Özgür Şahin ''Çanakkale'de kaynak ustası bulabilecek misin?''

Son Güncelleme : 03 Ocak 2018 12:01
Özgür Şahin ''Çanakkale'de kaynak ustası bulabilecek misin?''

GELECEĞİNİ PLANLAYAN ÇANAKKALE Çanakkalespor Futbol Kulübü Derneği Başkanı - Özgür Şahin

1- Derneğinizi kısaca tanıtır mısınız? Amacınız ve şehre katmak istedikleriniz nelerdir?

Derneğimiz 1984 yılında kuruldu. Biz kamu kurum tabanlı bir derneğiz. Bir dönem Köy Hizmetler Spor adı altında faaliyetlere devam etti. Bir dönem Özel İdare Dardanel Spor adını almış. Sonrasında Özel İdare Spor oldu. Son olarak 2013 yılında Çanakkale Spor ismini aldık ve halen daha bu isimle devam ediyoruz. Tüm yöneticilerimiz Özel İdare personelinden oluşuyor. Yaklaşık 2008 Hazirandan bu yana kulüp başkanlığı görevimi devam ettiriyorum. Sportif bir derneğiz ve tek branşımız futbol değil. Aynı zamanda avcılık alanında da faaliyet gösteriyoruz. Burada da 4 tane lisanslı sporcumuz var. Bunlardan iki tanesi Milli Takım Aday Adayı seçimlerini kazandı. Bir tanesi orada elendi diğeri de Milli takım adayı oldu. Futbolda da kulübü devraldığımız 2008'den bu yana süper amatör ligde faaliyet gösteriyoruz. Bir sezon bölgesel amatör lige yükselme başarısında bulunduk ve bir dönem orada mücadele ettik. Sonrasında maddi imkansızlıklardan dolayı çekilmez zorunda kaldık. Şuan maddi imkanlardan dolayı çok fazla üst liglerde mücadele etme olasılığını kendimizde görmüyoruz. Çanakkale'nin portföyü de belli. Çanakkale'de sanayi fazla olmadığından dolayı sponsorda bulma şansımız fazla değil. Genelde kendi yağımızda kavrulan bir kulübüz ve kulübe ait hiç bir işletmemiz ve tesisimiz yok. Tamamen üye aidatları ve bağışlarla, kişisel çabalarla amacımıza yürüyen bir takımız. Bu anlamda da birinci amacımız Çanakkale'de gençlerin spor yapmasına ve sportif etkinliklere katılmasını sağlamaktır. Bizim yönetim kurulu olarak asıl amacımız Çanakkale'ye bir tesis kazandırmak. Bunun için çok çalışıyoruz. Bu konu için belediye ve milli emlak ile görüştük fakat bir cevap alamadık. İnşallah bir gün Çanakkale'ye tesis kazandırabilirsek bizim için en değerli konu bu olacaktır. Çünkü diğer sporla ilgilenen derneklerle de görüştüğünüzde Çanakkale'de ki en büyük problemin Çanakkale'de aktif olan bir tane saha var. Ciddi seviye de saha problemi yaşıyoruz. Haftanın dört günü takımımız idman yapıyor ve hiç bir şekilde tam saha kullanamıyoruz. Merkezde yanlış hatırlamıyorsam dokuz tane futbol takımı aynı sahayı kullanıyor.Bunun dışında gündüz kullanan Bozcada ve Gökçeada gibi kulüpler var. Aynı zamanda dokuz tane takımın alt yaş kategorilerini de ortaya koyduğumuzda yaklaşık 30-35'e yakın takım aynı sahada idman yapmak zorunda kalıyor. Buda ciddi problemler doğuruyor. Çanakkale'de spor anlamında en büyük eksiklik budur. Bir an önce diğer illerin standartlarına yetişmemiz gerekiyor. Şu an gündemde olan havaalanının sahası var ve orası henüz açılmadığı için kullanılamıyor. Orası olsa bile Çanakkale'nin en azından 4-5 tane spor kompleksine ihtiyacı var ki düzgün bir şekilde spor yapma ve yaptırma imkanı bulalım.           

2- Çanakkale'nin dinamikleri(valilik,belediye,üniversite,dernekler,STK) ortak çalışmalar yürütebiliyor mu? Ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Ortak çalışmaların yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama ortak çalışmalar yürütülmüyor. Ben şunu düşünüyorum; Profesyonel liglere veya bölgesel amatör liglere baktığımızda genelde hep başarılı olan kulüpler ilçe veya belediye kulüpleridir. Bizim Çanakkale merkezde çok fazla spor kulübü var. Bu esasen güzeldir, renkliliktir, rekabeti arttırır ama bunun yanında merkezde ki tüm spor kulüplerinin durumları pek iç açıcı değil çünkü bizim merkezde destek bulma şansımız yok. İlçede kulüpler biraz belediyeden biraz esnaftan bir şekilde çarklarını döndürmeyi sağlıyorlar. Esasında bizim merkezde birleşmemiz, birlikte hareket etmemiz çok daha güçlü bir yapı ortaya çıkarır ama bunu başaramadık. Bu konuyu daha önce gündeme getirdik ama başaramadık. Bunun içerisinde biz oluruz olmayız fark etmez ama merkezde bir birliktelik sağlayıp tek bir takıma bürünebilirsek çok daha başarılı oluruz demiştim. Bu talep görmedi ve göreceğini de pek sanmıyorum.

3- Çanakkale'ye ve ilçelerine ekonomik yönde nasıl yatırımlar yapılmalıdır?

Ne yönde yatırımlar yapılması konusunda İl Özel İdare ve Valilik geniş çaplı araştırmalarını yapıyorlar. Buraya gelen yatırımcılarla da konuşuluyor. Çanakkale'nin bir kara kaplı kitabının yazılması gerekiyor çünkü Çanakkale çok arada kalmış bir şehir. Bir tarafına bakıyorsunuz Biga,Lapseki,Çan enerji odaklı bölge olarak gözüküyor. Merkez'de küçük çaplı sanayiler var. Biga'da büyük çaplı sanayi var. 2018 Troia Yılı ilan edildi ve turizme mi yönelsem? yoksa batak ovasında tarıma mı yönelsem? ya da Kaz Dağlarında altıncılık faaliyetleri mi olsa? yoksa bunun yanından doğal tarım ürünlerine mi yönelsem? Yani turizm, sanayi, enerji, tarım sektörlerinde ki yatırım konularında çok belirsiz bir şehir. Bence Çanakkale'nin biran önce nerede ne yapacağına ve nasıl bir yol izleneceğine bir an önce karar verilmesi lazım ve bu şekilde yürümesi lazım. Çanakkale çok değerli bir şehir. Türkiye'nin göz bebeği. Yani mavisiyle, yeşiliyle, tarihi ve doğal güzellikleriyle,her şeyiyle mükemmel bir şehir. Bir vizyon oluşturulması lazım ve bu doğrultuda ilerlenmesi gerekiyor. Ama benim fikrimi soracak olursanız Çanakkale'ye sanayiyi sokmazdım. Belki iş adamları buna fazla sıcak bakmaz ama ben Çanakkale'nin güzelliğini ve tarihi dokusunu kaybetmesinden tarafa değilim. Tarif, doğa ve tarım bize yeter. Tabi bunu da iyi tasarlamamız lazım. En basitinden Gökçeada ve Bozcaada'ya bakın. Bozcaada tarihi dokusu daha fazla korunmuş ve pahalı olmasına rağmen doluluk oranı daha yüksek. Gökçeada daha çok alan genişliği var fakat bir Bozcaada kadar popülaritesi yok.  

4- Çanakkale gelişiyor, sanayi gelişiyor. Kalifiye eleman konusunda göç alacağız. Çanakkale özelinde düşündüğümüzde kalifiye eleman yetiştirme konusunda eğitim ve yönlendirme yapılıyor mu?

Bu konu hakkında çok basit bir örnek vereceğim. İstanbul'a gittiğimde fabrikası olan bir ağabeyimiz ile konuştuk. Fabrikasının yeri çok güzeldi. Boğaz manzaralı 30 dönümlük bir fabrikası vardı. Dedik ki '' Sen bu fabrikayı ve araziyi sat. Gel sana Çanakkale'de Organize Sanayi'de bunun üç katı bir fabrika kuralım.'' Cevabı şu oldu. ''Bende 21 tane kaynak ustası çalışıyor ve aylık maaşları 6.500 TL. Ben bu adamları Çanakkale'ye getiremem. Sen Çanakkale'de bana 21 tane kalifiye kaynak ustası bulabilecek misin?'' Elbette mecburiyetten hayır dedik. '' O zaman benim gelmemin bir anlamı yok'' dedi. Yani sanayiyi bizim buraya getirebilmemiz için öncelikle kalifiye eleman ihtiyacımız karşılanması lazım. Bugün en basitinden Çanakkale'de 700 e yakın paletli iş makinesi vardır. Bunlara hitap edebilecek dükkan sayısı ve usta sayısı çok az. Bizim burada arızaya bakan bir çok usta Balıkesir'den Tekirdağ'dan veya Bursa'dan geliyorlar. Yani bizim Çanakkale'de bunlara cevap verebilecek yeterli tesis ve işletme yok. Oradan baktığımızda kalifiye eleman ciddi sıkıntı ve işçi bulma konusu da ciddi sıkıntı. Çanakkale'de bunlara da cevap verilmesi lazım ki sanayinin gelişmesi sağlanabilsin.

5- 2018 Troia yılına nasıl hazırlanıyoruz? Projeleriniz var mı?

2018 Troia yılı için valilik, özel idare ve ilgili STK'lar birlikte çok güzel çalışabiliyorlar. Kaynak yaratmaya çalışıyorlar. Şuan o bölgede zaten özel idare olarak çalışmalar çok fazla devam ediyor. Bununla alakalı geçen sene bir futbol turnuvası da organize edildi ve bizde alt yaş grubu olarak katıldık. İsteriz ki bizde Troia ovasında bir futbol turnuvası güzel olur.Yurt dışından takımlar getirtilebilir. Bizde yer almak isteriz tabiki. Benim söylediklerim spor anlamında tabi ki. Onun dışında ki çalışmaları zaten yeterli buluyorum. Sürekli tanıtımlar ve lansmanlar yapılıyor ve inşallah Çanakkale için faydası olur. En azından bölgeye ve çevrede ki ilçeleri hareketlilik getirir.

6- Enerji,maden ve çevre ilişkisine nasıl bakıyorsunuz? Şehre katkıları neler olacaktır?

Ben bu konuya kişisel cevap veriyorum ve sıcak bakmıyorum. Türkiye'de enerji şebekesi enterkonnekte diye bir sistem var. Yani Çanakkale'de enerjiyi alabilmeniz için enerji santrallerinin Çanakkale'de olmasının hiç bir anlamı yok. Yani bugün Atatürk'te üretilen bir enerjiyi siz Çanakkale'de kullanabiliyorsunuz. O yüzden Çanakkale'nin içerisinde yapılacak enerji santralleri Çanakkale'nin ihtiyacını görecek diye bir şey yok.  Bu yüzden tarihi ve doğal dokusunun bozulmasını istemem. Ben elektrik mühendisiyim ve her ne kadar çevreye zararı yok dense bile zararını olduğunu düşünüyorum. O yüzden ben çok sıcak bakmıyorum.                                                                                                                                   

7- Çanakkale'de yeşil alan artışı görüyor musunuz? Öğrenci ve çocuklara yönelik parklar yeterli mi?

Çanakkale'de yeteri kadar spor alanı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca çocuklara da kapalı spor alanlarının yapılmasının gerektiğini düşünüyorum. Benim iki çocuğum var ve benim gibi bir sürü aile var. Birlikte gidebilecekleri, birlikte vakit geçirebilecekleri, birlikte oyun oynayabilecekleri, sosyal aktivite yapabilecekleri alanlar olduğunu düşünmüyorum. Özellikle kış ayları için kapalı alanların olduğunu düşünmüyorum. Yazın zaten iş kolay, sahil iliyiz ve en kötü ihtimalle denizde, havuzda oyalama şansımız var. Ama kışları çocukların enerjilerini atabileceği, oyun oynayabileceği, sosyalleşebileceği ve etkinlikler yapabileceği daha geniş, daha ferah alanların olması gerektiğini düşünüyorum. Yani bir binanın içerisine sıkışmaktansa daha büyük ve geniş alanlarda aktivite yapabilmeleri gerekiyor. Çanakkale'de bir çok aileye sorsanız bunu yapabildikleri tek etkinlik AVM'lerde zaman geçirmeyi söyleyecektir. Başka hiç bir etkinlik alanımız yok Çanakkale'de.

8- Yapılacak olan Teknopark'ın Çanakkale'ye nasıl katkısı olur?

Tekno park'ın içerisi güzel doldurulursa çok faydalı olacaktır. Bunun bir benzeri Ankara'da ODTÜ'de var. Doldurulabilirse Çanakkale lojistik olarak güzel bir yerde. Köprü ve otobanların yapımıyla birlikte Büyükşehirlerin ortasında kalan çok değerli bir arazi ve ulaşımı kolay bir arazi. İnşallah içerisi doldurulabilirse Teknoloji anlamında Çanakkale hareketlenmiş olur.  Çanakkale'ye değer katacaktır.

9- Çanakkale'de ulaşım ve otopark konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?

Çanakkale merkezde kesinlikle sıkıntılı bir durumda. Bu aynı şekilde ilçelerde de geçerli. Bu Çanakkale halkının sosyal ve ekonomik durumunun biraz iyi olduğunun göstergesidir. Çok fazla sanayi olmadığı için maaşlı çalışan insan ve öğrenci var. Öğrenci, memur ve emekli şehri olarak bakılıyor Çanakkale'ye. Buda belli bir çıtanın üzerinde olması demek. Buda her evde bir hatta iki araç anlamına geliyor. Toplu taşımanın daha pratik çözümler bulması gerekiyor. Ben o görüşteyim. En son Tokyo'ya gitmiştim ve orada ki trafik Çanakkale'nin trafiğinden daha az. Bir ada ülkesi, nüfusu Çanakkale'nin nüfusundan 1000 kat daha fazla ama orada bu problemler daha az. Bizim sabahları ve akşamları ciddi bir trafik problemi yaşıyoruz. Çok fazla trafik ışığı var ve kesinlikle park yeri bulma şansınız yok. Çanakkale Merkez'de halk bahçesi dediğimiz yerin etrafında 3-4 tur atıyordur tüm Çanakkaleliler. Belediyenin çözümler üretip bu problemleri ortadan kaldırması gerekiyor. Bursa'ya baktığımız zaman Battı Çıktı dediğimiz veya alt geçit dediğimiz geçitlerle trafik akışı hızlandırılmaya çalışılmış. Çanakkale'de elbette ki deniz seviyesindeyiz ve bunları yapılması zor ama imkansız değil. Sadece biraz daha pahalıya gelir ama bir yerlerden de başlamak gerekiyor. Çanakkale'nin yeni imarlı yerlerinde kapalı otopark olmadan imar durumu alınamıyor diye biliyorum. Yani otoparkınızı tasarlamadan belediye imar çalışması vermiyor. Yol genişlikleri elbette ki merkeze göre daha iyi planlanıyor. Benim orada gördüğüm tek problem çok fazla kesişen yol var.Araç kullanırken Görüş üçgeni dediğimiz bir trafik olayı var. Bu görüş üçgenine çevre duvarları uymuyor ve belediye bu konuyu atlıyor. Yani bir yerden çıktığınızda binanın çevre duvarından dolayı kavşakta diğer yönden dönül yapanı göremiyorsunuz. Onun dışında yeni yapılaşmalar elbette ki daha planlı ve programlı bir şekilde yürüdüğü gözüküyor. Doğancan Ustabaş

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Durmuş şen

03 Ocak 2018 11:44
sayın başkan elini taşın altına koydugun için önce seni tebrik ediyorum güncel sorunlara deyinmişsin ülkede spor külüpleri kapanırken sen spora yaptıgın destek için arkandayım destegim sonsuz başkan

Son Eklenenler