istanbul escort

“KABA YEM İHTİYACINI ÜRETİCİ KENDİSİ KARŞILAMALI” 18.09.2019

18 Eylül 2019 15:18
“KABA YEM İHTİYACINI ÜRETİCİ KENDİSİ KARŞILAMALI” 18.09.2019

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yenice ilçesine bağlı Torhasan köyünde Fatih Akgün'e ait tarlada "Silajlık Soya ve Mısır Demonstrasyonu" tarla günü düzenlendi.

Tarla gününe; Çanakkale Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Yenice İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aykut Kızıltepe, Çan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Belma Türe, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları, Teknik personel ve üreticiler katıldı.

Programda konuşan Çanakkale Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel konuşmasında; "Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında üreticilerimize yapılan yenilikleri tanıtıp, yaygınlaştırmak amacıyla farklı illerde ve farklı ilçelerde değişik uygulamalar yapılmaktadır. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen özellikle hayvan beslenmesinde önemli yeri olan silajlık soya kaba yem ihtiyacını karşılamasında çok önemli bir yere sahiptir. Bizde son derece önemli olan bir ürünü siz üreticilerimize tanıtıp yaygınlaştırmalıyız.

Kaba yem ihtiyacını üreticinin mutlaka kendisi karşılaması gerekmektedir. Silajlık mısır enerji miktarı bakımından yüksek kaliteli bir yem. Enerjinin yanı sıra protein ihtiyacını da karşılamak amacıyla Silajlık soyayı da çiftçilerimize öğretmeyi hedefliyoruz.

Proteince zengin bir besinle beslenildiğinde kaba yeme daha az ihtiyaç duyulacak. Hem enerji hem protein bakımından yüksek kaliteli bir yeme sahip olacaksınız. En önemlisi alternatif bir ürününüz olacak. Buradaki amaç protein oranını da yükseltmek. Soyayı da kullandığımızda %7 - %8 olan protein oranı %17 - %18'lere çıkıyor. Bizim hedefimiz 3 yıllık bir plan içerisinde hem yağlık, hem de yem bitkisi olarak soya bitkisini Çanakkale yöresine tanıtmak ve yaygınlaştırmaktır. Hepinize hayırlı uğurlu olsun.” dedi. Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan Can ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin "Silajlık Soya ve Mısır" hakkında katılımcılara bilgi verdi. Tarla günü silajlık soya ve mısırın ayrı ayrı hasat edilip, silaj çukurunda birlikte karıştırılıp silaj yapılmasıyla sona erdi. FUNDA FİGEN

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler