istanbul escort

“Kepez, Çanakkale’nin vitrini olmuştur”

Son Güncelleme : 29 Aralık 2018 15:12
“Kepez, Çanakkale’nin vitrini olmuştur”

Kepez’de ikamet eden Berk Bağırgan, Geçmişten Günümüze Kepez’i değerlendirdi. Bağırgan, Kepez’in çok hızlı büyüdüğünü fakat bu büyüme kar şehir yapılanmasıyla cevap verilemediğini söyledi.

Ulaşım, otopark ve altyapı sorunlarına değinen Bağırgan, öğrencilerin Kepez’i tercih etmesi için tesisleşmenin şart olduğunu ifade etti.Berk Bağırgan:“31 Mayıs 1993 yılında Çanakkale’de doğdum. Sadece üniversite hayatım boyunca, Çanakkale dışında ikamet ettim. Bu süreye baktığımız Kepez birçok evreden ve aşamadan geçti. 1993 yılında belediye olduktan sonra uzunca bir süre Kepez’in çok büyük sorunları vardı. Alt yapı, ulaşım, kentleşme gibi bir sürü problemi vardı. Zaman geçtik ve yıllar ilerledikçe hükümetlerimiz bu sorunları göz ardı etmedi. Çanakkale ve Kepez arasındaki bağlantıyı kurarak Kepez’i yaşanılabilir bir kent haline getirmek için ellerinden geleni yaptılar. Hükümetimize bu konuda çok teşekkür ediyorum.”

“Kepez, Çanakkale’nin her zaman vitrini olmuştur”

“İzmir’den Çanakkale’ye gelen biri ilk olarak Kepez’in içinden geçer. O yüzden Çanakkale’ye gelecek olan kişi ilk Kepez’i görür. Çok zor şartlar altında çok sıkıntılı zamanlar geçirerek bugünlere gelmiştir. Yaşanılan bir sürü problemden insanlar çok büyük eziyetler çekti. Bunları hep dile getirdiler. Alt yapısı kötüydü. Ulaşımı aksıyordu. Çok çarpık bir kentleşme vardı. Zamanla bunlar düzeltilmeye çalışıldı ve şuan modernleşmeye daha yakın bir Kepez var. Eskiye nazaran baktığımızda bayağı bir yol kat edildiğini ve çok güzel şeylerin ortaya çıktığını söyleyebilirim.”

“Eskiden Kepez’imizin yolları kötüydü”

“Kepez’in eski durumuyla yeni durumunu karşılaştırdığımızda; bir çok proje okulu Kepez’e yapılıyor. Bir çok sağlık yatırımı Kepez’e yapılıyor. Bunlardan bir tanesi Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi. Kentleşmeyle alakalı bir çok yapılar, insanların hayatlarını devam ettirebileceği sosyal tesisler; huzur evleri, ağız ve diş sağlığı merkezi gibi devletimizin yapmış olduğu yatırımlar Kepez’imizi canlandırıyor. Eski haliyle şuanki halini karşılaştırdığımızda gerçekten ‘nereden nereye’ diyorsunuz.”

“Üniversite hastanesinin taşınması maalesef Kepez’i çok kötü etkiledi”

“Üniversite hastanesi nerede diye sorulduğunda Kepez’de dendi. Bu sayede insanlar Kepez’i benimsedi ve akıllara kazıdı. Kepez deyince ufak bir belde anlamına gelmiyor. Kepez denildiğinde insanların aklına direk sağlık geliyor. Kepez unutulmuyor. Şuan bir çok belde ismini unutursun çünkü içerisinde Kepez gibi büyük dinamikler taşımaz ama Kepez’i unutamazsın. İmaj açısından Kepez’i çok güzel etkiledi ama maalesef değerlendirilmedi. Ekonomik yönden baktığımızda hastane yapıldığı zaman o bölgede insanlar araç park etmeye yer bulamazdı. Çünkü ilçelerden hatta diğer illerden insanlar akın akın hastaneye gelirdi. Etrafında var olan, gıda işi yapan, eczane, medikal işi yapan, büfe işleten esnaf kazanıyordu. Hasta tahlil verecek ama bir saat beklemesi gerekiyor.  Bu arayı hastane etrafında ki esnafta geçirirdi.  Oradaki esnaf para kazanırdı. İnsanlar hastaneden çıktıktan sonra ilaç alacak eczaneleri orada bulabilirdi. Maalesef bu düşünülmedi. Hastane orada varlığına devam etse Kepez daha da güzel yerlere gelebilirdi.”

“Otopark ve şehir içi ulaşım konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor”

“Kepez büyüdü ve eskisi gibi değil. Kepez, Çanakkale’nin parlayan incisi. İnsanlar artık sitelerini, binalarını Kepez’e yapıyor. Buda Kepez’de yaşayan insan sayısının arttığını gösterir. İnsanların arabaları var ve evlerinin yanına park etmek istiyor. Sokaklar dar olduğu için ve geçmişte yapılan plansız şehirleşme yüzünden yanından geçecek yer bile kalmıyor. Bu konu çok güzel yöntemlerle çözülebilir. Bizim en büyük merkezimiz Kepez Meydan. Kepez Meydan çok güzel bir park yeri inşa edilebilir. Daha güzel park yerleri yada bununla alakalı daha güzel projeler hayata geçirilebilir. Kepez büyüyen ve gelişen bir yer. Daha da büyüyecek ve normal olarak sorunları da büyüyecek. Önlem alınması gerekiyor.Şehir içi ulaşımda otobüs düzenlemeleri muhakkak yapılmalı. Akşamları belli bir saatten sonra otobüslerin süreleri uzuyor. 45-50 dakika meydanda otobüs bekleyenler oluyor. Buda özellikle kış günleri insanlara çok büyük sıkıntılar yaratıyor. “

“Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde 50 bine yakın öğrenci var”

“Buna rağmen çok büyük çoğunluğu Kepez’i tercih etmiyor. Kepezimize öğrenciyi çekebilecek ortak değerler koymamız lazım. Kepezimize sosyal tesisler kurulmalı. Öğrencilerin hem spor hem ders hem de sosyal anlamdan vakit geçirebileceği yerler yapılmalı. Bu tarz yapılar Kepez’i çekici kılar.”

“Yeni seçilecek olan belediye başkanına en büyük tavsiyem: Kepez’e bir yüzme havuzu yapması olacaktır”

“Ben şuan öğrenci olsam yüzme havuzunu çok kullanmak isterim ve Kepez’de de ikamet ederim. Kepez Belediyesine ait olan yüzme havuzuna gider ve haftada 3-4 gün kendimi rahatlatmak için katılırım. Buda benim Kepez’e gelmem için büyük bir etmen olur. Kepez’imizin sahili çık sıkıntılı. Öğrencilerin özellikle yaz ayları kordonda tur atmaları bile onlara yetebiliyor. Kepez’in çok güzel bir sahil şeridi olmasına rağmen maalesef tam anlamıyla kullanamıyor. Gerçekten daha güzel projelerle etkin hale getirilebilir. Çok daha güzel temizlik, çevre düzenlemeleri, ailelerinde oturabileceği mekanlar yapılabilir. İşte bunlar yapılsa insanlar ‘Kepez’de canımız sıkılıyor’ demez.” Dedi.

GÜLGÜN ÇETİN

Etiketler: Berk Bağırgan, kepez, çanakkale

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler