''Her toprağı ayrı güzel''

12 Haziran 2018 09:30
''Her toprağı ayrı güzel''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi Hasan Sarı, ''Çanakkale'nin her ilçesi, köyü ayrı güzelliğe sahip birbirinden ayırmak zor oluyor.'' dedi.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

 

Hasan Sarı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrencisi

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Barınma konusunda Çanakkale’de bir sıkıntı yaşanmıyor, küçük bir şehir olduğun için ev veya apart, yurt bulmanız kolay oluyor. İnsanlarda evlerini öğrenciye verme konusunda ön yargılı davranmıyorlar. İhtiyaçların karşılanmasında bazı özel ihtiyaçlar için sorunlar olabiliyor. Onları da dışarıdan getirtmek zorunda kalıyorsunuz. Burada olsa çok daha iyi olur ama yine de abartılacak bir eksiklik değil diye düşünüyorum. Genel anlamda kültürel aktiviteler yoğun geçiyor. Bizde güzel sanatlar öğrencileri olarak sergiler açıp aktiviteler yapmaya çalışıyoruz. Çanakkale insanı bu konularda duyarlı, bu da bizlere destek oluyor.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Çanakkale güzel bir şehir ama ben Bodrumlu olduğum için hayatımı orada devam ettireceğim. Şartlar öyle gerektirirse kalmayı düşünürüm. Çanakkale bir öğrenci ya da aile için ideal bir şehir, geçim sıkıntısı yaşanmayacak bir şehir. Fiyatları ucuz, pahalı yaşam şartları yok. İleriki yıllarda ne olur bilmiyorum ama iş imkanı açısından çok geniş yelpazesi bulunmuyor. Öğretmen veya memur olacaksanız yaşanacak en güzel şehirlerden bir tanesi diyebilirim.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’de Bozcaada, Umurbey, Assos, Güzelyalı, Kepez, Çan, Ayvacık, Eceabat ve Kilitbahir’i gezme şansım oldu. Hepsi de birbirinden güzel yerler diyebilirim. Hepsinin ayrı ayrı doğal güzellikleri ve doğal ürünleri bulunuyor. Mesela Umurbey’in şeftali ve kirazını çok beğenmiştim. Bozcaada zaten Türkiye ve dünya da önemli bir değere sahip bi, Bodrum’a benzer bir yapısı ve güzelliği var. Sanatla birleşmiş bir ilçe ve yaz sezonlarında çok hareketli oluyor. Eceabat ve Kilitbahir zaten tarihi önemiyle gönüllerimizde yer etmiş yerleşim yerleri, oraları eleştirme şansımız bulunmuyor. Bir bütün olarak Çanakkale turistik, tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir şehir buraları anlatmak çok zor oluyor çünkü gittiğiniz zaman ortamın büyüsüne kapılıp döndüğünüzde her şeyi unutuyorsunuz. Ben genel olarak Çanakkale’nin merkezini beğeniyorum ama dediğim gibi her ilçesi, köyü ayrı güzelliğe sahip birbirinden ayırmak zor oluyor.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Maalesef yakın zamanda gitme şansım olmadı. Mesafe çok uzak ve öğrencilerinde kolay ulaşabileceği bir yer değil. Belki vardır ama öğrenciler için düzenli olarak ücretsiz servisler kaldırılabilir, Çanakkale bu imkanı sağlayabilecek bir şehir. Hem Çanakkale için hem de Çanakkale tanıtımı için iyi olacaktır. Çünkü öğrenciler memleketlerine gidip Troia'yı daha hakim bir şekilde arkadaşlarına anlatabilecekler. Bu da turist potansiyeli oluşturacaktır diye düşünüyorum.

 

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşımda belli başlı sıkıntılar oluyor ama yine de okula ulaşabiliyoruz. Bazen yoğunluktan dolayı olduğunu düşündüğüm zamanlarda otobüsler çok gecikiyor. Bu da genelde sınav zamanlarına denk geliyor. O zamanlar stres yaşıyoruz. Otobüs sayılarında biraz artışa gidilirse bu sorun  çözülür diye düşünüyorum.  Çanakkale, ulaşımda sıkıntı yaşamaması gereken bir şehir, Troia Yılı’nın ilan edildiği bir şehirde böyle sıkıntıların yaşanması üzücü olabiliyor. Bir de sanırım daha yaz saati uygulamasına geçilmedi 12’de otobüsler bitiyor. Çanakkale sıcak ve kordonu güzel bir şehir, insanlar geç saatlere kadar dışarıda vakit geçirmek isteyebilirler. Saatlerin biraz daha ileriye alınması gerekiyor.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Tercih sebebim burada okuyan bir yakınımın bu şehri bana anlatmasıydı. Tabii olacağını düşünmemiştim ama şans yüzüme güldü ve buraya geldim. Çoğu insanda tanıdığı vasıtasıyla ya da yakın olduğu için gelmiştir diye düşünüyorum. Eğitim açısından bazı bölümlerde eksiklikler bulunuyor. O eksiklikler kapanınca insanlar eğitim için de burayı tercih etmeye başlayacaklardır. Çanakkale’de öğrenci sayısının artması şehri olumlu etkiliyor. Ünversite’nin ön plana çıkarılması bu şehrin sadece emekli şehri olduğu algısını kıracağı gibi bilimsel çalışmalara da hız kazandıracaktır.

Mesut Harput

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler