istanbul escort

Kale Grubu İlk Yerli Turbo Jet Motoru Ateşledi 30.4.2019

Son Güncelleme : 30 Nisan 2019 11:04
Kale Grubu İlk Yerli Turbo Jet Motoru Ateşledi 30.4.2019

Türkiye’nin ilk yerli turbo jet motoru, bütün zorlu testleri geçerek başarıyla ateşlendi. Tamamı millî imkânlarla geliştirilen motor, öncelikle füzelerde kullanılacak. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay “Bugün ilk adımı attık; bunu geliştirerek nihayetinde uçak motoru üretimine de geçeceğiz” dedi.

Türkiye’nin millîleşme hikâyesinde savunma sanayiinin ayrı bir önemi bulunuyor. Hem stratejik hem katma değerli sektör olan ‘savunma’da son yıllarda çok büyük başarılara imza atılıyor. Sektörde 32 yılı deviren Kale Grubu da, yıllardır Türkiye’nin üzerinde çalıştığı ve kritik öneme sahip “millî uçak motoru” için dev adımı attı. Bugün İstanbul’da başlayan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) öncesinde basın toplantısı düzenleyen Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay; yüzde 100 millî imkânlarla Kale AR-GE tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk yerli turbo jet motorunun hazır olduğu müjdesini verdi.

“KTJ-3200” adlı millî turbojet motoru hakkında bilgiler veren Okyay “Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzalanan AR-GE Projesi kapsamında, turbojet motor geliştirme çalışmalarına 2012 yılında Kale Havacılık bünyesinde adım attık. Aradan geçen yedi yılın ardından ilk başarılı ateşleme testini gerçekleştirdik. Tamamen millî imkânlarla bu iş tamamlandı. Kontrol ve aksesuarlarının tamamı, Kale tarafından özgün olarak geliştirildi. Kırkı mühendis, 79 çalışanımız sadece bizim bünyemizde var. Ayrıca İTÜ ve ODTÜ’den de hocalarımızdan katkı alıyoruz. Mekanik aksamda 30’a yakın yerli tedarikçimiz mevcut. SSB’den 25 milyon dolara aldık projeyi, bir o kadar da biz harcadık. Çünkü bu süreçte tam beş defa motoru patlattık. 38 bin devire çıkan, 900 beygirlik güç üreten bir motordan bahsediyoruz. Zorlayıcı testlerin hepsini başarıyla atlattı. İlk aşamada KTJ-3200, insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edildi. Bu sebeple öncelikle ROKETSAN’ın SOM füzelerinde kullanılacak. 2020 geçmeden, bu füzeler üzerinde test atışı yapmayı planlıyoruz. Daha sonra 100’lerle ifade edilebilecek seri üretime başlayabiliriz” dedi.

Bu çekirdek motorun geliştirilerek ilerleyen aşamalarda ‘drone’, insansız hava aracı ve uçaklarda kullanılabileceğini belirten Okyay “Bu alanda çok sınırlı bir bilgi birikimimiz vardı. O kadar yanlış yaptık ki, hataları göre göre doğrusunu bulduk ve yetkinlik kazandık. Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında hareketi başlatılabilme özelliklerine sahip bir motora kavuştuk. Üstün özellikleri sayesinde bu motor, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilir. Bugün bu motoru ateşledik; nihai amacımız uçak motoru üretimine de geçerek, sayıları bir elin parmaklarını ancak bulan küresel devler arasına katılmak. Bu biraz zaman alacak, 2030’ları bulacak. Ancak bu işler çok zor ve süreç oldukça hassas ilerliyor. Bu ürünle küresel bir oyuncu olmaya kararlıyız” diye konuştu.

“Beş Defa Patladı, Keyifle Harcayıp Ürettik”
Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay “38 bin devire çıkan, 900 beygirlik güç üreten bu ürünü tasarlarken motor tam beş defa patladı. Keyifle harcayarak ilk jet motorunu ürettik” dedi. Millî turbojet motorunun kontrol ve aksesuarlarının tamamı, Kale tarafından geliştirildi. 40’ı mühendis, 79 çalışanı bulunan firma, İTÜ ve ODTÜ’den de destek alıyor. Mekanik aksamda da 30’a yakın yerli tedarikçi mevcut...

KALE SAVUNMA VE HAVACILIK ŞİRKETLERİNDEN IDEF’TE TASARIM VE TEKNOLOJİ GÖSTERİSİ

Türkiye’nin köklü sanayi topluluğu Kale Grubu, özgün tasarım ürünleriyle katıldığı IDEF 2019 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tasarım ve teknoloji gösterisi yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde düzenlenen fuarda, Milli Piyade Tüfeği’nden Turbojet Motora kadar Kale Savunma ve Havacılık şirketlerinin ürünleri sergileniyor.

Savunma sanayiinde 32 yılı deviren Kale Grubu, savunma ve havacılık şirketlerinin tamamen özgün tasarımı ve üretimi olan ürünleriyle IDEF 2019 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’ndaki yerini alıyor.

Bir yandan global müşteriler ile çalışıp küresel projelerin paydaşı olan, diğer yandan yerli ve milli projelerin yükleniciliğini yapan ve aynı zamanda edindiği kabiliyetleri yerli sanayinin hizmetine sunmak için kuluçka merkezi rolüyle bu alanda stratejik bir rol üstlenen Grup, fuarda yer verdiği ürünleriyle tasarım ve teknoloji gösterisi sunuyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen fuarda,Turbojet Motoru,KruegerFlap, Kanatlı Güdüm Kiti,Milli Piyade Tüfeği ve hafif silahlar gibi Kale Savunma ve Havacılık şirketlerinin özgün ürünleri sergileniyor.

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay fuarda yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim savunma ve havacılıktaki vizyonumuzu, Kurucumuz ve Onursal Başkanımız rahmetli İbrahim Bodur’un, ‘Kolayı herkes yapar, siz zora talip olun’anlayışı belirledi. Bugün 32 yılı devirdiğimiz sektörde geriye baktığımız zaman önemli küresel projelerin paydaşı, kritik yerli ve milli projelerin üstlenicisi ve yerli sanayii için kuluçka merkezi haline dönüşmek gibi stratejik bir misyona sahip olduğumuzu görüyoruz. Elde ettiğimiz yetkinlikle, savunma ve havacılıkta Türkiye’nin yazdığı büyük başarı hikayesinin önemli bir parçası olmak bizim için gurur verici.”

Kale Grubu’nun IDEF’e katıldığı özgün ürünler ve özellikleri:

KTJ-3200 Turbojet Motoru:Savunma Sanayi Başkanlığı’nın alt yüklenicisi olarak Kale tarafından tamamen yerli imkânlarla özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri ve hedef uçak gibi insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor’dur.Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahiptir.Kontrol ve aksesuarlarının tamamı Kale tarafından özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, üstün özellikleri sayesinde, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilir.

Kanatlı Güdüm Kiti: Kanatlı Güdüm Kiti, mevcut güdümsüz, 1000 lb’lik MK83 ve 500 lb’lik MK82 genel maksat bombalarını havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmata çeviren güdüm kitidir. Böylece mevcut bombalar, 30.000 feet yükseklikten atıldığı her türlü hava koşulunda 100 km ve üzeri hedeflere karşı hassas vuruş yeteneği kazanmaktadır.Bu da uçakların tehlikeli bölgelere yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlamaktadır.F-16C/D Blok 40 ve F-4E/2020 savaş uçaklarına sertifiyedir.

Krueger Flap: Kale’ninBoeing’in 777 ve 777Xmodel uçaklar için üretimini ve montajını üstlendiği KruegerFlap, uçağın ön kısmında kullanılan tek flap çeşididir.Kanadın firar kenarı diye tabir edilen alt kısmından uzayan bu alanlar, kanatların kamburluğu ve kanat alanını artırıp düşük hızlarda yüksek taşıma kuvvetine ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanılan bir sistemdir.

MPT76 (Milli Piyade Tüfeği) ve hafif silahlar:Tamamen milli ve yerli kaynaklar kullanılarak 2008’den beri Kale tarafından tasarlanıp geliştirilmekte olan MPT76, 2017’den itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerimizin envanterine girmeye başlamıştır. Kale'nin de en önemli tasarımcı ve üreticilerinden biri olduğu MPT-76, dünya çapında NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamından başarıyla geçen ender tüfeklerdendir.

Hafif silahlardan,Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerimizin bir yıldır envanterine girmeye başlayan KCR556, Kale'nin kendi özgün tasarımı ve üretimi olan yerli ve milli piyade tüfeğidir. 5,56 mm NATO mühimmatı ateşleyebilen KCR556; soğuk, sıcak, ıslak, nemli, tozlu ve çamurlu olmak üzere zorlu şartlarında çalışabilen, bütün NATO testlerinden başarıyla geçmiş bir tüfektir.

Kale'nin diğer hafif silahı, yeni50 kalibre (12,7mm x 99 NATO) yüksek isabetli sürgülü keskin nişancı tüfeği KSR50, kullanıcıya her türlü aksesuarı takmayı sağlayan, Keymod Raylar ile tamamen modüler ray sisteme sahiptir. Yakın zamanda da TSK’nin envanterine girerek hizmete alınmıştır. BÜLTEN

 

 

 

Etiketler: kale grubu

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler