''İşlevsel yatırımlar yapılmalı''

14 Mayıs 2018 09:26
''İşlevsel yatırımlar yapılmalı''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mezunu Aykut Aydemir, Çanakkale'ye yapılan yatırımların sadece bina olarak olmaması gerektiğini söyledi. Aydemir; ''Merkeze baktığımızda bina olarak soruyorsanız yatırım alıyor. İşlevsel yatırımlar yapılıyor mu? bu büyük bir soru işareti çünkü Çanakkale üniversite şehri ve öğrenciye yönelik yatırımlar neler? Kafe açmak yatırımsa yatırım alıyor diyebiliriz. Ama bence öğrencinin Çanakkale'de kalmasını sağlamak için yatırımlar yapılmalı ve bunlara yatırım denmeli

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mezunu Aykut Aydemir

1- 2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale'ye artısı olacak mı?

Yaz aylarına girdiğimiz bugünler de geçmiş aylara göre daha sık etkinliklere rastlıyoruz. Farklı farklı etkinliklerin olması da güzel. Yani sadece belli bir şeye odaklanılmamış herkese hitap edebilecek farklı kulvarlarda etkinlikler düzenleniyor. Bunlara baktığımız Troia yılı iyi şekilde devam ediliyor olarak yorumlayabiliriz. Tanıtım konusuna geldiğimizde biraz daha içinde olmamız gerekiyor. Güzel etkinlikler yapılıyor ama bunun tanıtımı oluyor mu? veya ne kadar iyi oluyor ? bunları incelemek gerekiyor. Devamlı etkinliklerle ilgili afişlere rastlayabiliyoruz. Tanıtımlar afişle de geçiştirilebilir, dijital ortamlarda da yapılabilir.  Yani yeterince yapılmasının ucu açık. Tabi ki her zaman daha iyisi yapılabilir ama imkanlar dahilinde güzel çalışmalar yürütüldüğünü gözlemlemekteyim. Ne kadar beğenmesek kötü olsa bile 2018 Troia yılı ilan edilmese bunların hiç biri olmayacaktı. Tanıtımlara bir yerlerden başlamak güzel bir hareket. İlerleyen yıllarda arkasında durup geliştirmek daha önemli. Çanakkale bunu başarabilirse alt yapı olarak, tarih olarak, doğa olarak turizm de fark yaratabilecek bir şehir konumunda gözüküyor.

2- İl ve ilçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

İlçeler hakkında pek bir bilgim yok ama merkeze baktığımızda bina olarak soruyorsanız yatırım alıyor. İşlevsel yatırımlar yapılıyor mu? bu büyük bir soru işareti çünkü Çanakkale üniversite şehri ve öğrenciye yönelik yatırımlar neler? Kafe açmak yatırımsa yatırım alıyor diyebiliriz. Ama bence öğrencinin Çanakkale'de kalmasını sağlamak için yatırımlar yapılmalı ve bunlara yatırım denmeli. Geleceği dönük projeler olması gerekiyor. Aksi halde öğrenciler kısır bir döngünün içerisinde okul hayatı boyunca bu şehirde yaşar ve bitince memleketlerine geri döner. Oysaki Çanakkale'ye çok şeyler katabilirler. Öğrencinin Çanakkale'de kalmasına yönelik yatırımların yapılması gerekiyor.

3- Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Çanakkale köprüsünün gelmesinden sonra arazi fiyatları oldukça yükseldi. Üreticilerde çareyi tarlasını satmakta buldu çünkü ömürleri boyunca çalışıp kazanamayacakları paralar tarlarına teklif edildi ve haklı olarak elden çıkarttılar. Elden çıkartanların çoğu da tarımdan olabildiğince az para kazanan insanlardır çünkü belli bir politikamız yok. Aracılar daha fazla para kazanır konumda. Çiftçiler oldukça fazla emek veriyorlar ve sadece taşıyanlar kadar kazanabiliyor. Gelişen dünyayla beraber şehirlere göç etme fırsatı bulanlarda tarımı bırakıyor. Bence bu böyle olmaması gerekiyor. Tarımın daha iyi anlatılıp daha profesyonel yapılması gerekir. Çanakkale'de bir sürü tarım ürünü mevcut. Toprakları çok verimli ve markalaşmış ürünler. Bunların yıllar içerisinde azalması Çanakkale'yi sıkıntılı durumlara sokacaktır.

4- Gelibolu Tarihi Yarımada'da neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oluyor mu?

Gezip görme fırsatım oldu. Çanakkale Ruhunu çok güzel yansıtan bir yer ve devamlı büyüyen bir yer. Gezerken tek sıkıntı çok geniş alan olması ve rehbersiz sıkıntılar yaşanması. Bu sıkıntılar tabi ki giderilemez ama öğrenciler olarak baktığımız da gezme imkanımızın daha rahat sağlanması gerekir diye düşünüyorum. Sosyal alan olarak Eceabat tarafında pek bir yer yok. Yaz aylarında sahillerini kullanabiliyoruz. Kilitbahir tarafında yeni yeni gelişmeler başladı. Kale halka açıldı ve ayrı bir sosyal alan kuruldu. Bu yönde gelişmeler sağlanmalı. Çanakkale içinde ki insanlar bu sayede oraları daha etkin ve farklı bir alternatif olarak kullanabilir.

5- Yakın bir tarihte Küçükkuyu - Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale'ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli'de geçirmek ister misiniz?

Farklı kültürleri tanımayı, yeni yerleri görmeyi tabi ki çok isterim. Fırsatım olursa Midilli'de tatilimi geçirmeyi isterim. Çanakkale'ye büyük faydalar sağlamaz ama o bölgede bir hareketlilik oluşturur. Belki Bursa'dan Balıkesir'den Midilli'ye gitmek isteyenler Çanakkale'ye uğrar. En büyük faydası bu olur diye düşünüyorum. DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler