''ÖĞRENCİLER SIKINTI YAŞAMIYORLAR''

Son Güncelleme : 10 Temmuz 2018 14:07
''ÖĞRENCİLER SIKINTI YAŞAMIYORLAR''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Zeynep Özer; ''Kız öğrenciler için bir çok apart ve yurt zaten mevcut. Buralara yerleşebiliyorlar ama erken apart veya yurt tutmazlarsa merkeze uzak yerler kalıyor. Diğerleri erkenden doluyor ama dışarıda kalanda olmuyordur. Bunun haricinde Çanakkale'de ki bir çok ev öğrenciler tarafından kiralanmış durumda. Herhangi bir sıkıntıda yaşamıyorlar.''dedi

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Zeynep Özer                      

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Kız öğrenciler için bir çok apart ve yurt zaten mevcut. Buralara yerleşebiliyorlar ama erken apart veua yurt tutmazlarsa merkeze uzak yerler kalıyor. Diğerleri erkenden doluyor ama dışarıda kalanda olmuyordur. Bunun haricinde Çanakkale'de ki bir çok ev öğrenciler tarafından kiralanmış durumda. Herhangi bir sıkıntıda yaşamıyorlar. Kültürel aktivite konusunda çok şanslıyız çünkü Çanakkale bu konuya özen gösteriyor. Her gün illaki bir etkinlik mevcut. Yaz aylarının gelmesiyle de sayı artmış durumda. Bunun haricinde özel günlerde de oldukça etkin Çanakkale. İhtiyaçların karşılanması konusunda günümüzde artık teknoloji büyük pay sahibi ve ihtiyaç konusunda da internetten karşılama yapabiliyoruz. Çanakkale'de de bir çok şey mevcut ama yinede ufak tefek eksikliklerde internetten tamamlayabiliyorsunuz.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Çanakkale'de yaşamak isterim. Burada okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum ve devamında da hayatımı burada sürdürmek isterim. Bunun bir çok sebebi var. Öncelikle şehrin tarihi ve kültürel mirası ve bu mirasın getirdiği bir kültür. Çanakkale'de herkes iç içe yaşayabiliyor ve her hangi bir sorun çıkmıyor. Diğer sebebimde kültürel aktiviteler diyebilirim. Bir çok şehirde yıl boyunca yapılan etkinlikleri Çanakkale belki bir haftada yapıyor. Buda özellikle kadınlar için çekici bir unsur. Kadınların rahatça yaşayabildiği bir şehir. Ailelerimizde içleri bu konuda rahat. Böyle rahat bir şehirde hayatımı geçirmek isterim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale'nin bir çok yerine gittim ve her yeri ayrı güzel gördüm. Gelibolu yarımadasının tarihi özelliğinin yanında büyük bir de doğası var. Plajları ve gezme alanları oldukça geniş ve yaz sıcağında bile ormanların içinde rahatça gezebiliyor, denizi seyredebiliyorsunuz. Hemen karşısında Gökçeada mevcut. Ulaşımı da bir o kadar rahat. Çanakkale merkeze yakın yerlerde Güzelyalı devamlı gelişiyor ve yeni mekanlar açılmaya başladı. Ayrıca üniversitenin yaptırdığı Dardanos yerleşkesi de ayrı bir sosyal aktivite alanı yaratmakta. Bunun gibi şimdi aklıma gelmeyen bir çok yer mevcut.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Gitme fırsatım olmadı çünkü merkeze biraz uzak kalıyor. Malum öğrenci olduğumuz içinde gitmemiz pek kolay olmuyor. Bunun için ayrı bir zaman ve birazda ekonomik rahatlık gerek. Belki bir yerlerin ön ayak olmasıyla öğrenciler oraya götürülebilir. Mesela Çanakkale şehitliklerini belediyeler insanları gezmeye gönderiyor. Bunun gibi bir proje Troia için de düşünülebilir.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Bazen sıkıntı yaşayabiliyoruz. Oldukça geç geliyor ve dolu geliyor otobüsler. Bu gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bir diğer konuda iş çıkışı saatleri gibi yoğun zamanlarda Kepez'e gidilmiyor. Neredeyse 2 saat otobüs bekliyorsunuz ve zor biniyorsunuz. Bazı saatler bazı seferlerin arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Çanakkale'ye hep hayranlıkla bakmışımdır. Hiç olumsuz bir şey duymadım. Çanakkale destanının da yaşanması ve çocukluğumuzdan beri bizlere anlatılması bende hep güzel duygular oluşturmuştu. Puanım çerçevesinde Çanakkale'de bulunuyordu ve burayı tercih ettim. Cüneyt Akay

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler