istanbul escort

Kendimizi Daha İyi İfade Ediyoruz (03.06.2020)

Son Güncelleme : 03 Haziran 2020 10:06
Kendimizi Daha İyi İfade Ediyoruz (03.06.2020)

18 Mart Spor Kulübünün Marmara ve Trakya şampiyonu sporcusu Nefes Kurtuluş hedeflerini anlattı.

Çanakkale 18 Mart Spor Kulübünün başarılı sporcusu Nefes Kurtuluş Taekwondo sporunu herkese tavsiye ederken, bu sporu yapmanın en büyük faydasının ise kendilerini rahat ifade edebilmek olduğunu söyledi. Başarılı sporcu hedefinin ise Şampiyonluklar olduğunu açıkladı.

Şampiyon sporcunun antrenörlüklerini Asuman Pişkin ve Semih Güvenç yapıyorlar.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

NEFES KURTULMUŞ: Merhaba adım Nefes Kurtulmuş. 10 yaşındayım. Cumhuriyet Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencisiyim.

TAEKWONDO SPORUNA NASIL BAŞLADINIZ?

NEFES KURTULMUŞ: Taekwondo sporuna beş yaşında başladım. Kendisi de eski bir Taekwondocu olan Babam Yahya Kurtulmuş’un yönlendirmesiyle Taekwondo sporunu çok sevdim ve başlamaya karar verdim.

İLK MÜSABAKANIZDA NE HİSSETTİNİZ?

NEFES KURTULMUŞ: İlk resmi karşılaşmamda çok heyecanlanmıştım ve korkmuştum. Daha sonra alıştım ve şimdi büyük bir tutkuyla bu sporu yapıyorum.

ÇALIŞMA ORTAMINIZ UYGUNMU?

NEFES KURTULMUŞ: Fiziki olarak çok uygun olmayan ortamda çalışıyoruz. Antrenör ve yöneticilerimiz şartların düzelmesi için çaba gösteriyor. Bizde sabırla bekliyoruz.

OKUL VE SPORUN BİR ARADA YÜRÜMESİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ?

NEFES KURTULMUŞ: Zorlukları olsa da Taekwondo sayesinde derslerim daha iyi ve sosyal çevremde daha mutluyum. Öğretmenlerimde okulumda bana sporum konusunda destek veriyorlar.

ÖRNEK ALDIĞINIZ SPORCU VE YA SPORCULAR VAR MI?

NEFES KURTULMUŞ: Antrenörüm Asuman Pişkin ve Kübra Dağlı’yı örnek alıyorum. Onlar gibi güçlü Taekwondocu olmak istiyorum.

TAEKWONDO SPORUNA BAŞLADIĞINIZ DA NE GİBİ ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ?

NEFES KURTULMUŞ: İlk başladığımda antrenman temposuna alışmam zaman aldı. Okulla birlikte çok zor olmuştu. Daha sonra zamanla alıştım.

TAEKWONDO SPORU NASIL BİR DİSİPLİN GEREKTİRİYOR?

NEFES KURTULMUŞ: Ciddi bir disiplin ve öz verili çalışma gerektiriyor. Aksaklıklar zaman kaybı ve istikrarı olumsuz etkiliyor.

ANTREMANLARINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ?

NEFES KURTULMUŞ: Isınma ve koşuyla başlıyoruz. Çalışmamıza daha sonra teknik çalışıyoruz. Antrenörlerimiz yeni teknikler öğrettikten sonra daha önce öğrendiğimiz teknikleri tekrar ederek pekiştiriyoruz. Haftanın belirli günleri maç antrenmanı yapıyoruz. Okul zamanları günde iki saat antrenman yapıyoruz. Tatillerde ve Hafta sonları koşu çalışmalarımız oluyor.

MÜSABAKAYA ÇIKARKEN NASIL KONSANTRE OLUYORSUNUZ?

NEFES KURTULMUŞ: Antrenörlerimin anlattıkları taktikleri iyi dinliyorum. Derin nefes alıp su içiyorum. Doğru nefes almak çok önemli nefes tekniklerini öğrenmeye başladım.

MÜSABAKA SIRASINDA NELER HİSSEDİYORSUZ?

NEFES KURTULMUŞ: Heyecanlanıyorum rakibimi iyi analiz etmeye çalışıyorum. Rakibin zorlandığı ve çok iyi yaptığı tekniklere karşılık vererek mücadele ediyorum.

TAEKWONDO SPORCUSU OLMANIN ZORLUKLARI NELERDİR ?

NEFES KURTULMUŞ: En başta disiplin ve öz veri gerektiren bir spor yapıyorum. En küçük hatalar zaman kaybı ve sakatlıklara neden olabiliyor. Tehlikeli ve zor bir spor bu sebepten sağlığıma ve kiloma dikkat etmem gerekiyor. Bu da beni zorlasa da artık alıştım. Maçlardan önce düzenli diyet yapıyoruz. Sağlıklı beslenmemiz çok önemli güçlü ve zinde hissetmem buna bağlı.

YAPTIĞINIZ SPORA AİLENİZİN BAKIŞ AÇISI NEDİR?

NEFES KURTULMUŞ: Ailem çok destek veriyor. Babam çalışmalarıma çok yardımcı oluyor. Beni her zaman destekliyorlar ve her zaman arkamda bana güç veriyorlar.

BU SPORDA HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

NEFES KURTULMUŞ: İlk önce Milli olup Türkiye şampiyonu olmak sonra Avrupa ve Dünya şampiyonu olmak. En büyük hayalim Olimpiyat şampiyonu olmak ve bayrağımızı Olimpiyatlarda dalgalandırıp ailemi ve vatanımı gururlandırmak istiyorum.

KATILDIĞINIZ ŞAMPİYONALARDAN ALDIĞINIZ BAŞARILAR VARMI VARSA NELER?

NEFES KURTULMUŞ: Şimdiye dek yaşım küçük olduğu için resmi karşılaşmalara bir yıldan buyana çıkmaya başladım. Şu ana kadar yedi resmi karşılaşmaya çıktım. Kordon karşılaşmalarında iki tane üçüncülük, üç tane ikincilik madalyam var. Bayramiç ve Kocaeli illerinde düzenlenen Bölge Turnuvalarında kendi kilomda üç birinciliğim var. Marmara ve Trakya Bölgesi 30 kilo minik bayanlar birincisiyim.

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİRŞEYLER VAR MI?

NEFES KURTULMUŞ: Bizlere bu imkanı verip sporumuzu tanıtmamızda yardımcı olduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim. Bu spora yeni başlayacak arkadaşlarıma daha fazla beklemesinler Taekwondo çok güzel ve kendilerini rahat ifade etmek isteyenlerin mutlaka yapması gereken bir spor dalı ben Taekwondo olmaktan gurur duyuyorum. Bu bir ayrıcalık isteyenler keyifle bu sporu yapabilirler. Tavsiye ediyorum.

 

 

Etiketler: taekwondo çanakkale türkiye derece madalya

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Gamze Çetin

06 Haziran 2020 17:29
Canım yiğenim başarıların devamını dilerim bizi gururlandirdin

Son Eklenenler