GERİ SAYIM BAŞLADI! (21.12.2021)

21 Aralık 2021 09:18
GERİ SAYIM BAŞLADI! (21.12.2021)

Tiyatrokare, ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’ oyunu ile Çanakkaleli seyirciler ile buluşacak.

Çanakkale’de sahne alacak olan Tiyatrokare topluluğu ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’ adlı oyunu 17 Şubat 2022 Perşembe akşamı saat: 20.30'da İçdaş Kongre Merkezi’nde sahneleyecek. Yönetmen Nedim Saban tarafından “Ağaçlar Ayakta Ölür” olarak uyarlanan Alejandro Casona’nın eseri, yılların duayenleri, büyük usta oyuncuları Nevra Serezli, Nuri Gökaşan, Burcu Kazbek, Arif Güney, Oral Özer, Meltem Özlevent ve Mahir Akgündoğdu tarafından sahnelenecek.

Oyunun Konusu

Çocuklarını bir uçak kazasında kaybetmiş olan bir ailenin tek varlığı torunlarıdır. Ancak, geleneklerine bağlı olan dede, hırsızlık yaparken yakaladığı torunu ile bağlarını kopartır. Yıllar geçtikten sonra, büyükanne, sağlık sorunları nedeniyle yaşamdan ayrılmadan önce torununu son kez görmek isteğine kapılır. Ancak dede, torunun nerede olduğunu bilmediği için bir dilek tut derneğine eşinin bu isteğinin yerine getirilmesi için torun rolü oynayacak birileri bulması için başvurur. Kendisine oynanan bu oyunu sorgulamadan kabul eden ve bir yalan içinde yaşamayı acı gerçeğe yeğleyen Büyükannenin dünyası, gerçek torunun boy göstermesiyle yıkılacaktır.

Nevra Serezli’ye 7 farklı ödül kazandırdı

Casona, İspanya İç Savaşı’nın ardından yazdığı bu oyunda, yalan dünyasının içinde bile iyiliğe sığınmanın bir gereksinim olduğunu vurgulamıştır. Ülkemizde daha önce Devlet Tiyatrosu’nda ilk olarak Macide Tanır tarafından sahnelenen oyunun değişik bir versiyonu Yıldız Kenter’in başrolde oynadığı bir film olarak gösterilmiştir. Nevra Serezli, bu oyunla 11 yıl sonra sahneye dönmüş ve yedi farklı ödül kazanmıştır.

Damla YELTEKİN

 

Kaynak : www.kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler