istanbul escort

Hayat Engel Tanımaz Hayallerimden Vazgeçmedim (18.05.2020)

Son Güncelleme : 18 Mayıs 2020 09:05
Hayat Engel Tanımaz Hayallerimden Vazgeçmedim (18.05.2020)

Kleomarcus Spor Kulübünün azimli sporcusu Alihan Üstün spor hayatını anlattı.

Kleomarcus Spor Kulübünün engel tanımayan sporcusu  Alihan Üstün” Benim doğuştan bir engelim var. Sağ diz altı amputeyim protez kullanıyorum ve hayatla barışık bir insanım başta biraz tedirgindim ama yaparım dedim ve yaptım “

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ

ALİHAN ÜSTÜN: Merhaba Alihan Üstün 17 yaşındayım Ezine doğumluyum. Çanakkale Anadolu Lisesi öğrencisiyim. Kavga eden arkadaşlarımdan genelde uzak duruyorum. Spor yapmayı çok seviyorum.

MÜCADELE  SPORUNA  NE ZAMAN BAŞLADINIZ

ALİHAN ÜSTÜN: Mücadele sporlarına 2014 yılı Ağustos ayında başladım. Sakatlanma ve yaralanma gibi bir korkum olmadı.

SİZİ SPORA YÖNLENDİREN SEBEPLER VE KİŞİLER VARMI

ALİHAN ÜSTÜN: Baştan olmadı Ben televizyonda izlediğim maçlardan dolayı ve arkadaşlarımda aynı sporu yapıyordu. Birazda onlardan destek alarak mazlum hocamla  tanıştım. İlk gün habersiz gittim. Ailemi dinlememiştim sonuçlarına da katlandım.

İLK MÜSABAKANIZDA NE HİSSETTİNİZ

ALİHAN ÜSTÜN: İlk karşılaşmamda çok heyecanladım. Kalbim yerinden fırlayacak gibiydi. Daha sonra müsabakalara çıka çıka bu heyecanımı yendim.

ÇALIŞMA ORTAMLARINIZ UYGUNMU

ALİHAN ÜSTÜN: Hocamız elinden geldiği kadar ilgilenmeye çalışıyor. Şu da var zaten uygun olmasaydı. Çanakkale’den Milli sporcular çıkmazdı. Fakat bizim salonumuz biraz eski yağmurlu havalarda su alabiliyor. Yetkililerden destek bekliyoruz.

OKUL VE SPOR’UN BİR ARADA YÜRÜMESİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ

ALİHAN ÜSTÜN: Bence problem olmuyor. Sonuçta biz vaktimizi spora ayırıyor olabiliriz. Ama bir çok öğrenci varki boş zamanında bilgisayar oyunu vb. gibi şeylere harcıyor. Yapacak olan kişi engel tanımaz istekli olduğu zaman her şeyi yapabilir.

ÖRNEK ALDIĞINIZ SPORCU VEYA SPORCULAR VARMI

ALİHAN ÜSTÜN: Kendime başta antrenörüm Mazlum hocayı daha sonra da Avatar Atakan, Adem Büyük ve Muhammed Ali yi örnek alıyorum.

MÜCADELE  SPORUNA  İLK BAŞLADIĞINIZDA NE GİBİ ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ

ALİHAN ÜSTÜN: İlk başlarda heyecan ve stresle başa çıkmak zor oluyordu ve kilo vermek tabiî ki ilk iki hafta falan biraz morluklar oldu. Ama çok ta sıkıntı değildi.

MÜCADELE SPORU  NASIL BİR DİSİPLİN GEREKTİRİYOR

ALİHAN ÜSTÜN: Düzenli çalışarak ve en önemlisi saygılı olmak bence. Bu spor dışarıdan birisiyle kavga sporu değil. Savunma sporudur. Disiplinli olmalısınız ve pes etmemelisiniz.

ANTRENMANLARINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ

ALİHAN ÜSTÜN: Vücudun ısınması için koşu ve açma germe hareketleri ile başlıyoruz. Sonra karşılıklı olarak atak ve savunma yapıyoruz. Teknik Öğreniyor ve farklı kişilerle eş değiştiriyoruz. Bunun dışında ara ara kondisyonumuzu geliştirmek için koşuya çıkıyoruz. Ya da interval, istasyon gibi çeşitli antrenmanlar yapıyoruz.

MÜSABAKAYA ÇIKARKEN NASIL KONSANTRE OLUYORSUNUZ

ALİHAN ÜSTÜN: Kendime güvenerek ve mücadele ederek sevdiğim sporcuların maçlarını izleyerek kendimi rahat tutmak için müzik dinliyorum.

MÜSABAKA SIRASINDA NELER HİSSEDİYORSUNUZ

ALİHAN ÜSTÜN: Neler hissettiğimi anlamak biraz zor. Gözüm o anda hiçbir şeyi görmüyor. Sadece rakibime odaklanıyorum.

MÜCADELE   SPORCUSU OLMANIN ZORLUKLARI NELERDİR

ALİHAN ÜSTÜN. Çalışmamak ve kendine güvenmemektir. Sporcu olmak istiyorsunuz bazı şeylerinizden vazgeçmelisiniz. Ama bu demek değildir ki hayatınızdan vazgeçin hepsini zamanında yapmanız gerekmekte.

YAPTIĞINIZ SPOR’A AİLENİZİN BAKIŞ AÇISI NEDİR

ALİHAN ÜSTÜN: Ailem beni destekliyor. Yaptığım spor ne olursa olsun her zaman arkamda duruyorlar. Zaten spor yapmamı çok seviyorlar. Benimle gurur duyduklarını düşünüyorum.

BU SPORDA HEDEFLERİNİZ NELER

ALİHAN ÜSTÜN: Benim doğuştan bir engelim var. Sağ diz altı amputeyim protez kullanıyorum ve hayatla barışık bir insanım başta biraz tedirgindim ama yaparım dedim ve Mazlum hocamla tanıştım. Sonra her şey kolaylaştı. Hayat engel tanımaz asla hayallerinde vazgeçmedim. Allah’ın izniyle Avrupa şampiyonu olacağım. Ben aynı zamanda dört yıldır tekerlekli sandalye basketbolu oynuyorum. Sekiz yaşında ameliyat oldu. Ameliyattan sonra proteze geçtim. Protez olunca hayat daha kolaylaştı. Hani o bana engel değil çünkü böyle yaşamayı öğrendim. Ben başarılı bir sporcu olacağım.

 

Etiketler: kickboks çanakkale alihan

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler