Organ Nakliyle Sağlığına Kavuştu

21 Temmuz 2019 14:44
Organ Nakliyle Sağlığına Kavuştu

İlk işi kana kana su içmek oldu .

Şeker hastalığı nedeniyle 4 yıl önce böbrekleri iflas eden Mehmet Karga (48), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde gerçekleştirilen böbrek nakli ile sağlığına yeniden kavuştu. Organ nakli sonrası damacanayla su içen Karga’nın mutluluğu görülmeye değerdi.

 

19 yıl önce şeker hastalığına yakalanan evli ve 2 çocuk babası Mehmet Karga’nın 4 yıl önce böbrekleri tamamen iflas etti. Haftanın 3 günü diyalize giren Karga, organ nakli için başvurduğu diyaliz merkezlerinden uzun süre umutlu bekleyişi sürdü. 7 ay önce ÇOMÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi'ne başvuran Mehmet Karga'ya beklediği haber 27 Haziran günü geldi. Balıkesir'de beyin ölümü gerçekleşen kişinin ailesi tarafından bağışlanan organlarından böbreği, aynı gün gece yarısı Çanakkale'de 3 saat süren operasyonla nakledildi. Nakille sağlığına kavuşan Mehmet Karga, hastanedeki tedavi süresi boyunca 19 litrelik büyük su damacanasını bir an olsun yanından ayırmadı.


“3 saatlik operasyonla nakli gerçekleştirdik”

 

Başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirten ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, “O gece Mehmet Bey'i telefonla aradım. Maalesef telefonu açmadı. Fakat koordinatörlerimiz ısrarlı bir şekilde aramaya devam etti. İkinci kez, üçüncü kez aradılar artık dördüncü kez aradığımızda umutların tükendiği noktada Mehmet Bey telefonu açtı. Tabi büyük bir şaşkınlık yaşadı. Börek çıktı deyince sevinçle merkezimize geldi. Böbrek nakli için bekleyen hastalar mutlaka telefon yanında yatmaları gerekiyor nakil merkezine kayıt oldukları zaman. Çünkü çoğunlukla bu tip organizasyonlar gece olmakta. Mehmet Bey dördüncü aramada nakil merkezimize geldi. O gece 3 saatlik bir operasyonla böbrek naklini gerçekleştirdik” dedi.


“O günleri yaşanmamış sayıyorum”

 

Haftanın 3 günü diyalize girdiğini ve o günlerin geride kaldığını belirten Karga ise, “Haftanın 3 günü diyalize girdiğim için, o günleri yaşanmamış sayıyordum. Suyumuzu bile çay bardağı ile içiyorduk. Nakil oldum. Sağlığıma kavuştum. Gördüğünüz gibi su bidonunu yanımdan ayırmıyorum” şeklinde konuştu.

UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler