Hedef: 2023, Çan, Abdurrahman Kuzu

25 Aralık 2017 08:42
Hedef: 2023, Çan, Abdurrahman Kuzu

Çanakkale için hizmet yarışı

Abdurrahman Kuzu

Çan Belediye Başkanı

 

1- Görevde bulunduğunuz süre boyunca ilçemize neler kazandırdınız? Gelecek yıllar için projeleriniz nelerdir?

Çanımızın yıllarca devam eden ihtiyaçlarını, eksiklerini ve sorunlarının giderecek çözümleri belirleyerek şuan ki görevimize talip olmuştuk. Çan halkımızın teveccühü ile de göreve gelir gelmez işe koyulduk. İlçemizin hem fiziki hem de sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak projelerimizi birer birer vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bu anlamda ilçemizdeki miadı dolmuş alt yapıyı baştan sona yeniledik. Hemen ardından üst yapı çalışmalarımızla yollarımıza sokaklarımıza Çanımıza yakışır bir görünüm kazandırdık. Hayata geçirdiğimiz Atıksu Arıtma Tesisimiz olsun,Katı Atık Bertaraf Tesisimiz olsun çevre projelerimizle Çanımızın sağlıklı geleceğine sahip çıktık. Bunların yanında Çanımızın, yıllarca atıl durumda bırakılmış doğal zenginliği termal kaynaklarımızı yurtiçi ve yurtdışı turizme kazandırmak adına Termal Otel Ve Termal Konutlarımızı hizmete sunduk. Fiziki anlamda Çanımızı ilmek ilmek dokurken bir şehre ruh kattığına inandığımız sosyal projelerimizi göreve geldiğimiz ilk gün başlatarak geleneksel hale getirdik. Ramazan Etkinlikleri, Yağlı Pehlivan Güreşleri gibi etkinliklerle ilçemizin sosyal hayatına renk katarken; Termal Park, Prestij Caddesi ve Spor Aktivite Alanları gibi mekânlarımızı hizmete açarak yeni sosyal yaşam alanlarımızı Çanımıza kazandırdık. Bunların yanında kalite her vatandaşımızın hakkı dedik ve bölgemizin en lüks en nezih düğün salonlarını çok cüzi fiyatlarla halkımın hizmetine sunduk. Kimsesizlerin kimsesi sessizlerin sesi olabilmek için hayata geçirdiğimiz Aşevimizle tüm Çanlılar adına ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin günlük yemek ihtiyaçlarını karşılıksız giderdik.

Hamdolsun görevde olduğumuz iki dönem boyunca önce insan demeye, her anlamda vatandaşımızın yanında olmaya gayret ettik. bu anlamda hayata geçirdiğimiz proje ve hizmetlerimizin hemşerilerimizin nazarında bir karşılığı olduğunu görmek bizlere her bir sonraki projemizde ciddi motivasyon sağladı. Bu teveccühün en güzel göstergesi de tabi ki Çanlı hemşerilerimizin ikinci dönemimizde de sandık başında artarak bizlere verdiği destek ve teveccühtür. Gelecek yılarda da tıpkı geçmişte olduğu gibi, fiziki veya sosyal olsun her alanda Çanımızın için katma değer sağlayacak projeler üretmeye devam edeceğiz.

 

2- Önümüzde ki 5 yılda Çan ilçemiz hangi alanda fark yaratacaktır? (turizm, sanayi,tarım,eğitim)

Görevde bulunduğumuz 9 yıl boyunca ilçemiz turizm ve eğitim alanlarındaki gelişmeleriyle bölgede adından sıkça söz ettirir bir statüye gelmiştir. Yıllarca atıl durumda bırakılan termal kaynaklarımızı değerlendirerek Çanımızın kapılarını yurt içi ve yurt dışı turizme açmış, küçüklü büyüklü hayata geçirdiğimiz eğitim destek projelerimizle Çanımızın eğitim seviyesi ve kalitesiyle diğer ilçelerce takip edilen bir kent haline gelmesini sağlamıştık. Bu çalışmalarımız devam ederken hali hazırda bir sanayi kenti olan Çanımızın önümüzdeki yıllarda da bu alanda bölgemizin cazibe merkezi olması için gereken adımları attık, atmaya da devam ediyoruz. Bu anlamda ilçemizin mücavir sınırlarını genişleterek 18 Martta temeli atılan 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün otoyolunun sınırlarımızın içinde yer almasını sağladık. Proje çalışmalarını tamamladığımız Organize Sanayi Bölgemizin kurulum çalışmalarına devam ediyoruz. Köprü otoyolunun ana kavşağınındamücavir sınırlarımızın içinde yer alması Çanımızda kurulacak olan OSB’nin bölge için olan kıymetini hayli artırıyor. Tüm bu gelişmelere baktığımızda Çan ilçemizin gelecek yıllarda sanayi alanında hızlı bir yükselişe geçeceği aşikârdır.

 

3.)Ulaşılabilirlik yönünden değerlendirdiğinizde 1915 Çanakkale Köprüsü ilçemize nasıl katkı sağlayacaktır?/sağlamayacaktır?

Az önce de belirttiğim gibi 1915 Çanakkale Köprüsü ile Çanımızın ekonomik gelişimine katkısının yanında otoyol ana kavşağının da Çanımızda bulunması ilçemize şehir dışından hatta yurt dışından gelmek isteyen vatandaşlar olsun iş adamları, yatırımcılar olsun daha kolay ulaşım sağlayabilecekler. Çanlılar olarak bizlerin de şehirlerarası yolculuklarımız kolaylaşacaktır.  Bu çerçevede bölgemizin hatta ülkemizin uzun yıllardır büyük bir ihtiyacı olan 1915 Çanakkale köprüsü projesini hayata geçiren hükümetimize teşekkür ediyoruz.

 

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılı ''Troia Yılı'' ilan edildi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl hazırlanıyorsunuz?

2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesi; Cumhuriyetimizin önsözü olan Çanakkale’mizin doğal ve kültürel hazinelerini yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasına, yerli ve yabancı turizmde büyük bir potansiyele sahip olan Çanakkale’mizin hak ettiği ilgiyi görmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu anlamda biz de Çan Belediyesi olarak önümüzdeki yıl içerisinde Çanakkale merkezde yer alacak Çan Günleri Fuarımızla 2018 Troia Yılı dâhilinde yerimizi alacağız. Çanımıza has değerlerimizi büyük etkinliklerimizle hem bölgemizde yaşayan diğer vatandaşlarımızla hem de yurt dışında Çanakkale’mize gelen turistlerle buluşturacağız inşallah.

 

5- Türkiye gündeminde Çanakkale'nin de içerisinde olduğu birçok ilin Büyükşehir veya Bütünşehir olması var. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

30 büyükşehrin dışında kalan illerin bütün şehir olmasıyla ilgili düzenleme yapılmasının bu illerimizle ilgili ihtiyaçları için çözüm üreteceğini düşünüyorum. Büyükşehir olmayan yerlerde, il özel idareleri ile belediyeler arasında koordinasyon sağlanmasında zorlukların ortaya çıkması herkesin malumu. Bu hizmetlerin vatandaşa ulaştırılmasında bürokrasiden kaynaklı sıkıntıların aşılması için hükümetimizin adım atması çok kıymetlidir. Çanakkale’miz de bu kapsam dâhilinde yer alacak olması Çanakkaleliler olarak bizleri sevindirmektedir. Çünkü bu düzenleme ile merkez ilçe yapılanması kalkacağı için, şehrin tüm hizmetlerinden belediye sorumlu olacak ve hizmet daha hızlı daha etkin ve en önemlisi de daha kaliteli olarak vatandaşlarımıza ulaşacak.

 

6- Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi şehrimiz sınırları içerisinde de yapılan, yapılması planlanan maden çalışmalarına nasıl bakıyorsunuz? Kısaca değerlendirebilir misiniz?

Doğal yer altı kaynaklarımız ve değerli madenlerimiz ülke olarak yerel kalkınma ve milli sermayemiz için kıymetli enstrümanlar. Tabi ki burada önemli olan bir diğer nokta ise bir doğal zenginliği değerlendirirken diğer bir doğal güzelliği yok etmemektir. Bu anlamda milli hazinemiz olan madenlerimizin gerekli çevresel tedbirlerin alınarak, topraklarımızın doğal dokusuna zarar vermeden işlenmesi ve ülkemize kazandırılması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler