kizilay escort

Küçükkuyu Tünellerinde Sona Doğru…

08 Temmuz 2019 10:00
Küçükkuyu Tünellerinde Sona Doğru…

45 dakikalık yol 5 dakikaya inecek

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu beldesi arasındaki başlatılan bölünmüş yol ve tünel çalışmaları devam ediyor. Nusratlı rampalarına yapılan ve yaklaşık 1,5 Milyar TL’ye mal olacak yapımı süren iki tünelle 45 dakikada gidebilen yol 5 dakikaya inecek.

Çanakkale'yi İzmir ve Balıkesir'e bağlayan karayolunda bulunan, yaklaşık 45 dakikada gidilebilen 24 kilometrelik Kazdağları rampaları ve virajları, yapımı devam eden yaklaşık maliyeti 1,5 Milyar TL’ye mal olacak 2 tünelin tamamlanmasıyla 5 dakika gibi bir sürede geçilebilecek.

Günde 7 bin vasıtanın kullandığı ve birçok virajdan oluşan rampalarda tünellerin yapılmasıyla ulaşım rahat bir şekilde gerçekleşecek. 2023'te tamamlanacak tünellerde yaklaşık 600 personel çalışıyor.

Ayvacık-Küçükkuyu arasında kalan 9,6 kilometrelik bölünmüş yol yapım çalışmaları kapsamında bölgede yapımı süren çift tüp 2 tünel inşa edilmesiyle eğilimli virajları nedeniyle sürücülerin zorlandığı yol, tüneller sayesinde son bulacak.  Yapım çalışmalarına 2016'da başlanan bin 700 metre uzunluğundaki T1 tünelinde kazı mertebesi olarak yüzde yüz seviyesinde tamamlanmasının yanı sıra beton imalatları olarak da yüzde doksansekiz mertebesine ulaştı. 4 bin metre uzunluğundaki T2 tünelinde ise kazı çalışmaları ve beton imalatları sürüyor.

 

‘Projemizde yaklaşık 600 personel bulunmaktadır’

Tünellerin Şantiye Şefi Samet Yılmaz, “T1 Tünelinin imalatlarına 2016’nın Haziran ayında başlamış olup, geldiğmiz bugünde imalatları kazı mertebesi olarak yüzde yüz seviyesinde tamamlanmış olup,  beton imalatları olarak da yüzde doksansekiz mertebesindedir.  T1 Tünelinin devamında ise T2 Tüneli bulunmaktadır. T2 Tünelimizin boyu 4 bin metredir.  T1 Tünelimizin boyu ise bin 700 metredir tamamlanmış olan.  T2 Tünelimiz 4 bin metredir kazı çalışmaları ve beton imalatları devam etmektedir.  Projemizde yaklaşık 600 personel bulunmaktadır.  Çalışmalarımız gece ve gündüz olarak vardiyalı bir şekilde aralıksız olarak devam etmektedir” şeklinde konuştu.

 

“Birçok ağacın kesilmesinin önüne geçmiş olduk”

Projenin özellikle Karayolları ile birlikte yürütülen çalışmalar neticesinde son halini aldığını belirten Yılmaz, “Daha önceden açık alanda ilerleyecekti fakat tünellere çevirerek birçok ağacın kesilmesinin önüne geçmiş olduk.  Bu sayede hem daha güvenli hem daha hızlı bir şekilde güzergahımzı oluşturmuş olduk” dedi.

 

‘İki tünelin toplam maliyeti 1,5 Milyar TL’

T1 Tünelini tamamladıklarını ifade eden Yılmaz, “Ancak önemli olan bu tüneller bütünlük, beraberlik arz ettiğinden dolayı T2 Tünelinde şuanda öngörülerimiz kazı çalışmalarını 2022 sonlarına 2022 ortalarına doğru bitirmeyi planlıyoruz.  Devamında ise tünel içinde bulunan asfaltlama çalışmaları, eloktro mekanik çalışmaları devam edecektir. Bu yoldan Ayvacık’tan Küçükkuyu’ya gitmek isterseniz yaklaşık olarak yarım saatle 45 dakika arasında bir vaktinizi almaktadır. Tüneller tamamlandığında tünellerimizin girişinden Küçükkuyu’ya girişimiz 5 dakika gibi kısa bir mesafeye düşecektir. Zamanın yanı sıra akaryakıt, can ve mal kayıplarının önüne geçmiş olacağız.  Bu şekilde de ülke ekonomisine çok büyük bir katkıda bulunan önemli projelerimizdendir. Maliyeti yaklaşık olarak uygulama fiyatlarıyla iki tünelin toplam maliyeti 1,5 Milyar TL” diye konuştu.

GÜRKAN DÜZENLİ

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Mustafa çırak

08 Temmuz 2019 13:54
Aklıma gelen tek şey kazalarının son bulması hayırlı olsun emeği geçenlere çok teşekkürler

Son Eklenenler