''OTOBÜS SAYILARI ARTMALI''

10 Temmuz 2018 09:32
''OTOBÜS SAYILARI ARTMALI''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mezunu Can Düz; ''Evet sabah okula çıkarken sıkıntı yaşayabiliyorum ama ikinci öğretim olduğum için akşam saatlerinde genelde otobüsler boş oluyor. Sınav zamanlarında otobüs yeterliliğinde sıkıntılar yaşanıyor. Otobüsler uzun süre gelmiyor ve dolu geliyor. Burası turizm şehri olduğu kadar öğrencilerinde yaşadığı bir şehir.''dedi.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Can Düz

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mezunu

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Buraya geleli 5 yıl oldu, barınma konusunda daha hiç sıkıntı çekmedim. Burada yaşayan öğrenciler evlerini devrediyorlar ve kurulu düzene geçiyorsunuz ya da şehrin her yerinde bir yurt ya da apart bulunuyor onlardan birinde kalabiliyorsunuz. Son yıllarda kiralarda bir artış oldu ama yine de o kadar etkilemiyor. Kültürel aktiviteler konusunda aktif bir şehir olduğunu düşünüyorum. Üniversitenin içerisinde de etkinlikler oluyor ya da bir topluluk üyesi iseniz her hafta sonu bir aktivitede yer alabiliyorsunuz. Şu ana kadar karşılayamadığım bir ihtiyacım olmadı ama seçenek fazlalığı olmadığı için fiyatlar biraz fazla olabiliyor. Genel anlamda bu konuda sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Mezun olduktan sonra burada kalmayı istiyorum, kaldım da ama imkanlar buna daha ne kadar elverir bilmiyorum. Çanakkale küçük bir şehir ama burada da geçiminizi sağlamak için çalışmanız gerekiyor. Bizim bölüme uygun geniş bir iş alanı bulunmuyor. Hayallerimi İstanbul’da gerçekleştirip, birikim yaptıktan sonra burada yaşayabilirim. İlerleyen yıllarda olur da iş imkanları artarsa hiç düşünmeden buraya yerleşirim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

En beğendiğim yerleşim yerinin Bozcaada olduğunu söyleyebilirim. Çok farklı ve doğasıyla zengin bir yer. Yaz aylarında insanların kalabalığından bunu anlayabiliyorsunuz. Çanakkale’nin turizminin kalbi olduğunu düşünüyorum. Gökçeada’nın da güzel olduğunu söylüyorlar ama daha gitme fırsatım olmadı yakın zamanda gitmeyi düşünüyorum. Diğer ilçeleriyle ilgili pek fikrim olduğunu söyleyemem. Biga’da sanayinin ilerlediğini biliyorum. Hepsini gezip görmeyi isterim ama onun içinde vakit harcamanız gerekiyor.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Maalesef gitme şansım olmadı ama çalışmaların bu konuda yavaş işlediğini söyleyebilirim yılın neredeyse yarısına geldik ama çok fazla etkinlik yapılmıyor. Biraz hızlı karar alındığını düşünüyorum. Belki de müzenin açılması bekleniyor olabilir. Müze açıldıktan sonra bende gidip görmeyi istiyorum.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Evet sabah okula çıkarken sıkıntı yaşayabiliyorum ama ikinci öğretim olduğum için akşam saatlerinde genelde otobüsler boş oluyor. Sınav zamanlarında otobüs yeterliliğinde sıkıntılar yaşanıyor. Otobüsler uzun süre gelmiyor ve dolu geliyor. Burası turizm şehri olduğu kadar öğrencilerinde yaşadığı bir şehir.Sadece merkezde nüfusun yüzde 10’unu öğrenciler oluşturuyor. Halkla birlikte otobüsler yoğun oluyor ve halk suçu öğrencide buluyor. Bunun suçlusu kimse değil diye düşünüyorum. İmkanlar dahilinde seferlerde oynama yapılabilir.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Burayı tercih etme sebebim önceden geldiğimde çok beğenmem olmuştu. Puanları da diğer üniversitelere göre daha makul düzeyde diyebilirim. Eğitim kalitesinde bazı bölümlerde pratik alanında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu da ekipman eksikliğinden oluyor. Ben ilerleyen 5 yıl içerisinde diğer üniversitelerle yarışacak duruma gelmemiz gerektiğine inanıyorum.

Necmiye Tarlasüren

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler