''İş İmkanı Yaratılmalı''

05 Temmuz 2018 09:15
''İş İmkanı Yaratılmalı''

Turizm Meslek Yüksek Okulu Mezunu Ahmet Memi, '' Mezun olduktan sonra burada işimi kurabilir veya kendi işimi yapacak bir şirket bulabilirsem kesinlikle burada kalırım.''

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Ahmet Memi

Turizm Meslek Yüksek Okulu Mezunu

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Çanakkale’de öğrenci nüfusu bence tahmin edildiği kadar artmıyor, çünkü gelen öğrenci kadar giden öğrenci de oluyor. Barınma alanı konusunda da giden öğrencilerin evlerini devir alabiliyoruz. Evde kalmayacaksanız da her yer ve okula yakın yerleşim alanlarında yurtlar bulunuyor. Bu konuda Çanakkale’nin çalışkan olduğunu düşünüyorum. Kültürel etkinliklere pek yakın değilim ama imkan buldukça katılmaya çalışıyorum. Bu konuda da Çanakkale’nin hakkı yenilmemesi gerekiyor. Kültürel zenginliği bu kadar bol olan bir şehirde, aktiviteler de oldukça bol oluyor. İhtiyaçlarımı karşılayabiliyorum, zaten dışarıdan çok ihtiyacımız olmuyor. Okul için gereken bütün materyalleri burada bulabiliyoruz.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Burada yaşamayı tabii ki isterim, Çanakkale bir tatil yeri, diğer büyükşehirlerdeki gibi sıkıntılar çekmiyorsunuz. Mezun olduktan sonra burada işimi kurabilir veya kendi işimi yapacak bir şirket bulabilirsem kesinlikle burada kalırım.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’de gezilecek o kadar güzel yerler var ki özellikle deniz kenarları çok temiz ve sakin. İmkan bulduğum kadar gezmeye çalışıyorum yakın zamanda Assos’a ve Bozcaada’ya gittim. Gerçekten muazzam güzellikte yerler ama daha uzakta olan yerleşim yerlerini çok fazla gezme fırsatım olmadı. Kepez tarafları yerleşim için uygun yerler. Şehrin merkezine göre daha sakin daha kafa dinleme yeri olarak gözüküyor.  Çanakkale’nin önümüzdeki yıllarda tüm yerleşim yerleriyle turizmde ilerleyeceğini düşünüyorum. Bu yaz aylarında oldukça dikkat çekiyor.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia Yılı turizm açısından ve kültürlerin kaynaşması açısından Çanakkale’ye çok faydalı olan bir yıl, güzel etkinlikler yapılıyor ve çalışmalarda hala devam ediyor. Ben Troia’ya etkinlikler başlamadan önce gitmiştim ve çok beğenmiştim. Şimdi yapılan restorasyon çalışmalarıyla daha da güzel olmuştur diye düşünüyorum. Yakın zamanda Troia Müzesi’nin açılacağını biliyorum. Müze açılır açılmaz tekrar gidip görmeyi isterim. Birçok turistte buraya Troia’yı görmek için geliyor. Etkinlikler yapıldıkça cezp edici olacaktır.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım öğrencilerin en büyük sorunu, özellikle sınav haftaları okula çıkmak için otobüs bulamıyoruz.  Otobüsler sınav haftaları neredeyse saatte bir geliyorlar. Bu da bizi ayrı bir strese sokuyor. Ulaşım bizim için en önemli sorunlardan bir tanesi çünkü Terzioğlu kampüsü uzak ve araç kullanmak zorundayız. Zorunda olunca da böyle sonuçlar ortaya çıkıyor. Görevlilerin öğrencilere kulak vermesi gerekiyor. Ulaşım bu şehrin en önemli unsuru olması gerekiyor, turizmde iddialı bir şehir ulaşımda da iddialı olmalıdır diye düşünüyorum.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Tercih sebebim burada okuyan arkadaşlarım olmasıydı. Çoğu insanda tanıdığı vasıtasıyla ya da diğer illere yakın olduğu için gelmiştir diye düşünüyorum. Eğitim açısından bazı bölümlerde eksiklikler bulunuyor. O eksiklikler kapanınca insanlar eğitim için de burayı tercih etmeye başlayacaklardır. Çanakkale geldikten sonra gitmek istemeyeceğiniz bir şehir alıştığınız zaman buradan gitmeniz üzücü oluyor.

 

Necmiye Tarlasüren

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler