istanbul escort

aksaray haber

HAYAT PAHALILIĞI PAZARI DA VURDU

07 Aralık 2019 09:29
HAYAT PAHALILIĞI PAZARI DA VURDU

Meyve ve sebze fiyatlarına her geçen gün zam gelmesi hem satıcının ve hem de alıcının tepkisini çekmeye devam ediyor. Doğalgaz, mazot, elektrik ve suda ki artış pazar ürünlerini de vurdu. Esnaf ve vatandaş tarım ürünlerinin dışarıya bağlı hale gelmesinden şikâyetçi.

“KİLOYLA DEĞİL, SAYIYLA ALIYORLAR”

 

Her geçen gün artan zamlar, hem üreticiyi hem de tüketiciyi olumsuz etkiledi. Bu yıl ki gübre ve ilaç maliyetinde geçen seneye göre yüzde yüzlük artış olduğunu belirten sebze ve meyve üreticisi Mesut Serdar Toy, “Bir ilaç geçen sene 100 TL, bu sene ise 200 TL. Böyle bir fark olabilir mi? Köylü bu durumdan çok mağdur. Bu satış fiyatlarına yansıyor, alıcıya ve bize yansıyor. Gübrenin çuvalı şu anda 120 TL. Biz de önceden yerli üretim vardı, her şey yerliydi şuanda yerli diye bir şey kalmadı. Önceleri kiloyla alışveriş yapan vatandaş, şimdi sayıyla alıyor. Devletimiz bu konuya el atarsa hem üretici hem de vatandaş mağdur olmaz” dedi.

 

“TÜRKİYE’DE TARIM BİTTİĞİ İÇİN BU HALE GELDİ”

 

Sebze ve meyvelerin pahalılığından yakınan pazar sakinlerinden Zehra İspirli ise; “Domates pahalı, biber pahalı, sebzelerin genelde hepsi pahalı ucuz hiç bir şey yok. Biz emekliyiz para yetmiyor. İstediğim kadar ürün alabilmem için çok para getirmem lazım 200 TL ile pazara gelebilirsem alabilirim. Ancak azar azar alabiliyoruz. Son 2 senedir zam çok. Bence Türkiye’de tarım bittiği için, yerli üretim olmadığı için her şey pahalı ve pahalılaşacağını da düşünüyorum” diye konuştu.

 

“ ARTIK HERKES KESESİNE GÖRE PEYNİR ALIYOR”

 

Meyve ve sebzeden sonra artan enflasyon süt ve süt ürünlerine de etkiledi. Peynire yüzde 15 zam yapıldığını ve kar oranlarının düştüğünü söyleyen Ulaş Peynirciliğin sahibi Sinan Ulaş, “Gerçekleşen zamlar fiyatlara da yansıdı ancak biz kar marjımızdan kısıp fiyatlara o kadar çok yansıtamıyoruz. Eskiden bir kilo peynir alanlar şimdi yarım kilo peynir almaya başladılar. Ama yine de alış var çünkü gıda olduğu için insanlar tüketmek zorunda kalıyor.  20 TL ile 50 TL’ ye kadar peynir var artık herkes kendi kesesine göre peynir alıyor” şeklinde konuştu.

 

Satıcı ve alıcının hemen ardından peynir üreticilerinin de artışa gösterdiği tepkiler gecikmedi. İmalatçı ve üretici olan Cahit Atak,“ Enflasyon üreticiyi de baya bir etkiliyor. Üretici de haklı tüketici de haklı. Üreticiyi de tüketiciyi de bitirmenin belli başlı sebebi bence süte gelen zam. Yemlere gelen zamlardan dolayı keçi koyun sütü de artık kalmadı” dedi.

 

“DENİZ KENARINDA YAŞIYORUZ AMA UCUZ BALIK YİYEMİYORUZ”

 

Boğaz şehrinde yaşamamıza rağmen pahalı balık yiyen illerden biri olan Çanakkale’de geçtiğimiz yıla oranla bu yıl ki fiyatlarda el yakıyor. Kentte uzun yıllar balıkçılık yapan Murat Taş satışların azaldığını belirterek, “ Bu sene balık az geçen sene çok boldu bu sene palamut yok, çinakop yok, hamsi bile yok sardalye bile bu gün 20 TL. Satışlar azaldı çünkü 10 TL sattığımız balık 20 TL olunca vatandaşa da pahalı geliyor. Ben buna her sene bilinçsiz avlanmanın da neden olduğunu düşünüyorum. Mesela bu sene palamut satmamız lazım ama palamut yok, seneye ne olur onu da bilemiyoruz. Hamsi oldu 35 TL balık bol çıkarsa bizde ucuz satıyoruz daha çok kar yapıyoruz, vatandaşta balık yemiş oluyor ancak şu anda yok” şeklinde konuştu.  HABER MERKEZİ

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler