istanbul escort

Her Yıl 250 Bin Hektarda Dumansız Yangınla Mücadele Ediyoruz 14.09.2019

14 Eylül 2019 14:22
Her Yıl 250 Bin Hektarda Dumansız Yangınla Mücadele Ediyoruz 14.09.2019

Orman Genel Müdürlüğü 180 yıllık bilgi birikimi ile ormanların sağlık durumunu devamlı takip ederek, ormanlarda zararlı organizmalarla yapılan mücadelede doğaya uygun orman ekosistemini koruyan biyolojik mücadeleye ağırlık vermeye devam ediyor.

 Türkiye coğrafyasında görülen zararlı organizmaların mücadelesinde Orman Genel Müdürlüğünün üniversiteler, araştırma kurumları ve kendi yetişmiş teknik elemanları ile koordineli bir şekilde çalışarak ormanları gelecek nesillere bırakmak için çalışmalar sürdürülüyor.

 Konuya ilişkin Orman Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada; “ Orman Genel Müdürlüğümüz olarak ormanlara verdikleri zarar nedeniyle ‘ dumansız yangın’ olarak nitelendirilen organizmalara karşı her yıl 250 bin hektarlık alanda mücadele yapılmaktadır. Ormanlarımızda her yıl yaklaşık 30 farklı tür zararlı organizmanın tahribatına karşılık Genel Müdürlüğümüzce yurt sathına yayılmış 46 adet laboratuvarımızda her yıl biyolojik mücadele kapsamında dört farklı tür faydalı prodetör böcek üreterek ormanlara bırakmaktayız. Bugüne kadar 14 milyon 450 bin adet yırtıcı böcek üreterek ormanlara bırakılmıştır. Ormanlarımızda zarar yapan böceklerle beslenen kuşların yuvalanması için 1 milyon 750 bin adet kuş yuvası ormanlarımıza asılmıştır. Böcek zararı görülen ormana karınca yuva nakillerini yaparak ormanlarda biyolojik çeşitliliği dengede tutmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda ormanlarda zarar yapan böceklerin yumurta, larva, pupa ve erginlerini yiyen karıncalardan bugüne kadar 13 bin koloni nakli yapılmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

HAVVA PORTAKAL

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler