''İŞ İMKANI ÇOK AZ''

09 Haziran 2018 09:47
''İŞ İMKANI ÇOK AZ''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Batuhan Çelik, gelecek yıllarda Çanakkale'de istihdam alanı artarsa burada yaşamak istediğini ifade etti.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Batuhan Çelik

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Nüfus artışı var ama çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Çünkü gelen öğrenci kadar giden öğrencide oluyor. Çanakkale barınma sıkıntısı yaşayacağınız son yerlerden bir tanesi diye düşünüyorum. Her mahallesinde, öğrenciye kiralanan bir ev, her sokağında bir yurt bulabiliyorsunuz. Son zamanlar da fiyatlar biraz arttı ama bu durum ülke genelinde böyle, fiyatların hesaplanması maalesef piyasalarla alakalı. İhtiyaçlarımız büyük bir çoğunluğunu karşılayabiliyoruz, çok farklı bir ürün veya eşyayı da burada yoksa başka bir şehirden sipariş edebiliyoruz. O da kargoyla kısa bir sürede elimize ulaşıyor. Büyükşehirlere yakın olduğumuz için ihtiyaçların karşılanmasın da sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Aktivitelere baktığımızda ise ben Çanakkale kadar hareketli bir şehir görmedim. Burada her hafta sonu, hatta neredeyse her gün bir etkinlik yapılıyor. Yaz sezonunun da açılmasıyla günlük turlar, kordondaki etkinlikler, konferanslar, sergiler neredeyse her gün yapılıyor. Bu da şehre canlılık katıyor. Bu konuda Çanakkale birçok şehirden önde diye düşünüyorum.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Burada yaşamaya devam etmek isterim ama bu 50’li yaşlardan sonra mümkün görünüyor. Ya da hafta sonları kısa tatiller olarak buraya gelebilirim. Çünkü iş imkanları kısıtlı, benim yaptığım işin de en büyük şehri İstanbul ve bende mecburen hayatımın devamını orada geçireceğim. İlerleyen yıllarda sinema, televizyon sektöründe Çanakkale’de bir gelişme olursa düşünmeden gelirim. Çanakkale’den gitmek çok zor. Her toprağını özlüyorsunuz, ara tatillerde bile buraya gelmek için can atıyoruz ama tabi her güzelliğin bir sonu vardır.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’nin birçok ilçesini gezdiğimi söyleyebilirim. Hepsinde insanların yabancılara karşı sıcak davranışları dikkatimi çekti. Çanakkale insanı çok cana yakın, o yüzden nereye giderseniz gidin sıkıntı yaşamıyorsunuz, yardımcı olmaya çalışıyorlar. Çanakkale’nin en önemli özelliği Gelibolu Yarımadası’dır. Şehitlikler vasıtasıyla buraya çok fazla insan geliyor. Şehitliğe yakın ilçelerde çok çalışma yapılamıyor ama tarihe uygun düzenlemeler yapıldığını söylüyorum. Çanakkale’de bir de Türkiye’nin en temiz havalarından birisi olan Kaz Dağları bulunuyor. En beğendiğim yerin Kaz Dağları olduğunu söyleyebilirim. Güzel ve sade bir mesire alanı yapılmış, doğanın içinde arkadaşlarınızla, ailenizle vakit geçirebiliyorsunuz. Çanakkale yüz ölçümü olarak küçük görünse de gezmeye başladığınızda ne kadar büyük olduğunu anlıyorsunuz. Mezun olmadan her yerini gezme planım var onu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Biraz zorlanıyorum ama zaman harcamadan gezmek olmaz. Bu güzel şehrin her yerinin güzel olduğuna inanıyorum.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Çalışmalar devam ediyor bu da günlük hayata yansıtılmaya başladı. Böyle bir yılın ilan edilmesinden çok memnunum. Çanakkale’de birçok tarihi alan bulunuyor, buraların ön plana çıkarılması turizm anlamında Çanakkale’ye artı değer olacaktır. Troia Ören Yeri’ni yakın zamanda ziyaret etme şansım olmadı ama daha önce gitmiştim. Bir tur firmasıyla gittiğim için her yerini göremedim. Belli bölgeleri ziyaret ettik ve oralarda gayet güzeldi. Yakın zamanda müzenin açılacağını biliyorum, müzenin açılması gezilen yerleri somut hale getirecektir diye düşünüyorum.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım sıkıntı yaşanıyor evet ama çok da yaşamadığımı söyleyebilirim. Okula yakın bir yerde yaşadığım için kolaylıkla okula ulaşabiliyorum. Hafta sonlarına doğru özellikle Cuma günleri şehirde bir trafik oluyor ve bu da ulaşımı etkiliyor. Bu yüzden otobüsler gecikiyor. Zaten açılınca arka arkaya gelmeye başlıyorlar. Bu sıkıntının çözülmesi için önce trafiğin çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Trafik çözülürse ne öğrenciler ne de yerel halk sıkıntı çekmeyecektir.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Çanakkale’yi tercih etmemin sebebi ağabeyimin burada okuyor olmasıydı. Bana buranın güzelliklerini anlattı ve bende burayı tercih ettim. Tercih ettiğim için çok memnunum başka bir şehirde okumayı düşünemiyorum bile, Çanakkale öğrenciler için güzide şehirlerden bir tanesi. İlerleyen yıllarda Eskişehir gibi öğrencileriyle anılacağını düşünüyorum.

Mesut Harput

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler