Gelibolu İskelesi İçin 15 Milyonluk Yatırım 06.09.2019

06 Eylül 2019 09:29
Gelibolu İskelesi İçin 15 Milyonluk Yatırım  06.09.2019

Bir önceki dönem İl Özel İdaresi Meclisi tarafından yeni yapılacak olan Gelibolu Feribot İskelesi için 15 milyon TL’lik borçlanma kararı erken seçimlerden dolayı ertelenmişti. Ancak, yeni meclis borçlanma kararını yeniden gündeme alarak oy birliğiyle komisyonlara havale etti.

Kararın gündeme alınması için Çanakkale Valisi Orhan Tavlı imzasıyla İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürlüğüne dilekçe verilmişti. Karar, İl Özel İdaresi Meclisi’nden oy birliğiyle geçerek komisyonlara havale edildi.

 Vali Orhan Tavlı tarafından verilen dilekçede; “İlimiz Gelibolu Feribot iskelesi inşaatı işlerinde kullanılmak üzere 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 51/e maddesi uyarınca 06.02.2019 tarih ve 19 sayılı meclis kararımızla 15 milyon TL borçlanma yapılması kararı alınmış idi. İller Bankasınca Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinden önce alınmış olan borçlanma kararının yenilenmesi gerektiği bildirilmekte olup; Gelibolu Feribot İskelesi inşaatı yapımı işinde kullanılmak üzere 15 Milyon TL, İller Bankasından kredi kullanılmasına ilişkin 19 nolu kararın yenilenmesi hususunun 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 13. Maddesi uyarınca İl Genel Meclisinin gündemine alınmasını rica ederim” ifadeleri yer alıyor.

 Gelibolu’da Feribot Çilesi Bitecek

 Gelibolu’nun kaderi haline gelen, ilçenin uzun yıllardır gündeminde olan yeni feribot iskelesi için önemli bir somut adım atılmış oldu. Tehlikeli madde ve ağır yük taşıyan vasıtaların Çanakkale Boğazı’nı geçişte mecburi olarak Gelibolu İskelesi’ni kullanması, mevcut iskelenin şehir merkezinde bulunması ile birleşince; iskele trafiği ilçe için büyük bir tehlike arz ediyordu. 

 Yıllık yaklaşık 650 bin ağır vasıta araç hem şehir içi trafiği çekilmez hale getiriyor, hem de taşıdıkları yük itibariyle olası bir kazaya davetiye çıkarıyordu. Mevcut iskelenin yaklaşık 2 km gerisinde, yerleşim yerinin dışında 40 bin metrekare alan üzerinde 2 ayrı terminal ve 4 rampa olarak inşa edilecek yeni feribot iskelesi hem trafik yoğunluğunu, hem de olası kaza ihtimallerini ortadan kaldıracak. 

 Yeni feribot iskelesinin iki yıl sonunda hizmete girmesiyle birlikte, aynı anda birden fazla geminin rampaya yanaşması, hızlı araç transferi gibi kolaylıklar sayesinde Gelibolu-Lapseki hattındaki deniz ulaşımı daha da hız kazanmış olacak; Boğaz’ı geçiş süreleri kısalacak. Ticari satış büfeleri, zabıta ve polis noktaları, bekleme salonları ile feribot iskelesi Gelibolu’ya, Çanakkale’ye uzun yıllar hizmet edebilecek modern bir tesis olacak.

 EZGİ KOSTAK

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler