''Okula ulaşımda bazı fakülteler ciddi sıkıntılar çekiyor''

11 Temmuz 2018 09:25
''Okula ulaşımda bazı fakülteler ciddi sıkıntılar çekiyor''

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Onur Kapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mezunu

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Yaz aylarında kültürel aktiviteler de artış olduğunu söyleyebilirim. Hafta sonları sergiler yapılıyor bunlarında çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Çanakkale halkını takdir ediyorum. Her hangi bir kültürel aktivite de bilgi alıyorlar ve destekliyorlar. İhtiyaçlarımı karşılama konusunda bir sıkıntı yaşamadım zaten çoğu şehir aynı şekilde ihtiyaçlara cevap veriyor. Sadece İstanbul ve diğer büyükşehirlerde imkanlar biraz daha fazla. Barınma konusunda Çanakkale yurt, apart konusunda son derece titiz davranıyor. Neredeyse yerleşim alanında özel yurtlar, apartlar ve okula yakın yerlerde devlet yurtları bulunuyor. Yurtta kalmadığınız zamanlarda da ev bulma sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Öğrenciye çok ön yargılı yaklaşılmıyor. İnsanlara güven verdiğiniz sürece size evlerini kiralıyorlar. O yüzden bu zamana kadar barınma konusunda sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Ben bir turizm öğrencisi olarak burada kalmak isterim. Çünkü Çanakkale’de gelişen bir turizm potansiyeli var ve ilerleyen yıllarda turizm mezunu açığı olacaktır. Zaten Çanakkale çoğu insanın yaşamak istediği bir yerdir diye düşünüyorum. Yüksek plazalar yok, samimi insanlar var, yaşam standartları daha kolay, yeni mezun birisi için ideal bir yer. İş imkanı olduğu sürece buradan gitmek Çanakkale’ye haksızlık olur diye düşünüyorum.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’nin her yerini gezdiğimi söyleyemem ama birçok yerine gezilerle gittiğimi söyleyebilirim. Bozcaada ve Gökçeada çok önemli turizm noktalarıdır. Gelibolu Tarihi Yarımadası geçmişimizi yansıtıyor, Antik kentler turizm ve kültürel zenginliği arttırıyor. Gittiğiniz her yerde sahil bulabiliyorsunuz. Bakıldığında bu şehir çok zengin kaynakları olan bir şehir, yatırımlar arttırılırsa daha da iyi noktalara gelecektir. Çanakkale turizmle iç içe olmasına rağmen konaklama alanlarında sıkıntı yaşandığını görebiliyoruz. Öncelikle bu sorunların düzeltilmesi gerekiyor. Cazibe merkezi haline getirilerek büyük oteller burada yatırım yapılmasına teşvik edilebilir.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia Ören Yeri çok geniş bir alan her tarafını gezme şansınız olmuyor. Bildiğim kadarıyla çevre düzenlemesi ve müze inşaatı devam ediyor. Büyük çaba harcanan bir yıl, tabii ki güzel restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Troia Yılı ilanından önce gittiğimde yine restorasyon çalışmaları yapılıyordu. Troia Çanakkale için çok önemli bir değer ve kaynak, bizimde bu kaynağa hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor. Şuan anlaşılmasa bile her hafta sonu Troia’yı görmek için yabancı turistler geliyor. Bu da şehre bir canlılık getiriyor, bu canlılığı sürekli hale getirmemiz gerekiyor.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Okula ulaşımda bazı fakülteler ciddi sıkıntılar çekiyor, çünkü sosyal bilimler gibi fakültelere ulaşımda çok fazla seçeneğiniz bulunmuyor. Sıkıntıyı okula çıkarken değil de dönerken yaşadığımızı söyleyebilirim. Çünkü çıkış saatleri birbirine yakın oluyor ve çıkışta yüzlerce kişi otobüslere binmeye çalışıyor. Bu sıkıntı özellikle sınav zamanları iki taraflı olarak yaşanıyor. Sadece biz değil halkta bu sıkıntıyı yaşıyor. Otobüs daha okulun içinde dolduğu için insanlar binemiyorlar. Bu da mağduriyet yaratıyor. Bu sorunun halkla karşılıklı fikir alışverişi yapılarak çözülebileceğini düşünüyorum.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Şehrin turizm konusunda gelişmiş olduğunu öğrendiğim için burayı tercih ettim. Okul olarak eğitim kalitesinde standartın üzerinde olabiliriz ama daha başarılı bir hale getirilebilir diye düşünüyorum. Çanakkale’de turizm fakültelerinin daha aktif olması gerekiyor. Çanakkale geliştirilirse Türkiye turizminde birincisi sıraya yükselecek bir şehir. Buradaki turizmciler, turizm okuyan insanlara bilgilerini aktardıkları zaman kalifiye eleman sıkıntısı da yaşanmayacaktır ve turizmde daha ileri bir seviyeye kaliteli bir şekilde taşınacaktır.

Necmiye Tarlasüren

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler