GEZGİNCİ 15.05.2018

15.05.2018 09:35

EskişehirBugün size Türkiye’nin Viyana’sı Eskişehir’i anlatacağım…

Eskişehir Osmangazi ve Anadolu Üniversiteleri ile tam bir öğrenci kenti’dir.  İşlenebilir lületaşı, Türkiye'de yalnız Eskişehir'de çıkarıldığı için Eskişehir taşı olarak bilinir. Türkiye'de Eskişehir ve Sivrihisar dolaylarında yetişen bir çoban köpeği olan akbaş da şehre ait önemli değerlerdendir. Sanat kurumları ve tesisleri ile kültür ve sanatta gelişmiş bir şehirdir. Anadolu Üniversitesi ve büyükşehir belediyesi bünyesinde iki adet senfoni orkestrası bulunmaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile şehirde müzik, tiyatro, resim ve sinema dallarında sergiler ve gösteriler yapılmaktadır. Eskişehir günümüze kadar değişik uygarlıklar altında varlığını sürdürmüştür. Üzerinde kurulan medeniyetlerden bazıları FrigyaBizansAnadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu'dur.

Eskişehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarını taşımaktadır. Şehir, Antik ve Orta çağlarda Yunanca Dorylaion, Latince Dorylaeum ismi ile tanınan bir kenttir. Yıkık ve terkedilmiş olan Dorylaion - Şarhöyük'ün yakınında, harabenin güneyinde kalan bölgede yeni bir yerleşim oluşmuştur. W.M Ramsay'ın bildirdiğine göre, büyük olasılıkla Dorylaion harabelerine Eskişehir adı verilmiş ve bu ad o zamandan günümüze ulaşmıştır.

Eskişehir Türkiye’de bir çok ilkin yaşandığı şehirdir. Bu ilkler şunlardır. Osmanlı'da ilk verginin alınması, Osmanlı'da ilk hutbenin okunması, Türk tarihinin ilk modern haritasının çizilmesi, İlk Temyiz Mahkemesinin açılması, İlk Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün kurulması, İlk eğitmen kursunun açılması, İlk Köy Enstitüsü'nün açılması, İlk Türk otomobili Devrim'in üretimi, İlk Türk lokomotifi Karakurt'un üretimi, Dünyada öğrencilerin kanlarını satarak kurduğu ilk tiyatro, İlk akülü yük aracı üretimi, İlk cadde süpürme aracı üretimi, İlk otobüs yıkama aracı üretimi, İlk damperli kamyon üretimi, İlk kantar üretimi, İlk jet motoru yenilemesi, İlk F-16 motoru üretimi, İlk helikopter parçası üretimi, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kupalarını kazanan ilk Anadolu futbol takımı, İlk Türk 4x4 ticari aracı olan Türkar'ın üretimi, İlk Yüksek Hızlı Tren seferinin yapıldığı şehir ‘dir.

Geçelim bu şehirde gezilecek yerlere. Eskişehir’e gidip muhakkak Odun Pazarını gezmelisiniz. Burada Osmanlı’nın son dönemlerine ait tahta evler hala güzelliğini korumaktadır. Buradan sonra Porsuk Çay’ını ve Adalar bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Burada Porsuk çayını gondul turu yapabilir yada çayı seyredebilirsiniz. Eskişehir’de çocukların ve büyük bayılacağı Sezova  Bilim, Sanat ve Kültür Parkı bulunmaktadır. burada gezebileceğiniz en nemli mimari yapılardan biride Kurşunlu Camiş ve Külliyesidir. Bunların dışında eskişehir’de Balmumu Heykeller Müzesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan elsanatları çarşısı, Eskişehir Havacılık Müzesi, ‘’Devrim’’ arabası ve İlk Türk Lokomotifi ‘’Karakurt’’u görebilirsiniz.

Eskişehir’in mutfağı çoğunluklar Tatar Mutfağından etkilenmiştir. Burada yiyebileceğiniz yöresel yemekler şöyledir;  Balaban köfte,  Yufkalı büryan, Çibörek, Kıygaşa, Kavurma börek, Göceli tarhana, Haşhaşlı gözleme, Met helvası, Kalabak suyu’dur.

 

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle