istanbul escort

Küçük Yaşa Sığdırılan Büyük Hikayeler (28.04.2020)

Son Güncelleme : 28 Nisan 2020 09:04
Küçük Yaşa Sığdırılan Büyük Hikayeler (28.04.2020)

Geliboluspor Triatlon takımının en küçük bireyi hayata adımlarını sağlam atarak devam ediyor.

Gelibolu spor Triatlon takımının belki gelmiş geçmiş en genç sporcusu Rana Çalışkan olarak kayıtlara geçiyor. Rana henüz sekiz yaşında ve bu spora başlama yaşı ise dört olarak kayıtlara geçiyor.

14 Temmuz 2012 ‘de doğan Rana Çalışkan halen Gelibolu 75.Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu ikinci sınıfında öğrenim hayatına devam ediyor.

Rana Çalışkan Spor hayatına henüz daha dört yaşındayken ablası Azra Çalışkan’ın antrenmanlarını izlerken efsane antrenör Halil Tuna’nın kendisini fark etmesi ve onunla kısa konuşması ile başladı. Tecrübeli antrenör  küçük Rana’ya birkaç soru yönelttikten sonra annesi Münevver Çalışkan’a dönerek yarın bu minik sporcuyu da antrenmanda istiyorum der.

Annesi ise  Rana’nın sağlık sorunlarından dolayı daha spora vermenin erken olduğunu düşünüyordu. Nedeni ise annesinin daha önceden devam eden bazı sağlık sorunlarından dolayı Rana’nın dünyaya gelmeden annesinin doktoru Rana’nın doğumunu 6 aylık iken sonlandırma kararını alınıyor. Böylece annesinin sağlık durumundan dolayı Rana 6 aylık dünyaya gelmiş oluyor. Bu nedenle önce yoğun bakıma giren sonrada ileriki yıllarda Rana’nın 8 yaşına kadar erken doğumundan dolayı bazı sağlık sorunları yaşayabileceği ifade ediliyor.

4 yaşına kadar ailesi ciddi anlamda Rana’nın sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırken, Rana’nın doktoru bu durumu daha hızlı aşmanın yolunun bir yüzme sporuyla aşabileceğini  söyledi. Rana’nın ciğerlerinin gelişmesi gerekiyordu. Doktoru spor’a başlarsa Rana’nın sağlık sorununun kısa zamanda aşabileceğini söylerken böylece minik Rana’nın spor hayatı başlamış oluyordu.

Rana Çalışkan  yüzme öğrenmeye başladığı ve yaptığı antrenmanlar sonrasında  sık sık rahatsızlanıp hastaneye gitmesi hızla azalmaya başlarken sporun Rana'nın sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini gören ailesi , spora daha çok önem vermeye ve Rana'nın spora devam etmesini daha da teşvik etti . Kısa sürede  Rana’nın sağlık sorunları azaldı ve sona erdi .

Şimdilerde sekiz yaşında olan Rana Çalışkan daha güçlü, hırslı ve azimli şekilde spor hayatına devam ediyor. Spor hayatında başarılı olduğu kadar, okul hayatında da çok başarılı olan Rana Çalışkan’ın antrenörü Halil Tuna minik sporcunun ileride çok başarılı bir sporcu olacağını ifade ediyor. 2019 yılında Kuşadası’nda düzenlenen Türkiye Modern Pentatlon Şampiyonasında katıldığı ilk yarışında takımına puan kazandıran Rana 2020 yılında Bursa'da düzenlenen , Türkiye Modern Pentatlon Fedarasyonu Laser-Run yarışına yaşının tutmadığından dolayı derecesinin sayılmayacağını hakemlerin söylemesine rağmen antrenörü  Halil Tuna yine de yarışa katılmasını rica etti . Rana derecesinin sayılmayacağını bilmesine rağmen kendisini denemek amacıyla yarışa katıldı ve kendinden büyüklerle yarışarak kendi serisinde  5. ve toplamda ise 19 kişi içinde 11.olma başarısını gösterdi.

Rana Çalışkan’ın en büyük destekçilerinden biri olan babası Şükrü Çalışkan’a teşekkür ederken, önümüzdeki aylarda katılacağı yarışların hazırlıklarını annesi Münevver Çalışkan ve ablası Azra Çalışkan ile birlikte sürdürüyor.

Minik sporcu son olarak Tüm Ülkeye bir mesaj yolluyor. Diyor ki

“EVDE KAL TÜRKİYE SAĞLIK İÇİN SPOR YAP TÜRKİYE”

Etiketler: triatlon gelibolu rana

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler