istanbul escort

Normalleşme sürecinde ilk gün (01.06.2020)

01 Haziran 2020 16:30

Çanakkale’de normalleşme sürecinin başladığı ilk günde, araç trafiğinin yanı sıra Çarşı caddesi, sahiller ve çay bahçelerinde yoğunluk yaşandı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünya ile birlikte ülkemizi de vakalar gözükmüş ve pandemi süreci başlamıştı. Türkiye’de ilk vaka 11 Mart tarihinde başlamış ve pandemi süreci boyunca bir çok önlem ve tedbir alınarak salgın hastalığın yayılması önlenmeye çalışıldı.  İlk vakadan bu yana alınan tedbirler kapsamında eğlence mekanları, çay ocakları, cafeler, sahiller kapatılmıştı. Bazı şehirlerde ulaşım yasağı başlamıştı. Lokanta ve restaurantlarda ise sadece paket servis ile çalışmaya başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla Türkiye’de normalleşme süreci başladı ve sahiller, çay bahçeleri ve cafeler bir dizi önlemle 1 Haziran tarihinde hizmete başladılar.

Çarşı caddesinde yoğunluk

Normalleşme sürecinin ilk gününde şehrin en işlek yerlerinden olan Çarşı Caddesinde ise pandemi sürecinin ilk gününden beri olan yoğunluk devam etti. Vatandaşların çoğu maske takarken, bazı vatandaşların ise sosyal mesafe kuralına uymadığı gözlemlendi.

Kordon sakinliğini korudu

Normalleşme süreciyle birlikte Çanakkale’de geçtiğimiz cumartesi günü sahiller açıldı. Sahillerin açılmasıyla vatandaşlar kordon boyuna akın ederken, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan sosyal mesafe kuralına da uyulmamıştı. Normalleşme sürecinin ilk gününde ise kordonda beklenen yoğunluk oluşmazken, kordonda dolaşan vatandaşlardan bazıları ise sosyal mesafe kurallarına uymadılar.

Cafelerde hizmete başladı

1 Haziran itibariyle bazı tedbirler ile birlikte açılan cafe ve çay bahçelerinde yoğunluk yaşanmadı. Maske, siperlik ve eldiven gibi önlemleri alan işletmeler, tedbiri elden bırakmayarak önlemler konusunda titiz davrandı. Çanakkaleliler, sahil kesimlerinde bulunan cafe ve çay ocaklarında oturup günün keyfini çıkardılar.

Balıkçılar iskeleye koştu

Pandemi sürecinin başlarında Çanakkale’de olta balıkçılarının sosyal mesafe kurallarına uymadan balık tutmaları tepki çekmiş ve akabinde GESTAŞ iskelesinin yanında bulunan iskele ve Çanakkale Marina kapatılmıştı. Normalleşme süreciyle birlikte yeniden açılan iskeleye koşan balıkçılar, oltalarıyla balık tutmaya çalıştı. Balıkçıların sosyal mesafe kuralına da uymadığı gözlemlendi.

Trafikte araç yoğunluğu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı şehirlerde giriş ve çıkış kısıtlaması getirilmişti. Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte Çanakkale’de araç yoğunluğu oluştu. Demircioğlu caddesinde yol kenarına park edilen araçlar zaman zaman trafiğin aksamasına neden olurken, kentte görev yapan trafik polisi ekipleri ise araç sürücülerini sürekli uyarmak zorunda kaldı.

Enishan Keskin  

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler