''Kültürel alanlarda büyük eksiklikler görüyorum''

09 Temmuz 2018 09:22
''Kültürel alanlarda büyük eksiklikler görüyorum''

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor. Çağla Yeşil Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Bu kadar yoğun öğrenci olmasına rağmen kültürel alanlarda büyük eksiklikler görüyorum. Öğrenciler okuldan çıktıklarında vakitlerini geçirebilecekleri bilim, kültür, sanat ve spor alanındaki sektörlerde bir eksiklik var.  İnsanlar zamanlarının çoğunu kafeler de geçiriyor. Onun dışında bazı öğrenci toplulukları yoğun olarak çalışarak, kültürel aktiviteler düzenlemeye çalışıyorlar. Bu takdir edilecek bir şeydir. Öğrenci olarak ev sahipleri bu konuda çok sıkıntı yaratıyorlar. Biz uzak şehirlerden gelip burada daha uyguna yaşamak için ucuz yollar deniyoruz. Bunlardan biri de öğrencilerin evlerinde birkaç kişi kalması fakat ev sahipleri öğrenci arttıkça ev kiralarını da arttırıyorlar. Bu konuda ev sahiplerinin yanlış yaptığını düşünüyorum. Herkesin çocuğu veya torunu okuyor. Bunları düşünerek hareket etmek gerekiyor. İhtiyaçların karşılanması açısından da Çanakkale güzel bir şehir İstanbul kadar olmasa da yine aranan bir çok ürün burada da bulunabiliyor.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Çanakkale’ye gelen herkes Çanakkale’yi çok seviyor. Doğası güzel, halkı çok saygılı ve öğrenciyi seviyor. Birçok şehre göre avantajları var. Tabi ki Çanakkale’de kalmak isterim ama bunun yanı sıra iş imkanları çok kısıtlı bu konuda iş sahalarının geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Belki ileriki yıllarda yatırımlar artıp iş imkanları çoğalırsa burada kalacak öğrenciler de artacaktır. Böyle olursa bende kalırım.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’de gezilecek o kadar güzel yerler var ki özellikle deniz kenarları çok temiz ve sakin yerler. Zaman bulduğum kadar gezmeye çalışıyorum daha önce Assos’a ve Bozcaada’ya gittim. Bozcaada çok ayrı bir yer imkanım olsa hayatımı orada devam ettiririm. Assos ise sahiliyle insanı büyülüyor diyebilirim. Fakat diğer ilçe ve yerleşim yerlerini çok fazla gezme fırsatım olmadı.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia Ören Yerine gitme fırsatım oldu. Öğrencilere göre uygun fakat tam girişler biraz pahalı geldi. Ören yerinde ki marketlerin ücretleri de çok fazla bunlara düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabelalar ile konular anlatılıyor ama ilgi çekiç değil, bu tabelalar daha fazla dikkat çekici hale getirilebilir. Troia Çanakkale için büyük bir miras ve bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkılması gerekiyor.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım sıkıntısını çok fazla yaşıyoruz. Bazı güzergâhlar çok ters geliyor. Okula ulaşmak çok fazla zamanımızı alıyor. Yerleşim yeri bir uçtan bir uca çok fazla  uzak olmamasına rağmen çok uzun zaman alıyor. Beklediğimiz otobüsler dolu ve geç geliyor. Otobüsler çok yoğun özellikle havalar ısındığında çok sıkıntı yaşıyoruz. Yoğunluğu azaltmak için ringler veya minibüsler tarzıda sadece okul güzergahları yapılmalı ve bu güzergahları yalnızca öğrenciler kullanmalıdır.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Çanakkale’yi tercih etmemin nedeni daha önce Çanakkale’de okumuş öğrencilerden buranın bir öğrenci şehri olduğunun duymamdı. Çanakkale ilk geldiğimiz zamanda çok uygun fiyatlı bir şehirdi.  Şuan fiyatlar artmış olsa da yine de Çanakkale yaşanabilecek en güzel şehirlerden birisidir. İlk geldiğimde ön yargılarım vardı. Şehrin küçük ve gelişmemiş olduğunu düşünüyordum ama burada çok kısa zamanda uyum sağladım. Şimdi de buradan gitmeye alışmak biraz zor olacak gibi görünüyor.

Cüneyt Akay

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler