istanbul escort

Gökhan; “Bayramı evimizde geçirmek zorundayız” (19.05.2020)

19 Mayıs 2020 13:35
Gökhan; “Bayramı evimizde geçirmek zorundayız” (19.05.2020)

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Ramazan Bayramı’nda uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı açıklamada; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz, 19 Mayıs’ta ülkenin bağımsızlığı için Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’a çıkmışlardı ve oradan itibaren de ülkenin bağımsızlığı için mücadeleyi başlattılar. Bugün aynı zamanda da Kadir Gecesi oda güzel bir tesadüf bu vesileyle bütün Müslümanların Kadir Gecesini de kutluyorum, mübarek olsun diyorum. Tabi bir ülkenin bağımsızlığını elde etmek için Mustafa Kemal’in başlatmış olduğu hareket bir halk hareketidir. Bu halk hareketinin başlangıcı Çanakkale’dir. Çanakkale Savaşlarında Mustafa Kemal, Askeri bir lider olarak ortaya çıktı, burada bu savaşı kazanmamızı sağladı şehitlerimizle beraber diğer komutanlar ile beraber. Ondan sonra o tanınmışlık o güven duygusu kendisini Samsun’a çıktıktan sonra Anadolu’da halkın kendisine teveccühünü ve inanırlığını sağladı. Daha sonrada o zamanki Millet Meclisinin açılmasıyla İstiklal savaşımızı kazandık ve bağımsız bir ülkeye kavuştuk. Dolayısıyla bu olayın başlangıcı 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmış olmasıdır, onun için bu bayramı kutluyoruz. Tabi bir başka güzelliği de geleceğimizi yani bu ülkenin geleceğini bizimde geleceğimiz olarak gördüğümüz gençlere emanet edilmiş olması” dedi.

“Bu duyguları köreltmemek için elimizden geleni yapıyoruz”

Gençlere hediye edilen bu bayramın çok anlamlı olduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Bu çok anlamlı bir hediye diyorum, gençlerin bunu çok iyi özümsemesi lazım, niye bize bu bayramın hediye edildiğini çok iyi irdelemeleri, araştırmaları, o günkü şartları çok iyi öğrenmeleri gerekir. Yani o duygusal bir davranış değildir Mustafa Kemal’in yaptığı bilinçli ve gerçekten bu ülkenin gençlerini bu süreci bu devrimleri devam ettireceğine olan inancıdır. Dolayısıyla her Türk genci Mustafa Kemal’in bu anlayışını özümsemek zorundadır ve Mustafa Kemal’i, Cumhuriyeti yok etmek isteyenlere karşıda en büyük mücadeleyi vermesi gerekenler gençlerdir. Bizde gençlerimize güveniyoruz, bizde arkamızdan bu ülkenin bu bağımsızlık hareketini devrimleri devam ettireceklerine inanıyorum. Tekrar hepimizin bayramı kutlu olsun ama özellikle de gençlerimizin bu bağlamda da bayramı kutlu olsun. Bu duyguları köreltmemek için elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

“Bu bayramı maalesef evimizde geçirmek zorundayız”

Ramazan Bayramı’nda 81 İlde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasını da değerlendiren Başkan Gökhan; “Arifeyle beraber 3 günde bayram olmak üzere bütün Türkiye’de bir sokağa çıkma kısıtlaması var. Yasak demeyelim çünkü bazı şartlarda çıkılabiliyor biliyorsunuz. 65 yaş üstü gençler ve çocuklar kendilerine ait günlerde o saatlerde çıkabilecekler. Tabi şu var insanlar özellikle dini bayramlarda daha çok duygusallaşırlar ve illa büyük ziyareti, el öpme, mezarlık ziyareti gibi çeşitli etkinliklere katılmak isterler. Bütün Türkiye’yi düşündüğümüz zaman herkes hareketlenir hatta mezarlıklara giriş ile ilgili de tedbirler alınmıştı. O bakımdan inmekte olan bir vaka sayısının, ölüm sayısının yeniden çıkmaması için bu dört günü, bu bayramı maalesef evimizde geçirmek zorundayız. Yapacak bir şey yok bu tedbirleri almamız lazım insanlarımızı bu konuda duygularını anca böyle zapt edebiliriz. Hoş değil ama yapacakta bir şey yok. İnşallah her şey biter bunlar normale döner ondan sonra biz büyüklerimizin elini öpmeye gideriz. Bu vesileyle Ramazan Bayramımızda mübarek olsun kutlu olsun diyeyim.” ifadelerini kullandı.

Enishan Keskin

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler