istanbul escort

aksaray haber

Her Yaş Grubunda Türkiye Şampiyonu Çıkartan Tek İliz

Son Güncelleme : 23 Temmuz 2020 10:07
Her Yaş Grubunda Türkiye Şampiyonu Çıkartan Tek İliz

Çanakkale Karate İl Temsilcisi Süleyman Orhan kaleninsesi.web.tv canlı yayınına konuk oldu.

Çanakkale Karate İl Temsilcisi  aynı zamanda Türkiye Karate Milli takım antrenörlerinden Süleyman Orhan kaleninsesi.web.tv’de yayınlanan Bülent Büberci’nin hazırlayıp sunduğu Amatör Panaroma programında önemli açıklamalarda bulundu.

Çanakkaleli olup, Çanakkale’de yetişen Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu sporcu yetiştirmek istiyorum dedim. Hedeflerime adım adıma ama hızlı bir şekilde ilerliyorum. Şimdi de diyorum ki A Milli Takımda Avrupa’da dünyada ve olimpiyatlarda yarışacak sporcu yetiştireceğim, buna inanıyorum bunu başaracağım ve bunu yapacak çok iyi sporcularımız var.

BAŞARILI SPORCULAR YETİŞTİRDİM

1974 doğumluyum. İstanbul doğumluyum, asker çocuğuyum babam Trabzonlu. Babamın görevinden dolayı Tunceli’de doğmuşum, İstanbul’da yetiştim 1983 yılında boks sporuna başladım, 1989 yılında da karatede çok değerli hocamız Sayın İbrahim Kuşaksız ile beraber karate hayatına başladım. 1989 yılından bu zamana kadar aktif olarak askerlik süresi de dahil olmak üzere spora hiç ara vermeden yaptım, uzun yıllarca mutabık olarak yarıştığım birçok uluslar ve uluslararası dereceler de elde ettim. Daha sonra da İBB tesisinde asistan antrenör olarak kendimi bu konuda geliştirmek için işe başladım uzun yıllar boyunca Türkiye Merkezi Hakem kurulunda görev aldım. Türk Karatesine faydalı olabilmek için sporcular yetiştirmeye karar verdim o yüzden kokartlı hakemliğimizi bir müddet dondurdum, İstanbul’da Avrupa dünya şampiyonu sporcular yetiştirmek nasip oldu bu yüzden daha sonra Türk Karate Federasyonumuzun almış olduğu karar gereği birçok Anadolu ve Trakya’nın karate konusunda yetersiz ilgisini arttırabilmek için bizlere görev verildi. Ben de bu durumda Çanakkale’yi tercih ettim, Türkiye Karate Federasyonu’nun sözleşmeli elemanı olarak Çanakkale’ye geldim. 2015 yılından beri Çanakkale’deyim aynı zamanda Çanakkale’nin karate il temsilciliğini yapıyorum.  Çok başarılı sporcular yetiştirdim daha da faydalı olabilmek için çalışmalarımız devam ediyor.

15 LİSANSLI SPORCUDAN 700 LİSANSLI SPORCUYA ÇIKTIK

Biz Çanakkale’ye ilk geldiğimizde federasyon bünyesi adı altında çalışmaya başladığımızda tüm kurumlarımızla iletişim içerisine geçtik. Bunların içerisinde Çanakkale Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğümüz, İl Gençlik Sor Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz de vardı, bu kurumlarla görüşmeler yaptık. Buradaki amaç, karatenin gerçek anlamda halkımıza ulaşabilmesi, karatenin gençlere ne denli faydalı olabileceğini anlatabilmekti. Tüm kurumlardan gerekli desteği aldıktan sonra Çanakkale’de gidebildiğimiz kadar Biga’ya, Lapseki’ye, Bayramiç’e, Eceabat’a, Gelibolu’ya ve Kepez’e karate sporumuzu tanıttık. Hedefimiz de Çanakkale’deki karate sporunun tanıtılması ve yaygınlaşmasıydı ama aynı zamanda çocuklarımızın gelişimini, bir konuya odaklanmasını ve sporla beraber derslerinde daha başarılı olması için hedefler koyduk kendimize ve bu konuda da çok başarılı olduk. Biz geldiğimiz zaman burada karate sporunda 15 lisanslı sporcu vardı çok şükür şu an biz Çanakkale’de az önce saydığım tüm ilçelerde karate sporunu tanıttık mümkün olduğu kadar sporcuya ulaşabildik, şu an 700’ün üzerinde lisanslı sporcu ve 1200-1300 aktif olarak bu sporu yapan sporcularımız var. Şu an Çanakkale Merkez, Kepez, Biga, Lapseki, Çan, Bayramiç bu ilçelerde aktif olarak karate sporunu yapıyoruz. Bu işte şu an 2. Kademe ve 3. Kademe antrenörlük belgesine sahip geldiğimizde sadece 1 tane hocamız vardı biz geldikten sonra bu sayıyı arttırdık, sadece sporcu yetiştirmekle kalmadık aynı zamanda bu sporu ileriye taşıyacak gençlerimizin de önünü açacak hizmetlerde bulunup antrenörler çıkarttık. Şu an toplamda 7 tane antrenör ve yardımcı antrenörle çalışıyoruz.

YURT İÇİ VE DIŞI TÜM MÜSABAKALARA KATILIM SAĞLIYORUZ

2019 yılına kadar hemen hemen bütün yurt içi ve uluslararası aynı zamanda tüm özel müsabakalara katılım gerçekleştirdik aynı zamanda da bizim yurt dışında sporcularımızın Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına hazırlık maçlarına götürüyorduk, yıllık 4 yurt dışı müsabakasına katılım sağlıyorduk. 2020 yılında da yine planlarımızın içerisinde uluslar ve uluslararası özel veya resmi tüm müsabakalara katılmak için planımız vardı ama 2020 yılında 12 Mart itibariyle maalesef pandemiden dolayı her şey askıya alındı. Bizim planlarımızda sadece karate adına ulusal ve uluslararası müsabakalara katılmak burada başarı elde etmek yoktu sadece bir tanesiydi ama asıl amacımız bizimle tanışan tüm çocuklarımıza, gençlerimize spor bilincini yerleştirmek o kültürü çocuklara adapte etmek, onların gelecek yaşantısına dokunabilecek eğitimleri vermek istiyoruz.  Bütün konularda sporcumuzu özenle yetiştiriyoruz sadece sporcu oyuncularımız için sportif başarı değil aynı zamanda hayatlarına dokunabilecek onların daha ileri hayatlarında kendi gelişimini hızlandırabilecek konularda yardımcı olmak en büyük planlarımız arasında. Çünkü bizim birinci önceliğimiz iyi bir insan yetiştirebilmek, ikinci planımız iyi bir sporcu yetiştirmek. Herkes iyi bir sporcu olamayabilir ama herkes vicdanlı, düzgün, ahlaklı birer birey olabilir. Planlarımız arasında pandemiden sonra başlayacak olan yeni dönem için Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kata sitili ile antrenmanlara başlayabilirsiniz denildi ve federasyonumuz çok hızlı davrandı bir Türkiye Şampiyonası yaptı. Şu an sporcularımızla beraber sporcuların fiziksel ve psikolojik gelişimiyle ilgili bir planlama yaptık ve Eylül ayına kadar da bu planlamaya sadık kalacağız.

ANTRENÖRLERİMİZİN EN BÜYÜK SIKINTISI ÇALIŞMA ALANLARININ KISITLI OLMASI

Karate antrenörlerinin en büyük sıkıntısı Gençlik Spor İl Müdürlüklerimizde kendimize ait çalışma alanlarını olmaması ve kendimizi iyi bir şekilde anlatamamamız yani halkla ilişkilerimizin bu konuda devletimizin desteğiyle daha da güçlenmesi gerekiyor bizim en büyük sıkıntımız maddi açıdan daha çok manevi sıkıntılarımız. Bir diğer sıkıntımız tesisleşme, bugün devletin kadrosunda maaşlı çalışan antrenör arkadaşlarımız genelgeye göre hiçbir özel kulüpte antrenörlük yapamazlar. Sadece Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde ücretsiz olarak sporculara kendi branşında eğitim verebiliyorlar. Devlet kadrosundaki antrenörümüz hem kendisi özel bir kulüpte antrenörlük yapıyor devletin desteğiyle ücretsiz sporcu yetiştirirken kendisini de özel bir kulüpte antrenör olarak gösterip orada da sporcular yetiştirip orada da müsabakalara katılıyor. Aslında genelgeye göre hiçbir kulüpte gözükemez resmi antrenör, hiçbir kulüpte lisanslı sporcu yetiştirip arkasında oturamaz ama maalesef özel kulüp antrenörlerini bu konuda zor durumda bırakıyorlar ve her türlü devletin olanaklarından yararlanıp bu konuda da genelgeye maalesef uymuyorlar bu da bizim bir başka sıkıntımız.

PANDEMİ SÜRECİNDEN ÇOK ETKİLENDİK

Bizim camiada planlamalarımız vardı mesela biz Mart ayında Kayseri’de yapılacak olan Türkiye Minik Yıldız Karate Şampiyonası için hazırlanmıştık, sporcularımızın otellerine kadar ayarlamasını yapmıştık ama maalesef böyle bir durum söz konusu olunca her şey iptal oldu. Pandemi döneminde hemen hemen 90 günün üzerinde bir süre boyunca çocuklarımız sporun pasif duruma düşmemesi açısından online sistemden karate dersleri vermeye başladık. Ama sıkıntılı bir pandemi dönemi yaşıyoruz ve bildiğiniz gibi şu an Tokyo’da olimpiyatlar yapılıyor olması gerekiyordu ve bizler de bu gururu yaşıyor olacaktık ama maalesef pandemiden dolayı tüm Avrupa ve dünya şampiyonaları ertelendiği gibi olimpiyatlar da ertelendi. Bizler de pandemi öncesi 4-5 sporcuyla antrenman yaparken şu an 40 kadar sporcuyla bu branşımızı devam ettirmeye çalışıyoruz.

KARATE FEDERASYONUMUZ PANDEMİ SÜRECİNİ ÇOK BAŞARILI YÖNETTİ

Hemen hemen 185 ülkede aynı anda başlayan bir pandemi süreci geçirildi. Türkiye Karate Federasyonu başkanımız da antrenörlerle yine online görüşmeler yaparak özel kulüp ve resmi olan kulüplere bu süreç içerisinde belki birçok federasyonun yapmadığı maddi desteği sağladı. Türkiye Karate Federasyonu zor durumda olan antrenörlerimize ayrım yapmadan sahip çıktı, ben şöyle bir baktığımda 64 tane federasyon içerisinde bunu yapan ilk federasyon diye biliyorum. Çünkü 1000 TL ile 2500 TL arası gibi bir maddi destek verdi, bu 81 ildeki aktif olan bütün kulübe yapmış olduğu bir destektir. Bunun yanı sıra Federasyon başkanımız bizzat tüm kurumsal kimliğiyle tüm antrenörlere ulaşmaya çalıştı ve sporculara online yarışmalar düzenleyerek onlara moralinin yüksek tutmak için hediyeler verdi ve bu süreci iyi bir şekilde atlatmaya çalıştı.

HER YAŞ GRUBUNDA TÜRKİYE ŞAMPİYONU ÇIKARTAN TEK İLİZ

Ben 2015 yılında Çanakkale’ye geldiğimde Türkiye sıralamasında Çanakkale 81 ilin arasında 81. Sıradaydı bunun nedeni müsabık sporcuların yetişmemesi, seminerlere katılmaması ve sportif yönden başarı getirebilecek sporcu yetişmemesiydi. Şu an gönül rahatlığıyla söylüyorum 81 ilde 5 yıl gibi kısa süre içerisinde yıldız kategorisinde, ümit kategorisinde, minik kategorisinde genç ve 21 yaş altı ve aynı zamanda büyükler kategorisinde her yaş grubunda Türkiye Şampiyonu çıkartan tek iliz. Ve şu an Türkiye sıralamasında 4. Sıradayız.

TÜRK KARATESİNİN TEK EKSİĞİ İLETİŞİMSİZLİK

Sportif başarı olarak dünyanın ve Avrupa’nın 1 numarasıyız resmi kayıtlara göre, son 20 yılda hem Avrupa’nın hem de dünyanın en iyisi Türkiye Karate Federasyonu ve sporcularımızdır. Olimpiyatlara 8 kategorinin 5’inde kota veren tek federasyonuz. Yani sportif başarı açısından herhangi bir sorunumuz yok, bizim eksikliğimiz iletişim eksikliği, medya ve basınla olan ilişkilerde eksikliğimiz. Kendi içerisinde milli takıma sporcu veren sporcu yetiştiren antrenörlerin maddi destek görmemesi… Bir diğer eksiklik bana kalırsa federasyon elde etmiş olduğu gelirin yüzde 15’ini kulüplere destek vermesi gerekiyor ama maalesef bu konuda kulüplere yanılmıyorsam 2014 yılında alınan kararla bu yüzde 15’lik yardım da ortadan kalkmış yani burada en büyük eksiklik federasyonun temelden sporcu yetiştiren kulüp antrenörlerinin desteklenmemesi ve bu konuda onlara paye vermemesi. Amatör ve profesyonel düşünceyle çalışmalar yaptığımızdan dolayı sportif yönden hiçbir eksiğimiz yok.

TESİSLEŞME OLARAK DÜNYA’NIN GERİSİNDEYİZ

Bizim bir sistemimiz yok, bizde günlük değişiyor akşam bir karar alınıyor sabaha o kararı uyguluyorsunuz. Son dönemlerde ise Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu bu işi bir sisteme oturtmaya ve çalışmalar yapmaya başladı bu da 2018’den beri sporcularımızı belli bir testten geçiriyor, hangi branşa yatkınsa ona yönlendiriyor. Bizim Avrupa ve dünyayla kıyasladığınızda yine tesisleşmede ülke olarak tesisleşiyoruz ama faydalı tesisleşmede sıkıntımız var yani bir spor tesisi açıyorsunuz spor tesisinde şöyle düşünün 64 tane branş var 150’nin üzerinde kulüp var bu açılan tesiste antrenman yapılacak alan yok yani 1 tesisi 10 branşa veriyorsunuz. Açılan tesisler yetersiz kalıyor, neden yetersiz kalıyor bizim maalesef 1’inci önceliğimiz futbol daha sonra basketbol, voleybol, hentbol gibi en çok madalya aldığımız, ülkemizi gururlandıran güreş, boks, taekwondo gibi olimpik olan branşlara maalesef açılan tesislerde yer verilmiyor, inşallah bu konuda bir sistem oluşturulur.

FEDERASYON SEÇİMİNDE BİRDEN FAZLA ADAY OLACAK

Pandemi her şeyi etkilediği gibi seçimleri de etkiledi normalde resmiyete göre her 4 yılda bir seçim olur ama bir madde var o da diyor ki, federasyon seçimleri her 4 yılda bir olimpiyatlardan sonra yapılır diye bir madde konulmuş. Olimpiyatlar 2021 yılına ertelendiğinden dolayı herkeste bir soru işareti kaldı pandemi olmamış olsaydı Aralık ya da Kasım ayında tüm federasyonlarda seçim olacaktı ama pandemi olduğu ve olimpiyatlar da ertelendiği için Bakanlıktan da resmi bir açıklama olmadığı için şu an seçimin olup olmayacağı hakkında net bir bilgiye sahip değiliz. İnşallah seçim olursa yeni bir adayla Karate federasyonu olarak iki veya üç adayla yola devam edeceğiz gibi görünüyor.

PANDEMİ SONRASI ÇALIŞMALARIMIZ DEĞİŞECEK

1 Hazirandan sonra Bakanlığımızın onay vermesiyle beraber Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün tesislerinde yapmaya başladık. Biz sporcularımızla bu şekilde yapmaya başladık ama A Milli takımda yarışan, olimpiyat kotası için yarışan sporcularımız ara vermeden kendi evlerinde antrenmanlarına başlamışlardı. Bundan sonra ne olacak, bundan sonra yine sporcularımızı birebir özel dersler, ikili gruplar, dörtlü gruplar veya en fazla sekizli gruplar halinde çalıştırmaya devam edeceğiz. Kendi sağlığımız ve sporcularımızın sağlığı için aşı bulunana kadar devam edeceğiz bu şekilde çalışmalarımıza.

OLİMPİYAT KOTASI ALAN SPORCULARIMIZ VAR

Mart ayının ilk haftasında dünya karate federasyonunun ve olimpiyat kalite komitesinin açıklamış olduğu son 2 yıldır kota alan sporcularımız vardı bunlar; Serap Özçelik Arapoğlu, Tuba Yakan, Merve Çoban, Meltem Hocaoğlu, Eray Şamdan, Burak Uygur, Uğur Aktaş, Erman Ertemur gibi sporcularımız müsabakalarda yarıştılar. Toplamda 5 sporcumuz kota almıştı tabi bu olimpiyatlar 2021 yılına ertelenince 3 kişinin yeri korundu diğer 2 sporcumuz için Eylül ayından sonra tekrar 2 maça girilerek puanlamaya tabi tutulmasına karar verildi. Yani 3 sporcumuz garanti diğer 2 sporcumuz garanti değil. Dünya sıralamasında olimpik kota alan ülkeler sıralamasında ev sahibi Japonya’nın 8 kategorinin 8’ine de sporcusu var ev sahibi olduğu için. Japonya’dan sonra en çok kota alan en çok sporcu veren ülke de Türkiye oldu 5 sporcuyla. Pandemiden sonra 3 seçme daha yapılacak bizim kota almaya çok yakın olan çok başarılı 3 sporcumuz daha var, büyük ihtimalle Türkiye Nisan ayına kadar olan yarışmalarda 8 sporcu verebilir.

OLİMPİYATLAR TEKRAR ERTELENEBİLİR

Gençlik Yaz Olimpiyatları dediğimiz her 4 yılda bir yapılan gençlik olimpiyatları 2022 yılında yapılacaktı ama Temmuz ayında alınan bir kararla 2022 yılında yapılacak olan olimpiyatlar 2026 yılına ertelendi. Neden acaba diye araştırdık normalde 2022’de olacaktı o zamana daha 2 yıl var muhakkak aşı bulunur, bu hastalık sona erer dedik ama nedenine baktığımızda nedeni şu şekilde açıklandı; pandeminin ülkelere vermiş olduğu ekonomik şartlar, ülkelerin kendilerini 4 yıl içinde ancak toparlayabileceğini belirttiler sebep buymuş. Japonya’da bu konuda çok ciddi bir açıklama yaptı, açıklamada olimpiyatların 2021 yılında olmayabileceğini, eğer 2021 yılında bu olimpiyatlar olursa Japonya’da ev sahibi olarak olamayacağını söyleyip sebebi ekonomik sebeplere bağladı. Yaz oyunlarının da ertelenme ihtimalinin olduğu düşünülüyor. Yüreğimiz ertelenmemesi, kota alan sporcularımızın orada ülkemizi gururlandırması yönünde.

HALKIMIZ TÜRK KARATESİNİN BAŞARILARINI BİLMİYOR

Geçmiş yıllarda Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı, federasyonlara özerklik ve yarı özerklik hakkı tanıdı. Türkiye Karate Federasyonu’da yarı özerk bir federasyon yani devletin desteğiyle ayakta durabilen branşlardan bir tanesi. Bütçesinin yüzde 90’ını devletten alan, devletin desteğiyle organizasyonlar yapmaya çalışan bir federasyon. Karate Türkiye’de futbol, basketbol, voleybol kadar medyada görünürlüğü olan bir branş değil ama Türkiye’de filmlerden bildiğimiz, her yaşta her çocuğun çok gönül rahatlığıyla bildiği branşlardan bir tanesi. Bizim sporda baktığımız zaman futbol, basketbol, voleyboldan sonra insanların aklına karate geliyor mu derseniz hayır, hentbol, yüzme, atletizm ya da taekwondo, judo, güreş gibi sporlar gelir. Bunun daha ön planda olabilmesi için federasyonumuz çok ciddi adımlar attı, örnek bazı ulusal kanallarla anlaşma yaptı, Avrupa ve dünya şampiyonalarımızı hatta Türkiye şampiyonalarımızı ulusal kanallarda canlı yayınlatmaya başladı bunun öncülüğünde bulundu. Hatta ulusal bir kanalda Karate Türk adı altında özel bir programımız var her hafta ama bunlar yeterli değil bunları biz ulusal kanallara veriyoruz ama ulusal kanallarda bunun izleyici kitlesinin de artması lazım bu yönde bir çalışma yapmamız lazım. Şu an Türk Karatesi sportif anlamda çok başarılı ama bunu yaymak, insanlara anlatmak AR-GE işi bizim bu konuda eksiğimiz var. Dünyanın Avrupa’nın 1 numarasısınız ama bunu halka sorduğunuzda maalesef bilmiyor. Karate şu an sadece halk diliyle vurdulu kırdılı kavgacı diye bilinen bir spor branşı olarak tanınıyor biz bu algıyı kırmak için yıllarımızı verdik hala uğraşıyoruz, Çanakkale’de bu konuda başarılı olduk ama Türkiye genelinde hala eksiklerimiz var.

BİRİKİMLERİMİZİ SPORCULARIMIZA AKTARIYORUZ

Yaş gruplarına göre planlama yapıyoruz, önceliğimiz ailemize katılan her sporcu için sosyo-kültürel bilgi ve birikimimizden sporcumuzu faydalandırmak oluyor. Yani kendi örf adet ve geleneklerimizi sporcumuza öğretmeye çalışıyoruz. Bizim şu anki planlamamız içinde sporcularımızın yaşlarına göre, vücut gelişimine göre, fiziksel ve zihinsel gelişimine göre ders programları çıkarttık bunlar çocukların kilo, boy ve aynı zamanda zihinsel olarak gelişimini hızlandırabilecek tekniklerle güçlendirerek yapmış olduğumuz planlar. 3 Aylık, 6 aylık ve 1 senelik planlama programımız var sporcumuza göre yapmış olduğumuz planlamalar bunlar. 1 Hazirandan beri 3 aylık bir planlamamız var bunlar kondisyon, sürat, çabuk kuvvet ve kuvvete dayanıklılık diye bir planlama yaptık ve şu an bu planlamayla devam ediyoruz.

ÇANAKKALE KARATESİ AİLELERLE BÜTÜNLEŞTİ

Çocuğunu bize teslim eden her veli bizim ailemizin bir parçasıdır bizim önceliğimiz sevgi ve saygıya dayalı, çocuklarını kendi çocuklarımız gibi görerek çalıştırdığımız ortamlar oluşturuyoruz. Salonumuza gelen bizimle tanışan her bir birey bizim ailemizden birisi. Çanakkale’de de bu yönde biraz şanslıyız buradaki velilerimiz spora daha çok ilgili, alakalı ve araştırıyor. Veliler önce kişinin kim olduğuna, resmi olup olmadığına,antrenörlük belgesinin olup olmadığına, geçmişteki sportif başarılarına bakarak gelen gelimiz bu konuda şanslıyız çünkü bize bilgili ve ilgili veliler lazım burada da tüm veliler bu şekilde. Biz çocuklarımızın öğretmenleriyle tanışıyoruz, okullarına gidiyoruz eğer bir konuda çocuklarımızın okulda eksiği, sıkıntısı varsa bu konuda rehber öğretmenleriyle konuşuyoruz ve bu konu da kalite antrenörü olarak mümkün olduğu kadar onu pozitife çevirmeye çalışıyoruz. Çünkü bir antrenör hem anne hem baba hem öğretmen hem arkadaş olmak zorunda o çocuğa biz bu mantıkla yola çıktığımızdan burada çok başarılıyız ve başarıyı da bu sayede elde ediyoruz. Dediğim gibi önceliğimiz aile olmak gelen her veliyle aile olmaya çalışıyoruz ve 5 yıldır da bunu başardığımıza inanıyoruz.

ÇANAKKALE KARATESİ OLARAK BAŞARILIYIZ

Çanakkale’de 1900 Beşiktaşlılar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Biga Karate Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Kepez Spor Karate Kulübü Derneği, Lapseki Spor ve Boğazın Yıldızları bu 5 kulüp benim kendi başkanlığını yaptığım ya da diğer arkadaşlarımızın bize ait olan bizim yönettiğimiz kulüpler. Bunun yanı sıra aktif olarak devam eden müsabık sporcu yetiştiren bir başka kulüp ise Çanakkale Geçilme Gençlik ve Spor Kulübü. Bu kulüp ve diğer 3 kulübümüz aktif olarak her müsabakaya katılan kulüplerimiz. Bunların başarısı, biz 2015 yılında Türkiye Kulüpler Şampiyonası’na katılarak Türkiye 3.lüğü elde ettik ve büyük bir başarıya imza atan bir kulübüz ardından 2016-2017, 2018-2019 yıllarında minik, yıldız, ümit, genç ve büyüklerde Türkiye Şampiyonu ve Türkiye 2.si çıkartan bir kulübüz yanı sıra Uluslararası Boğaziçi Karate Şampiyonası’nda şampiyon çıkartan Balkan Şampiyonası’nda balkan 2.si ve balkan şampiyonu çıkartan, Karadeniz ve Asya ülkelerinde takım halinde şampiyonluk elde eden ferdi halde birçok altın madalya elde eden bir kulübüz. Bir diğer hocamızın yetiştirdiği yanılmıyorsam 2018 yılında Türkiye 3.sü olan bir sporcusu var, 2019 yılında Türkiye 2.si çıkartan sporcusu var. Bizim ismini sayamayacağımız kadar çok sporcumuz, Rana Berfin Orhan, Yıldıray Uğural, Bahar Koray, Yasin Usta, Azra Koç, Cemre Eren, Bengisu Fıstıkçı, Cemre Yılmaz, Zeynep Gülşen, İrem Arslan, Kerem Arslan bunlar da Avrupa ve dünya derecesi kazanmış sporcularımızdan bazıları…

OLİMPİYATLARA ÇANAKKALE’DEN SPORCU YOLLAYACAĞIZ

Ben 1998 yılında asistan antrenörlüğe başladığımda kendime şunu söyledim karate o zaman olimpik bir branş değildi yarı olimpik bir branştı hedefimizde Avrupa ve dünya şampiyonu yetiştirmek vardı. Sonra 2003 yılında Uğur Aktaş gibi bir sporcuyla başladığımda ben o çocukta ışığı gördüm dedim ki bu sporcu Avrupa şampiyonu olacak kendisine ve ailesine de söyledim. Bu çocuk olimpiyatta derece yapabilecek bir çocuk ve hedefimi o zaman derece yapacak sporcu yetiştirmek olarak belirlemiştim gerçekten çok başarılı bir sporcuydu ben de Allah’ın bana vermiş olduğu eğitmenlik vasıflarını çok iyi biliyorum bu yolda ben iyi bir sporcu yetenekli bir sporcu gördüğümde bu vasıfları kullanacağım. İstanbul’da önce Avrupa sonra dünya şampiyonu olarak başardım şu anda da inşallah 2021’de yapılacak olan olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek sporcu verebilme gururunu yaşayacağım. Çanakkale’ye geldiğimde ben Çanakkale’den olimpiyatlara gidecek sporcu yetiştireceğim diye kendime hedef koydum, rabbim bana sağlık verirse gerçekten Çanakkaleli olup, Çanakkale’de yetişen Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu sporcu yetiştirmek istiyorum dedim. Hedeflerime adım adıma ama hızlı bir şekilde ilerliyorum. Şimdi de diyorum ki A Milli Takımda Avrupa’da dünyada ve olimpiyatlarda yarışacak sporcu yetiştireceğim, buna inanıyorum bunu başaracağım ve bunu yapacak çok iyi sporcularımız var.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZ DESTEK VERİYOR

Şimdi biz geldiğimiz günden bugüne kadar Milli Eğitim’den, il milli eğitim müdürümüzden, ilçe milli eğitim müdürümüzden, okul müdürlerimizden çok samimi destekler aldık. Bizim milli eğitimden istediğimiz başarılı olan sporcuyu kötü alışkanlıklardan uzak tutup günümüzde biliyorsunuz maalesef sigara, alkol ve bağımlılık yapan kötü alışkanlıklarımız var. Bunlardan uzak tutabilmek için bu çocuklarımızı ya spora vereceğiz ya sanata yönlendireceğiz, onun dışında bu çocukları kesinlikle kullanamayız. Biz çocukları bunlardan uzak tutmak için müdürlerimize öğretmenlerimize diyoruz ki, sadece çocuklarımızın salona gidip gelmelerinde teşvik edici olun, müsabakalar olduğu zaman izinlerde zorluk çıkartmayın tek istediğimiz Milli Eğitimden buydu. Bu konuda gerçekten bizim İl Milli Eğitim ve İlçedeki diğer milli eğitim müdürlerimiz ve okul müdürlerimiz mükemmel derecede destek oldular. Ayrıca başarılı olan sporcularımıza özel kolejlerimiz yüzde 100’e varan burslar veriyorlar, bu konuda da gerçekten çok mutluyuz. Bizim tek sıkıntı yaşadığımız Çanakkale genelinde tek bir okulu aşamadık o da Biga Cumhuriyet İlkokulu, tüm okullardan manevi destek aldık sporcu desteği aldık ama maalesef Cumhuriyet İlkokulumuzdan bir beden eğitimi öğretmenini aşamıyoruz. Okullar arası müsabakalarda çok başarılı sporcularımız olmasına rağmen okulumuzu temsilen müsabakalara sokamıyoruz.

BİGA’DA CUMHURİYET OKULUNDA SIKINTI YAŞIYORUZ

Birkaç kez okul müdürümüze bu konuyu dile getirdik ama okul müdürümüz ve beden eğitimi öğretmeninin şöyle bir şeyi var bana diyorlar ki ‘hocam evet bizim okulumuzda karateye giden sporcular var ama biz kime gidiyor, nerede bu işi öğreniyorlar ve bizim okulumuzda da karate branşını bilen öğretmen olmadığından biz bu konulara izin vermiyoruz. Ve kendi okulumuzu bu sporcuların temsil etmesini istemiyoruz.’  Veya benden antrenörlük belgesi istiyorlar ben yollamaya kalkıyorum çocukları yetiştirmek istiyorum, temsil etmek istiyorum diyorum ama beden eğitimi öğretmeni ben karate branşını bilmiyorum gelemem ya da ben kendi branşımla uğraşıyorum zaten karate branşıyla da uğraşamam deyip 5 senedir bu sorunlarla uğraşıyoruz aşamadık bu durumu.

Etiketler: karate çanakkale türkiye

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler