istanbul escort

Perinçek’ten Çan-Biga fay hattı uyarısı (27.06.2020)

27 Haziran 2020 15:36
Perinçek’ten Çan-Biga fay hattı uyarısı (27.06.2020)

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek; “Ülkemizde olan her deprem bana istemeyerek Çan, Bayramiç dolayındaki fayların deprem potansiyelini hatırlatıyor’ dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, Cuma günü Manisa’da gerçekleşen 5,5 şiddetindeki depremin ardından Biga-Çan bölgesine dikkat çekti. Perinçek yaptığı açıklamada; “Gölmarmara - Sazoba da 5.5 büyüklükte deprem yaşadık. Bu deprem bizler için hiç sürpriz olmayan bir deprem. Bilindiği gibi Manisa dolayında özellikle son 4 ayda olmak üzere bir yıldır depremler devam ediyor. Bölgede bir fay üzerinde olan deprem komşu fayı tetikliyor. Bu nedenle son 6 aydır Akhisar - Kırkağaç- Soma- Gölmarmara dolayında binlerce deprem yaşadık. Bu haritaya dikkatli batığımızda Gölmarmara yakınında gerçekleşen 5.5 büyüklükteki deprem öncesi geçtiğimiz bir hafta içinde aynı faylar üzerinde daha küçük depremler olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 5.5 büyüklükteki deprem sürpriz değil demekteyiz. Bölgede devam eden deprem aktivitesinin doğal sonucu olarak yaşanan bir deprem ile yüz yüzeyiz. Hatta ben biraz daha ileri giderek Cuma günü olan depremin önceki aylarda olan depremlerin tetiklediği artçı bir deprem olarak ta bile adlandırabilirim. Eğer Gölmarmara depremini ana deprem kabul edersek, artçı depremlerin sayısı hızla artarak devam ettiğini ve an itibarıyla sayının 25 dolayını aştığını görüyoruz.” İfadelerini kullandı.

“En tehlikeli fay Evciler Fayı”

“Çan - Bayramiç hattında son bir ay içinde neler oldu. Haritada siyah ile işaretli elipsin iki ucuna bakalım. Buralarda son 30 gün içinde deprem yoğunluğu görüyoruz” diyen Perinçek; “Ayrıca elips içinde ortada Çan yakınında küçükte olsa deprem odak yoğunlaşması var. Biga-Çan fay zonu 287 yıldır 7’den büyük deprem yaratmadı. Bayramiç güneyindeki Evciler Fayı ise aktif olmasına rağmen kayıtlara geçmiş (bilinen) 7 den büyük deprem yaratmamış. Bu nedenle de en tehlikeli fay Evciler Fayı olarak nitelendirilebilir. Biga Çan Fay zonunun Güneybatı ucunda yoğunlaşan deprem odakları faylar boyunca gerilmenin Çan dolayında birikip daha batıya aktarılmadığını gösteriyor. (Biga-Çan Fay zonu Çan dolayında sonlandığı için bu durum gerçekleşmekte) Aynı durumu sadece bu yıl değil önceki 2 yıl içinde de gördük. Çan yakınındaki faylarda biriken gerilim, sıçrayıp Evciler Fayına ulaşırsa 3 yıldır sözünü ettiğim endişelerimiz gerçekleşebilir. Varsayalım ki ben yanılıyorum ve beklenen deprem 5 yıl sonra olacak. Bu durumda şanslıyız; en azından önümüzde 5 yıl olacak ve bizim gerekli güçlendirme ve tedbirlerimizi almak için zamanımız var diyebileceğiz. Umarım beklenen daha geç olur ve bize tedbirleri almamız için zaman verir. 3 yıldır uyarılarımızı yaptık ama bu konuda hiç bir adım atmadık, belki bundan sonra tedbirlerimiz artırırız” şeklinde konuştu.

Enishan Keskin

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler