''Her geçen gün gelişiyor''

10 Haziran 2018 18:04
''Her geçen gün gelişiyor''

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrenci Mesut Gülecen, üniversite nüfusunun artmasıyla birlikte şehrin geliştiğini ifade etti.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrenci Mesut Gülecen

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Her yıl öğrenci nüfusunun artmasıyla birlikte üniversite ve şehirde büyümeye başladı. Bir kaç yıl sonra eski sakin Çanakkale'yi artık özler duruma gelebiliriz. Barınma konusundan başlayacak olursak devlet yurtları var ve oldukça düşük miktarlara öğrenciler kalabiliyor. Ekonomik durumları daha iyi olan öğrenciler ise her bütçeye uygun evlerde veya apartlar da kalabiliyorlar. Yani Çanakkale'ye gelen öğrencinin barınma konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Kültürel aktiviteler zaten oldukça fazla ve Troia yılı içerisinde olmamız sebebiyle de ekstra etkinlik günleri oluyor. Buda Çanakkale için daha güzel oluyor.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Çanakkale çok güzel bir şehir ve her geçen yıl imkanları da artıyor. Köprü yapılıyor ve ileriki yıllarda Çanakkale'nin eksiği olan saniye yatırımları da gelmeye başlayacaktır. Çanakkale'nin bir sıkıntı mezun olan öğrenci buradan gitmek istemese de iş imkansızlıkları sebebiyle gitmek zorunda kalıyor. İş sahasının açılması gerekiyor. Ulaşım olarak çok kötü değiliz. Avrupa'ya yakınız ve köprüde bitiyor. Artık Türkiye'ye yön verebilecek yatırımlar gelebilir ve Çanakkale için çok iyi olur. Bu sayede mezun olan öğrencilerde Çanakkale'de kalma imkan bulabilir.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Gelibolu Tarihi yarımadası var. Çanakkale Ruhunu tam anlamıyla yansıtıyor ve oldukçada fazla ilgi görüyor. İlçelere ve köylerine gitme fırsatım olmadı ama Güzelyalı gibi yakın yerlerine gittim. Çok sakin ve turizm için potansiyelli yerler. Ayrıca Bozcaada'ya öğrenciler çok fazla ilgi gösteriyor. Son yıllarda şehir dışından da çok fazla ilgi olmaya başladı. Ünlüler bile burayı tercih ediyor. Gökçeada'da zamanla gelişecektir. Buralar doğa bakımında kusursuz yerler.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Ören yerine gitme fırsatım maalesef olmadı. 2018 Troia yılı olduğunu duyduk ama öğrencilere pek hitap etmediği için öyle bir ortam oluşmadı. Bu duyguyu öğrencilere aşılarsak onlarda planları arasında Troia'ya gitmeyi koyabilir. Ben gitmek isterim. Umarım bir gün olur.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Ulaşım konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Sadece trafik ışıkları biraz zaman kaybettiriyor. Okul içinde de servisler var. Onları da kullanabiliyoruz. AVM'nin kendi içerisinde servisleri var. Bunları da kullanabiliyoruz. Ulaşım anlamında sıkıntımız yok.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

Puan,şehir ve eğitim kalitesinin ortalamanın üzerinde olması diyebiliriz. İstanbul gibi şehirlerde devlet üniversitelerinin puanları oldukça yüksek ve alternatif olarak Bursa gibi Çanakkale gibi şehirler var. Eğitim seviyesi ve şehrin genel yapısının iyi olmasından dolayı Çanakkale tercihlerimiz arasına girdi ve geldim. Oldukça da memnunum. DOĞANCAN USTABAŞ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler