istanbul escort

“MOBBİNG UYGULAYAN DEFOLSUN GİTSİN”

11 Temmuz 2019 10:10
“MOBBİNG UYGULAYAN DEFOLSUN GİTSİN”

Rektör Murat’tan Akademisyenlere İnce Ayar

Çan Meslek Yüksekokulu 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Kurul Toplantısına Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, akademisyenlere ince ayar çekti. ÇOMÜ’nün araştırma üniversitesi olması yönünde hedefleri olduğunu belirten Murat, öğretim görevlilerinin kendilerini geliştirmesini istedi. Rektör Murat, “Bazı tipler, tuhaf tuhaf hareketler yapıyor. ‘biz hasta bakmayız, onu yapmayız’ diye. Onlara çok ağır konuştum. Dedim ki burada mobbing yapan, birbirine hayatı zindan edenlere tahammülüm yoktur. Eğer böyle bir maraz tipler varsa ya tedavi olsunlar, tedavi olmayanlarda defolup gitsinler” dedi.

Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Çan Meslek Yüksekokulu 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Kurul Toplantısı;  Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı ve Biga İktisadi İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Serdar Kurt, Çan Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Akın Aslan ve her iki okulun akademik personelinin katılımı ile gerçekleşti.

“Mobbing yapan defolup gitsin”

Toplantıda konuşan, öğretim görevlilerinin birbirinden üstün olmadığını ve hangi aile ya da gruba mensup olurlarsa olsun kimseye tahammül etmeyeceklerini dile getiren Rektör Murat, “ Arkadaşlar, bunu çok açık bir şekilde tıp fakültesinde söyledim. Bazı tipler, tuhaf tuhaf hareketler yapıyor. ‘biz hasta bakmayız, onu yapmayız’ diye. Onlara çok ağır konuştum. Dedim ki burada mobbing yapan, birbirine hayatı zindan edenlere tahammülüm yoktur. Eğer böyle bir maraz tipler varsa bunları ilgili birimler psikiyatri birimler mi olur, psikologlar mı olur tedaviden geçirsinler. Tedavi olmayanlarda defolup gitsinler diye açık açık bunları belli yerlerde söyledim. Hedefimiz büyük, hedefimiz bu üniversiteyi en büyük yere getirmek. Derslere gireceksiniz arkadaşlar, ‘Ben Çanakkale merkezde otururum arada sırada gelirim, asistana ya da başka arkadaşa söyleyeyim idare etsin’ Böyle şeye asla tahammülümüz yoktur. Biz istiyoruz ki herkes bu gemide kürek tutsun ve çeksin. En hızlı şekilde hedefimize böyle ulaşırız” şeklinde konuştu.

 ''ÇOMÜ’yü araştırma üniversitesi yapmak istiyorum”

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, ÇOMÜ’nün araştırma üniversitesi olmasını hedeflediğini belirterek, “Bizim bir hedefimiz var. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni araştırma üniversitesi yapmak istiyorum. Bunun ilkeleri yolu belli. Şunu da söylemek istiyorum MYO’larda ki eğitim ve öğretim yapısı araştırma üniversitesi olma yoluna kısmen engel. İstanbul’da MYO’lar çok fazla değil. Çünkü bütün çalışmalar öğretim üyesi veya görevlisine ortak bölünüyor. Tabi MYO’lar yerel birimlerde önemli ama o konuda da hassas olacağımız noktalar var. MYO’lar ya da fakülteler fark etmez. Bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi eğitimdir. Yani öğrencileri en güzel şekilde yetiştirmemiz gerekir. Değerli arkadaşlar, Türkiye’de MYO’lar genellikle bir problemdir. Bu konuda bir sürü çalışmalar yapılıyor. Yüz binlerce gencimiz MYO’lardan mezun oluyor mesleğin ‘M’sini bilmeden mezun olunan yerler var. Bakın bu vebaldir. Ben hep şunu söylüyorum: ‘Liyakat ve adalet’ Liyakat önemli. Biz mesleğin tüm detaylarını öğrenmiş öğrenciler yetiştirmek durumundayız. Her biriniz işinizin ehlisinizdir mutlaka ama bundan sonra araştırma görevlilerini alırken, öğretim görevliliğini öğretim üyeliğinden farklı görmüyorum. Öğretim görevlilerimizin doktoralarını tamamlamalarını arzu ediyoruz. Yabancı dillerini geliştirip, doçent ve profesör olmalarını tercih ediyoruz. Yani buralara böyle öğretim görevlisi olarak geldim, bu şekilde emekli olalım demeyin. Böyle bir politikanız olmasın. Ben bunu zorlamak adına demiyorum ama topyekun bir gayret içerisine gireceğiz. İyi öğrenciler yetiştirebilmek için, bizlerin de iyi yetişmesi gerekiyor. Değerli arkadaşlar, araştırma üniversitesi olmada eğitim faaliyetleri önemli ama özellikle yüksek lisans, doktora yapmak çok önemli. Merkezdeki doktora yapan görevlilerimizin mutlaka yüksek lisans, doktora yapma yolundaki öğrencileri olması gerekir. Bu bizim önemli bir politikamız olacaktır. Benim dönemimde öğretim görevlisi hoca gibidir” dedi.   

“Dedikoduyla uğraşan araştırma görevlisi olmaz”

Rektör Murat konuşmasının devamında; “Değerli arkadaşlar şunu yapmamız gerekir. Aidiyet duygusu, kurumsal kimliğimizi maksimum düzeye ulaştırmamız gerekir. Burayı aile ocağı gibi göreceğiz. Öğrencileri çocuklarımız gibi değerli meslektaşlarımızı kardeşlerimiz gibi göreceğiz. Sorunlar yumağı haline gelmeyeceğiz. Üniversitelerde maalesef birçok fakültelerde lüzumsuz kavga ve gerilimlerle moral ve motivasyonunu kaybediyor. Bu da beni çok üzüyor. Koca koca hocalar birbirleriyle uğraşıyorlar. İnceleme, soruşturmalar, tutanaklar vs… bir kısmı belki haklı olabilir ama arkadaşlar, lüzumsuz kavgalar, lüzumsuz entrikalara tahammülümüz yoktur. Zaman burada bol, bazı kişiler bu zamanı lehte çalışmaya yönlendirmiyor, can sıkıntısıyla birilerine takılıyor, ayağına çelme takıyor, ihtira atıyor. Arkadaşlar, bu tür şeylere asla tahammülümüz yoktur. Yani; dedikodu, kavga, gürültü ve patırtıyla uğraşan araştırma görevlisi olamaz. Çok açık söylüyorum kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Üstünlük çalışmalardadır. Kim ne olursa olsun; makam, mevki, maddi yönden, ailesi, kim olursa olsun, hangi sülaleden olursa olsun, hangi gruptan olursa olsun bunların hiçbir değeri yoktur. Üniversitede değerli olan liyakattir ve çalışmadır. Çalışma ve huzur ortamının bozulmasına asla mahal vermeyeceğiz” diye konuştu.  

UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler