KALE GRUBU ÇANAKKALE’YE ÇOCUK BİLİM MERKEZİ KURUYOR

19 Aralık 2017 17:34
KALE GRUBU ÇANAKKALE’YE ÇOCUK BİLİM MERKEZİ KURUYOR

Kale Grubu, kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur anısına Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) çatısı altında Çanakkale’ye Çocuk Bilim Merkezi kuruyor. Proje için bir araya gelen Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, düzenlenen törende merkezin inşasına ilişkin protokole imza attılar.

Bu yıl kuruluşunun 60. yılını kutlayan Kale Grubu, 1991 yılında İbrahim Bodur tarafından kurulan KSV çatısı altında doğduğu topraklara Çocuk Bilim Merkezi vakfediyor. İbrahim Bodur’un anısına, Çanakkale Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçecek proje için ilk adım atıldı. Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bir araya gelerek belediye tarafından belirlenen arsa üzerinde, merkezin inşasına başlanmasına ilişkin protokole imza attılar.

Kurulduğu günden beri eğitim, istihdam ve girişimcilik alanlarında faaliyet gösteren ve pek çok kişinin hayatına dokunan KSV’nin hayata geçireceği Çocuk Bilim Merkezi, insan, tasarım ve teknoloji odaklı, kent halkının ve çocuklarının ihtiyacına yönelik sosyo-kültürel bir tesis olacak.

 

“Yeni İbrahim Bodurların yetişmesine fırsat yaratacağız”

Törende konuşan Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu olarak bugüne kadar kentin sosyal dokusuna uygun pek çok proje gerçekleştirdiklerini belirterek; “Bugün Çanakkale’miz için, İbrahim Bodur’un çok sevdiği çocukların geleceği için bir aradayız. İlk adımını attığımız Çocuk Bilim Merkezi’yle merak eden, keşfeden ve teknoloji üreten yeni İbrahim Bodurların yetişmesine fırsat yaratacağız. Sadece Çanakkale’ye değil, ülkenin geleceğine yatırım yapacağız” şeklinde konuştu.

 

“Çocuklar değişik fikirlerle tanışacak”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Gençlerin ve çocukların bir araya gelmeleri, öğrenmeleri, üretmeleri, yaşama katılmaları, seslerini yükseltmeleri kuşkusuz çok önemlidir. Bizim de görevimiz öğrenme süreçleri için elverişli bir kent ortamı oluşturmaktır. Planlanan Çocuk Bilim Merkezi sadece ülkemiz için değil, dünyada işaret edilen bilim merkezlerinden birisi olacaktır. Bu proje sayesinde çocuklarımız kendilerine yeni bilgi ve beceriler kazandıracak, değişik fikirlerle tanışacaktır” dedi.

 

 

Kale Grubu Hakkında 
1957 yılında Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ile temelleri atılan Kale Grubu, Türkiye'de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük etmiş, bu alandaki yatırımları ile bir dünya devi haline gelmiştir. Zaman içerisinde makine ve parça imalatı, savunma, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, nakliye, turizm ve gıda sektörlerinde yatırımlar yaparak büyüyen Kale Grubu, bugün her biri kendi alanlarında lider 17 şirkete sahip, Çanakkale başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli lokasyonları ile İtalya ve Rusya’da fabrika ve marka yatırımları olan, 5 bini aşkın çalışanı ile faaliyet gösteren Türkiye'nin önemli sanayi kuruluşlarından biridir. Kale Grubu, bugün Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik karo üreticisi, yapı kimyasalları sektöründe üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinde birinci, Avrupa’da ise 5’inci şirket durumundadır. Ayrıca yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış bir yapıya sahiptir. 100 ülkede, 400’ü aşkın noktada Kale markalı ürünler tüketicilerle buluşmaktadır.

Kale Grubu, yarım asırdan bu yana sanayici kimliği ile topluma hizmet ederken kurucusu İbrahim Bodur'un ilke ve görüşleri doğrultusunda, başta eğitim ve sağlık olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor konularında topluma her zaman katkıda bulunmuş, bu katkılarını düzenli hale getirmek üzere Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik  Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nı kurmuştur.

HABER MERKEZİ


Kaynak : www.kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler