatına göre çok fazla duygu değişikliği yaşıyorum. Ve hala çok heyecanlanıyorum.

Satranç sporcusu olmanın zorlukları nelerdir?

KAAN ÜNÜVAR: Severek oynadığınızda bir zorluğu yok aslında. Sadece düzenli çalışma gerektiriyor. Çalışmalara ara verdiğinizde gerilediğinizi hissediyorsunuz.

Yaptığınız spora ailenizin bakış açısı nedir?

KAAN ÜNÜVAR: Bu sporu severek yaptığım sürece, bugüne kadar olduğu gibi, maddi ve manevi sonuna kadar destek olacaklarını söylüyorlar. Satrancın bana kattıklarından memnunlar.

 Bu sporda hedefleriniz neler?

KAAN ÜNÜVAR: Satranç sporunda en üst kademe olan GM ünvanını tabi ki elde etmeyi çok istiyorum. Fakat en önemlisi kendime tatmin sağlayacağım, potansiyelimin en üst seviyesine severek gelebilmek.

Satrancın size kattıkları nelerdir?

KAAN ÜNÜVAR: Satranç sayesinde düzenli, planlı, disiplinli, dikkatli olmayı, olaylara farklı açılardan bakabilmeyi, empati yapabilmeyi öğrendim. 7 yaşımdan beri katıldığım birçok yurtiçi ve yurtdışı turnuvalarda farklı şehirler, ülkeler, kültürler tanıdım. Güzel başarılar elde ettim ve çok sevdiğim arkadaşlar, abiler, ablalar kazandım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: satranç çanakkale

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler