Okyay; “Şirket olarak böyle bir planımız yok” 17.01.2020

Son Güncelleme : 17 Ocak 2020 14:01
Okyay; “Şirket olarak böyle bir planımız yok” 17.01.2020

Kale Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, şirketin Bulgaristan'a gitme iddialarına cevap verdi.

Şirket olarak böyle bir planlarının olmadığını belirten Kale Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay; “Şunu söyleyebilirim ki bizim şirket olarak böyle bir planımız yok. F-35’e iş yapamazsınız, partner ülkelerden birinde olmalısınız. Şu an Mart sonuna kadar devam ediyor. Bu konu bizi çok aşan bir konu. Biz burada tamamen edilgen durumdayız. Bu sonuçta iki ülkenin ilişkilerini ilgilendiren bir konu. Burada yapılacak müzakerelerden çıkacak sonuca göre biz de devam edeceğiz ya da edemeyeceğiz. Bu da sektörün risklerinden bir tanesidir” dedi.

SOM ve Atmaca'da kullanılacak ilk yerli ve milli Turbojet motoruna da değinen Okyay; turbojet motorların dünyanın en zor mühendislik çalışmalarından biri olduğuna dikkat çekti. Okyay; “Bu süreçte o kadar çok şey var ki… Moralinizin çok bozulduğu anlar oluyor. Biz bu işin altından kalkamayacağız galiba dediğiniz çok anı oldu. Bir tane değil 8-10 defa olmuştur. Dört dörtlük çalışan motorunuz bir sonraki testte patlayabiliyor. Damdan düşe düşe öğrendiğiniz bir sektör bu. Bu işin hiç öyle kolay yolu yok. Bu işin bilgisini kimse size getirip altın tepside vermiyor. Malzemesi, tasarımı ayrı bir konu… Yüksek sıcaklıklarla uğraşırsınız o ayrı bir konu. Çok zor bir alan ama ülkenize bir iş yapabilmenin hazzı başka hiçbir şeyde yoktur. Bizi en çok motive eden bu olmuştur. Sonuçta hepimiz gideceğiz, hiçbirimize kalmayacak. Ölüm döşeğinde şöyle bir geriye dönüp baktığınızda bir şeyler bırakabildim mi, bir şeyler katabildim mi? Bütün mesele bu bizim açımızdan. Ülkemizi bir alanda dışa bağımlılıktan kurtarabiliyorsak ne mutlu bize diye baktığımız bir konu” diye konuştu. POLAT PORTAKAL

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler