istanbul escort

Kuyumcular gidişattan hiç memnun değil (25.06.2020)

25 Haziran 2020 13:04
Kuyumcular gidişattan hiç memnun değil (25.06.2020)

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de koronavirüs salgını sektörleri olumsuz yönde etkiledi. Pandemi sürecinde Çanakkaleli kuyumcular da sıkıntılı günler yaşadı.

Çanakkale’de hizmet veren kuyumcu esnaflarından Muharrem Çakır, pandemi sürecinde diğer esnaflar gibi kuyumcuların da zor günler yaşadığını söyledi. Yaklaşık üç buçuk senedir bu işte çalıştığını söyleyen Çakır, dükkanların uzun bir süre açılmadığı için maddi olarak çok etkilendiklerini ifade etti. Özellikle esnaflara getirilen kısıtlamanın ardından zor bir süreçten geçtiklerini belirten Çakır; “Pandemi sürecinden etkilenmedim diyen esnaf varsa yalan söylüyordur, satışlarımız doğal olarak azaldı. Özellikle kuyumcular, haftanın üç günü beşer saat dükkanlarını açmak zorunda kaldılar. Bunun dışında insanların hayatı da kısıtlandı, insanlar da sokağa zorunlu ihtiyaçları haricinde çıkamadılar, altın bir ihtiyaç değil bir lüks haline geldi. Bunun sonuncunda işler ister istemez zayıfladı” dedi.

“Vatandaşlar gram altına yatırım yapıyor”


Altın fiyatlarının son dönemde sürekli dalgalanmasının sebebini Dünya’da var olan salgına ve bunun etkilerine bağlayan Çakır, kısa sürede çok yüksek bir yukarıya doğru bir tırmanış olduğunu söyledi. Kısa sürede böyle dalgalanmaları gören halkın çeyrek altın, gram altın, külçe altına yöneldiğini söyleyen Muharrem Çakır, “Düğünler iptal olduğu için yaz aylarından geçtiğimiz senelerde aldığımız verimi alamıyoruz. Hastalığın hala devam ediyor olması ve bu gidişattan ben de hiç memnun değilim. İnsanlar var olan paralarını artık bankaya yatırmak yerine kuyumcuya götürmeye başladı ama bizim kâr elde edebileceğimiz şekilde ‘ziynet’ olarak tabir ettiğimiz, kolye, bilezik, küpe gibi şeylere değil kendilerine zarardan çok kâr elde ettirecek gram altına yatırmaya başladılar” dedi. Son olarak Çakır, Covid-19 sebebiyle neredeyse bütün Çanakkale esnaflarının durumunun kendilerinden farklı olmadığını kaydederek; “Tek isteğim koronavirüs salgınının bir an önce sona ermesidir” diye konuştu.

 

Ezgi Çetin

Etiketler: çanakkale

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler