istanbul escort

Karadağ; “Seracılığı Çanakkale'de geliştirmeliyiz” 14.01.2020

14 Ocak 2020 14:18
Karadağ; “Seracılığı Çanakkale'de geliştirmeliyiz” 14.01.2020

Biga Kaymakamlığı, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Bankası Biga Şube Müdürlüğü, Biga Ziraat Odası Başkanlığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğünce ortaklaşa düzenlenen "Sera Yatırımlarında Finansman Olanakları" konulu panel Biga Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapıldı.

Panele; Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Hasan İskender, Ziraat Bankası Bölge Yöneticisi Kahraman Turcan, Biga Ziraat Odası Başkanı Mustafa Güray Ergün, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Seçkin Kaya, Şube ve İlçe Müdürleri ile üreticiler katıldı. Panelde konuşan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Çanakkale de üretim %90 oranında açık alanlarda yapılmaktadır. Açık alanlarda yapılan üretimin bir o kadar da riskleri vardır. Risklerinin yanında çiftçilerimizin alın terinin karşılığını alamamaları gibi bir durum da var. Açık alanlarda elbette tarım yapılacak ama artık değişen dünyada değişen teknolojilerde bizim bu açık alanların yerine ikame edebileceğimiz bir takım unsurların olması lazım. Burada karşımıza sera çıkıyor. Örtüaltı tarımı çıkıyor. Biz birim alandan neden verimi daha yüksek kaliteli ürünler üretmeyelim. Bizim seracılığı Çanakkale'de geliştirip, yaygınlaştırmamız lazım. Açık alanda en fazla 4 ile 5 aylık bir süre içerisinde ürün üretebiliyoruz. Bu çok az bir dönem. Biz bunu örtü altına taşıyacak olursak yılın tamamında üretim yapabilme şansına sahibiz. Sonuç olarak; El birliği ile üretim miktarını arttırmak, kaliteli ürün üretmek ve pazarda rekabet edebilecek hale geçebilmemiz için örtü altı tarımını yaygınlaştırmamız lazım” dedi. 

Moderatörlüğünü Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güray Ergün'ün üstlendiği panelde; Biga Ziraat Bankası Şube Yöneticisi Ebru Gür, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Seçkin Kaya, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender üreticilere; sera yatırımları, diğer tarımsal yatırımlarda kredi ve hibe olanakları ile sera yatırımlarının açık alanlarda üretime göre avantajları konularında bilgiler verdiler. Panel; üreticilerin sorularının panelistler tarafından cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler