Onlarca Diploması Var İşi Yok

Son Güncelleme : 14 Temmuz 2019 15:07
Onlarca Diploması Var İşi Yok

Lapseki doğumlu olan onlarca diploma sahibi antrenör Utku Kolkoparan iş bulunmamasına isyan etti.

İstanbul’da yaşayan antrenör Utku Kolkoparan 43 yaşında onlarca diplomanın sahibi olmasına rağmen iş bulamamasına isyan eder oldu. Onlarca antrenör Lisans Diploması, kurs sertifikası olan antrenör bir çok kursu başarı ile bitirmesine rağmen iş bulamadığını kendisi gibi binlerce antrenörün işsiz olduğunu iş bulmanın yolunun yalvarmaktan ve arkanın olmasından geçmemesi gerektiğini ifade ederken açıklamalarının devamında şunları söyledi

İlk olarak Spor Yöneticiliği Kursu, C Lisansı Futbol Antrenörlük Kursu, UEFA B Lisansı Futbol Teknik Direktörlük Kursu, Galatasaray Futbol Okulları Antrenör Eğitim Semineri, UEFA A Profesyonel Kaleci Antrenör Kursu, Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri, TFF Uluslararası Scouting Oyuncu ve Maç İzleme Uzmanı-Antrenörlüğü,TFF-TÜFAD-MEB Halk Eğitim Usta Öğretici Futbol Antrenör Kurslarını başarıyla bitirip kendimi geliştirerek yükselttim. Bunca eğitimi, kurslar, sertifikalar, yabancı dil bilgilerim her şey boşa mı gidecek. Bu kadar çok harcanan zaman ve emek heba mı olacak. Uzun zamandır iş arıyorum. Neredeyse her yere başvuru yaptım ama çoğu geri bile dönmedi ya da biz sizi sonra ararız dediler ve tahmin ettiğiniz üzere kimse arayıp sormadı bile. Ve iş yok, kimse sizi adam yerine koymuyor. İş başvurusu yaparken tecrüben var mı ya da bir referansın var mı, hangi partidensin diye soruyorlar.

Benim tecrübem fazlasıyla var ve büyük başarılara imza attım..Memleketimin takımı olan Lapsekispor’u çalıştırmışım, Geliboluspor’da eski milli futbolcu ve teknik direktör Müjdat Karanfilci’nin  yardımcılığını yaptım, Lapseki de; Dünyanın ilk ve tek Bilgisayar Destekli Futbol Okulunu kurup aynı yıl içinde UEFA’dan kurmuş olduğu bu okuldan dolayı teşekkür mektubu aldım, Çanakkale Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Şubesi tarafından Çanakkale Bölgesi Yıldız Milli Takımı Futbolcu tarama görevlerinde bulundum, Allibeyköyspor Kulübünde Gençlik ve Geliştirme Teknik Sorumlusu olarak görev aldım, Büyükçekmece Tepeciksporun altyapısında kaleci antrenörlüğü görevlerinde bulundum, Galatasaray Futbol Okullarında antrenörlük yaptım, İstanbul FCBescola Barcelona Futbol Okulları Gençlik ve Geliştirme Sorumlusu görevinde bulundum, Halide Edip Adıvar Spor Kulübü U-15 Teknik Sorumlusuydum, Bucaspor Gençlik ve Geliştirme Kaleci Antrenörü, Kaleci Departmanı Sorumluluğu görevinde çalıştım, Türkiye Futbol Federasyonu Milli Takımlar Akademi Gençlik Gelişim Ligleri Oyuncu ve Maç İzleme Uzmanı-Koordinatör Antrenörü olarak görev yaptım, Kariyerimin en önemli noktalarından biri olan Nike Academy İstanbul-Türkiye Başantrenörlüğü görevine getirilip ilk Türk futbolcularını İngiltere’ye götürme başarısını gösterdim. Daha sonra Eyüpspor Gençlik ve Geliştirme Kaleci Antrenörü, Kaleci Departmanı Sorumlusu ve A takım kaleci antrenörlüğünü yaptım, en son  Kocaeli Körfezspor A Takım Kaleci Antrenörüydüm. Türk futboluna bir çok üst düzey futbolcu ve kaleci yetiştirdim. Daha ne yapmam gerekiyor ? Bir işe girmek için illa torpil mi olmalı, referans mı olmalı. Bizim yıllarca almış olduğumuz eğitimin hiç mi değeri yok. Madem değeri yok bu ilgili kurumlar neden hala başvuru alıp, mezun veriyor. Bu ilgili kurumları adeta hiçe sayacaksanız eğer hepten kapatın gitsin o zaman. Durumumuz çok vahim, bir sürü antrenör meslektaşlarımın işsizlikten psikolojisi bozulmuş durumda. Artık kulüplerde iş olsun da ne olursa olsun moduna girdik. Eğitimini almış olduğum futbol, kaleci antrenörlüğü ve oyuncu ve maç izleme antrenörlüğünde bile iş bulmazken, diğer sektörler de nasıl iş bulalım. İş bulamayan ve maalesef bunalıma giren arkadaşlarımız var. Antrenörlükte çalışma şartları ağır ve maaşlar çok cüzi. Çalışma şartları zaten Avrupa standartlarının çok altında. Şu an ''İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın'' politikasından çok uzağız. Özetle iş istiyorum. Aldığım eğitimin karşılığını istiyorum. Bunu hem kendi adıma hem de benimle aynı durumda olan futbol antrenörlerin ve işsiz gezen arkadaşlarım adına istiyorum. Sesimizi duyun artık. Bunca eğitimli antrenörler bu kadar mağdur edilmemeli. Hakkımız olan işi istiyoruz, biz boş boş gezmek için mi onca yıl dirsek çürüttük, mürekkep yaladık'' dedi.

Etiketler: istanbul utku çanakkale futbol

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler