''Kente değer katanlar'' Pınar Ünal Taşar

30 Aralık 2017 09:05
''Kente değer katanlar'' Pınar Ünal Taşar

"Kalifiye usta kadar, kalifiye müşteri de istiyoruz" Çanakkale'de kurumsal dekorasyon alanında hizmet veren P/Art Decoration şirketinin sahibi dekoratör Pınar Ünal Taşar, önemli projelere imza attığı İstanbul'dan Çanakkale'ye uzanan yolculuğunun hikayesini anlattı. Sektöre ilişkin önemli bilgiler de veren Taşar'a göre, müşterilerin sürekli ucuz işçilik talebinde bulunması kendileri için büyük handikap

Şirketiniz ve faaliyet alanlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

P/Art Time Decoration isim olarak genç bir firma. İki yılını doldurmuş, Çanakkale'nin kurumsal altyapılı, tescilli tek dekorasyon şirketiyiz. Personelimiz müşteri memnuniyeti odaklı çalışmak zorunda. Yaka kartlı, rapor vererek çalışan bir altyapı ekibine sahibiz. Çanakkale sınırları içerisindeki en büyük ölçekli ve Türkiye'den Çanakkale'ye açılan tek iç dekorasyon şirketiyiz. Buradan İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep'e kadar çok büyük ölçekte hizmet veriyoruz. Yerel ölçekli çalışmadığımız için ekiplerimiz o lokasyonlara giderek işlerini birebir yürütüyor. Ağırlıklı olarak kurumsal dekorasyon üzerine çalışıyoruz. Restoran, kafe&bar, büyük ölçekli şirket binaları, aynı şekile büyük ölçekli ofisler, otel ve pansiyonlar uzmanlık alanlarımıza giriyor.

"BOZCAADA ODAKLI YOĞUN BİR ÇANAKKALE PATLAMASI YAŞANDI"

Çanakkale'ye yatırım yapma fikriniz nasıl oluştu?

Çanakkale'ye yatırım yapma fikri İstanbul'da iş yaptığımız dönemde oluştu diyebilirim. İstanbul'da çalıştığım dönemde özellikle Bozcaada odaklı yoğun bir Çanakkale patlaması yaşandı. İlgi Çanakkale'ye kaydı. İstanbul'da herkes bana şunu sormaya başladı; "Sen Çanakkaleli değil misin? Orada bir hareket var, sen niye gitmiyorsun?"  Bunun üzerine biz de şansımızı denemek adına Çanakkale'ye geri geldik.

"KALİFİYE ELEMAN SIKINTIMIZ ÇOK CİDDİ BOYUTLARDA"

Çanakkale'de iş yapmanın avantaj ve dezavantajları neler?

Çanakkale'nin küçük bir şehir olması bizim için avantaj. Ulaşımın kolay olması, birtakım ekipman, malzeme ve usta arkadaşlara hızlı ulaşabiliyor olmamız avantaj. Onların bize hızlı dönüşler yapabiliyor olması avantaj. İşler hızlı yürüyor. Mesela biz İstanbul'dayken günde bir iş halledebiliyorken burada günde üç şantiyeyi götürebiliyoruz. Dezavantajlar ise maalesef tüm avantajları bastırıyor. Çünkü kalifiye elaman sıkıntımız çok ciddi boyutlarda. İşini çok iyi yapan arkadaşlara maalesef ulaşamıyoruz. Ucuz işçilik ön plana çıkıyor. Müşteri bizden sürekli ucuz işçilik bedeli talep ediyor. Bu istek bizi en çok yaralayan şey oluyor. Çünkü profesyonel, asla hata kaldırmayan ve tamamen detaylardan oluşan bir işimiz var. Ucuz işçilik ya da kalifiye olmayan insanlarla çalışmak bizim işimizi baltalamaktan başka hiçbir işe yaramaz. Ama nedense Çanakkale'de kalifiye usta aradığımız kadar, kalifiye müşteri de istiyoruz. Çünkü buradaki müşterilerin algısı ucuz odaklı işçiliğe yönelik.

Dekorasyon alanında bu yılın trendleri sizce hangileriydi?

Bu yıl endüstriyel dediğimiz, dekorasyon stilinin çok öne çıktığı bir dönem oldu. Endüstriyelde demir, tuğla, ağaç vardı. Endüstriyelin bünyesindeki malzemelerin hepsi safkandır. Safkan malzeme kullanılır ancak stil daha çok bir hangarı ya da depoyu andırır. O tarz bir stil ön plana çıktı. Biz buna dekorasyon camiasında 'loft stil' diyoruz. Loft stil hızlı girdi ancak hızlı da düşüş gösterdi. 2018 yılında farklı trendler elbet olacaktır. Şu anda daha İskandinav, daha sade, yine safkan, doğal malzemelerin kullanıldığı bir stil 2018 yılı trendi olarak göze çarpıyor.

"İZMİR ŞUBEMİZ İÇİN GEREKLİ HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI"

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2017 yılı işletmeniz için nasıl geçti? Yeni yılda farklı projeleriniz olacak mı?

2017 yılı bizim için muhteşem geçti. Çanakkale sınırları içinde büyük ölçekli işler yaptık. Bu yıl içerisinde yaptıklarımız, 2018 yılında gerçekleştirmeyi planladığımız işler için altyapı oluşturdu. Türkiye genelinde duyulma oranımız çok arttı. 2017 yılı ölçeğimizi büyütmek adına (ki showroom bölümümüzü de bu yıl içerisinde açtık) çok büyük bir adım oldu. 2018 yılı projelerimiz içerisinde ön görüşmeleri tamamlanmış, altyapısı hazırlanmış bir İzmir şubesi açma durumu söz konusu. İzmir'deki şubeleşmemizin nedeni de aynı Çanakkale'deki gibi kaliteli bir göçe maruz kalınmış olması. İstanbul'da zamanında hizmet verdiğimiz, 'beyaz yakalı' diye tabir edilen iş dünyasının önemli insanları İstanbul'un yorgunluğundan uzaklaşmak için Çanakkale ve İzmir lokasyonlarını tercih ettiler ve buralara yerleşiyorlar. Bizim onlara burada hizmet sunmamız daha kolay olduğu için bu lokasyonlarda büyümeye karar verdik. Şimdiden İzmir'deki ikinci ofisimizin açılacağının müjdesini verebilirim.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler