istanbul escort

KÖMÜRCÜLER KARALAR BAĞLADI 07.10.2019

07 Ekim 2019 09:20
KÖMÜRCÜLER KARALAR BAĞLADI  07.10.2019

Kara elmas olarak adlandırılan kömürün satışı neredeyse durma noktasına geldi. Son 1 yılda doğalgaza tam 5 kez zam yapılsa da kömür ve odun, vatandaşlar tarafından ilgi görmedi. Yaşanan sıkıntıyı ekonomik krize bağlayan Birol Kömür Ofisi’nin Sahibi Birol Ürken, “ Bu sefer vatandaşlar birlikte kömür ve odun satıcıları da karalar bağladı” dedi.

31 Ağustos 2019 yılında doğalgaza yapılan yüzde 14,90’lık zammın ardından bu fiyatlandırma faturalara yüzde 32’lik bir zam oranıyla yansıyacak. Gelen bu zamların ardından vatandaşın yeniden kömür ve oduna talebi artması düşünülürken beklenen olmadı. Bu kez vatandaşla birlikte kömür satıcıları da karalar bağladı.

 “KÖMÜRE ZAM BEKLİYORUZ”

 2018 yılının 8’nci ayından bu zamana kadar kömüre zam yapılmadığını belirten Birol Kömür Ofisi’nin Sahibi Birol Ürken Elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından yakın zamanda kömüre de zam beklediklerini söyledi. Kömür satışlarının neredeyse durma noktasını geldiğini kaydeden Ürken, “ Vatandaşlar doğalgaza geçtikleri için odun ve kömüre talep azaldı. Özellikle kömür satışları durma noktasındayken, odun satışları ancak fırınlardan talep gelirse karşılıyoruz. Kömüre 2018’in Ağustos ayında itibaren hiç zam yapılmadı. Elektrik ve doğalgaza zam gelince kömüre de zam gelir diye bekliyoruz ama kömüre talep olmadığını da belirtmek istiyorum” dedi.

 “KÖMÜRCÜLÜK SEKTÖRÜ NEREDEYSE BİTTİ”

 Doğalgazın gelmesiyle birlikte vatandaşın kömürü tercih etmediğini söyleyen Ürken, “Kömürcülük sektörü neredeyse bitti, eskisi gibi iyi değil. Bu durum bir de işyerinin sermayesiyle alakalı. Bu işin toptancılığını ve perakende satışını yapanlar var. Hala daha kömür yakan ve apartmanlar genellikle toptancıları buluyor, biz perakendecilere pek gelmiyorlar. Vadeli almak istiyorlar ama bizimde bu ekonomik krizde vadeliye dayanacak gücümüz kalmadı. Ondan dolayı biz de peşin alıp, vadeli satamıyoruz. Bu sebepten dolayı da müşteri bize gelmiyor. Elimdeki kömür stokları biter bitmez ben de kömür işini bırakacağım. Bu sefer vatandaşla birlikte kömür ve odun satıcıları da karalar bağladı” diye konuştu.

 “23 ÜYEDEN 5’E DÜŞTÜK”

Doğalgazın hizmet noktasında iyi olduğunu ancak kömür sektörünü vurduğunu da son olarak sözlerine ekleyen Ürken, “Çok değil bundan 6 yıl öncesine kadar benim yıllık gelirim 1 milyon lirayı buluyordu. Şimdi ise yılda 300 bin liraya düştü. Çanakkale’de kömür satan birçok firma varken şimdi 2-3 firma kaldık. Dernekte ise 23 üyemiz varken, şuanda 5 üyemiz var” şeklinde konuştu. 

 UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler