istanbul escort

Genç Çiftçi Projesi Başladı 21.5.2019

21 Mayıs 2019 10:51
Genç Çiftçi Projesi Başladı 21.5.2019

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çanakkale Turgut Reis Ortaokulu işbirliği ile Genç Çiftçi Projesi adı altında ortaokul öğrencilerine yönelik Çanakkale’de canlı hayvan ve hayvansal ürün üretim sektörüne ait çeşitli işletmelere ziyaretlerde bulunmak,  hayvan sağlığı hakkında bilgi alma,  hayvancılık ve gıda işletmelerinde teknolojilerin nasıl kullanıldığını ve tarladan sofraya gıda güvenilirliğini yerinde görmek amacıyla 22 öğrencinin katılımıyla bir dizi etkinliklerin gerçekleştirileceği projeye başlandı.

Projenin ilk hayvancılık işletme ziyareti 22 öğrenci grubu, Okul Müdürü Şule Yıldızoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ayşegül Özdilek, Veteriner Hekim Asuman Yılmaz Semerci, Fen Bilimleri Öğretmeni Melike Özlem Duran, Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Aysun Özavcı ile birlikte gerçekleştirildi.

İlk işletme ziyareti Gökçalı Köyünde yer alan Büyükbaş Hayvan İşletmesi  oldu. Holstein cinsi büyükbaş hayvanların bulunduğu işletmede son teknolojilerin kullanıldığı süt üretimi ve süt sığırcılığına yönelik yetiştirme yapıldığı,  Türkiye'nin damızlık ihtiyacı için düve yetiştirme merkezlerinden birisi olduğu, hayvanların anlık olarak elektronik ortamda takip edilmekte ve sisteme kaydedilmekte olduğu bizzat görüldü.

İkinci olarak  ise Dümrek Köyünde yer alan hastalıktan ari işletme sertifikasına sahip simmental damızlık sığır çiftliği ziyareti gerçekleştirildi. Süt ve et veriminin yüksek olduğu kombine hayvan ırkı olan simental hayvanları öğrenciler ilgi ile izledi ve yakın temasta bulundular.

Projenin ilk ziyaretinde öğrenciler, hayvancılıkla ilgili temel bilgilerin yanı sıra ahırdan sofralara gelen sütün birincil üretim yeri olan sağım hanelerde sağımı uygulamalı olarak yerinde inceleme  şansı yakaladılar.

Proje belli periyotlarla devam edecek olup; Proje için ayrıca öğrencilerin orta ve uzun vadede bu sektör için gelecekte meslek seçimleri ve girişimcilik konularında  da katkı sağlayacağı öngörülüyor.

EZGİ KOSTAK

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler