ONUN İÇİN ÇOK YAŞAMAZ DEDİLER

25 Haziran 2019 10:09
ONUN İÇİN ÇOK YAŞAMAZ DEDİLER

PES ETMEDİ, ORGAN NAKLİYLE HAYATA YENİDEN TUTUNDU

Çanakkale'de,  şeker hastalığına bağlı olarak sol ayağı kesilen ve iki böbreği iflas eden Kadri Evgi'n organ nakli ile sağlığına yeniden kavuştu.

4 yıl önce şeker hastalığına bağlı olarak sol ayağı kesilen ve iki böbreği iflas eden 47 yaşındaki Kadri Evgi'n yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen pes etmeyerek, yaşam mücadelesini sürdürdü.  2,5 yıl önce organ nakli başvurusunda bulunan Evgi’n 7 Haziran'da gerçekleştirilen böbrek nakli ile adeta hayata yeniden tutunarak,  sağlığına tekrar kavuştu. Evgi’n yapılan böbrek nakli sayesinde diyalize bağlı yaşamaktan da kurtuldu.

2005 yılında ayağında meydana gelen yaralar sebebiyle hastaneye giden Evgi, tedavi görmesinin sonrasında ilaç kullanmaya başladı. Evgi, 2012 yılında gözlerinde oluşan rahatsızlık sebebiyle gittiği hastanede ise şeker hastası olduğunu öğrendi.

 İlaç tedavisin sürdüren Evgi'nin sol ayağı, 2016 yılında oluşan iltihap nedeniyle kesildi.  İki böbreğini de kaybeden Evgi,  yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen hayat mücadelesini sürdürdü.

 2,5 yıl önce ÇOMÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne organ nakli için başvurarak, sıra gelmesini bekleyen Evgi’ne, 27 Mayıs'ta geçirdiği trafik kazasında yaralanan, 1 Haziran günü de tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Murat Çakman'ın ailesi tarafından bağışlanan iki böbreğinden biri, 7 Haziran'da nakledildi. Gerçekleşen nakil ile sağlığına yeniden kavuşan Evgi'n  ilk olarak doya doya su içti.

 

‘Pes etmedi’

Kadri Evgi'nin sol ayağı ve iki böbreğini aynı anda kaybettiğini ifade eden ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, "Hem böbrek yetmezliği, hem ayak kaybı meydana geldi. Sol ayağını kaybetti. Ancak daha fazla kayıp yaşamamak için mücadele etmeye karar verdi. Pes etmedi. Bu mücadelesi neticesinde kazanan Kadri Bey oldu. Sol böbreği kendisine başarılı bir şekilde naklettik. Şu anda normal insanlar gibi sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'de organ yetmezliğinin nedenlerinin altını çizen Alan, "Organ yetmezliğinin en büyük nedeni diyabet ve hipertansiyondur. Özellikle gizli şeker, tedavi edilmediği veya geç teşhis konulduğunda böbreklere hasar verip geri dönmez bir noktaya getiriyor ve yetmezliğe sebebiyet veriyor. Ben her hastamızın yılda en az 1 kere tansiyon ve şeker kontrolü yapmasını tavsiye ediyorum" dedi.

 

‘Tatil yapabileceğim’

Organ nakli ile sağlığına tekrar kavuşan Kadri Evgi ise, "Pes etmedim. Çünkü bu nakil benim sağlığım için çok önemliydi. En çok tatil yapmak istiyorum. Diyalize girdiğim için hiç bir şey yapamıyordum. Sağlığıma kavuştum. Artık eş, dost, akrabalarımla doğru düzgün görüşeceğim. Tatil yapabileceğim. Bol bol da su içeceğim" dedi.

 

GÜRKAN DÜZENLİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler