MADEN SAHALARI REHABİLİTE EDİLİYOR

21 Temmuz 2019 14:24
MADEN SAHALARI REHABİLİTE EDİLİYOR

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünde rehabilitasyon projeleri hayata geçiriliyor.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nce rehabilitasyon ve maden sahası rehabilitasyonu çalışmaları kapsamında son 15 yılda toplam 1249,0 dekar alanda maden sahası rehabilitasyonu, 1.362.560,0 dekar alanda ise rehabilitasyon çalışması yapıldığı ifade edildi.

Bu sahalarda halen bakım çalışmalarının yapılarak verimli ormanlara dönüşümünün sağlandığı, 2016 yılından itibaren 2019 yılı sonu itibari ile toplam 281 dekar alanda maden sahası rehabilitasyon alanının ve 155.785 dekar alanda bozuk orman alanının rehabilite edildiği belirtildi.

Çanakkale Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Maden sahalarında madencilik faaliyetlerinin sona ermesiyle bu sahalar rehabilite edilerek, yeniden ormana dönüşmesi sağlanmaktadır. Ormanlar yenilenebilir doğal kaynaklardandır. Geçmişte yangın görmüş, madencilik faaliyeti yapılmış ve değişik nedenlerle tahrip edilmiş ormanlar rehabilite edilerek yeniden verimli ormana dönüştürülmüştür.”denildi.

 

“Maden Sahaları Rehabilite Ediliyor, Ormanlarımız Tekrar Eski Haline Kavuşuyor. Ülke Ekonomisine Katkı Sağlayarak, İşletilmesi Tamamlanmış Maden Sahalarını Yeniden Eski Haline Kavuşturuyor, Daha Yeşil bir Türkiye için Çalışıyoruz”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce yapılan rehabilitasyon uygulama proje sahasında mevcut sağlıklı Saçlı Meşe (Quercus cerris ) ve Macar Meşesi (Quercus frainetto) gibi fertlerinin korunarak gelişiminin sağlanması, dejenere olanların canlandırma kesimleri ile sağlık fertlere dönüşmesi ve gerekli görülen yerlere ağaçlandırma çalışmaları ile kısa sürede ve ekonomik şekilde verimli ormana dönüştürülerek memleket ekonomisine katkı sağlaması hedeflenmiş ayrıca yapılacak çalışmalar ile yerel halka az da olsa istihdam alanı yaratılması amaçlanmıştır. Rehabilitasyon sahaları içerisinde yapraklı türler korunarak boşluklara ekim, dikim, aşılama, budama, koruma gibi sahaya uygun teknikler kullanılmaktadır. Dikim yapılırken özellikle yöre halkının faydalanmasına yönelik türler kullanılarak ekonomik olarak destek olunması da amaçlanmaktadır. Bu şekilde ekosistemin verim gücünden ve mevcut biyolojik birikimden yararlanılarak, bozuk orman alanları, daha kısa sürede ve ekonomik şekilde, tesis amacına uygun fonksiyonları gerçekleştirebilecek kuruluşta ormanlara dönüştürülecektir. Yapılacak çalışmalarla kurulacak ormanların fonksiyonel özelliklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte parasal değeri ölçülemeyen bir fayda yaratılacaktır. Orman yangınlarına karşı hassasiyeti yüksek olan bölgemizde mevcut yapraklı türler korunarak hem oluşabilecek yangına karşı direnci arttırmak, yangın emniyet yolu ve şeritleri planlayarak mücadele zonları oluşturmak amaçlanmıştır.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü olarak rehabilitasyon ve maden sahası rehabilitasyonu çalışmaları yapılmakta olup, son 15 yılda toplam 1249,0 dekar alanda maden sahası rehabilitasyonu, 1.362.560,0 dekar alanda ise rehabilitasyon çalışması yapılmıştır. Bu sahalarda halen bakım çalışmaları yapılarak verimli ormanlara dönüşümü sağlanmaktadır. 2016 yılından itibaren 2019 yılı sonu itibari ile toplam 281 dekar alanda maden sahası rehabilitasyon alanı ve 155.785 dekar alanda bozuk orman alanı rehabilite edilmektedir.” HABER MERKEZİ

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler