“ENFLASYON MAYIS’TA DA BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE”

11 Haziran 2018 17:17
“ENFLASYON MAYIS’TA DA BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şubesi haftalık ekonomi bültenini paylaştı. MÜSİAD Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Osman Yıldız, enflasyonun son aylarda olduğu gibi Mayıs ayında da beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

“TÜFE aylık bazda %1,45’lik artış beklentisine karşılık %1,62 yükseldi. Yİ-ÜFE’deki aylık artış da Mayıs’ta %3,79 ile yüksek düzeyde gerçekleşti. TCMB tarafından yakından takip edilen B ve C çekirdek enflasyon göstergeleri sırasıyla %12,77 ve %12,64 ile endeks serisinin zirvesine çıktı.  TCMB Politika Faizini 125 Baz Puan Artırdı: TCMB 7 Haziran 2018 tarihli toplantısında politika faizini 125 baz puan artırarak %17,75’e çekti. 23 Mayıs’taki ara toplantıda faizleri 300 baz puan artıran ve 1 Haziran itibarıyla para politikasında sadeleşmeye giden TCMB’nin aldığı son kararla enflasyona karşın güçlü bir duruş sergilediği yorumları gündemde yer alıyor. TCMB kararının ardından TL varlıklara artan taleple birlikte Dolar/TL 4,45 düzeyine kadar gerilerken, kurlardaki aşağı yönlü hareket ve bankacılık hisselerinde yoğunlaşan alımlarla BİST100 endeksi günü % 2 artışla kapattı. 

 

Mayıs’ta Dış Ticaret Açığı 7,7 Milyar Dolar: Gümrük Bakanlığı'nın öncü verilerine göre dış ticaret açığı Mayıs ayında %5,4 artarak 7,73 milyar dolar oldu. Bu dönemde ihracat yıllık bazda %5,6 yükselirken, ithalat artışı %5,5 oldu. Mayıs ayında en çok ihraç edilen fasıl 2,3 milyar dolar ile motorlu kara taşıtları, en çok ithal edilen fasıl ise 3,7 milyar dolar ile mineral yakıtlar oldu.  PMI’da Gerileme Sürüyor: İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Mayıs ayında 46,4'e gerileyerek Nisan 2009'dan bu yana en düşük değerini alırken, imalat sanayiinde Nisan ayında başlayan daralmanın hızlandığına işaret etti. Daralmada yeni siparişlerdeki gerileme eğilimi belirleyici oldu. İmalat PMI Nisan ayında 48,9 değerini almıştı. 

 

Dünya Bankası’na göre Türkiye %4,5 Büyüyecek: Dünya Bankası daha önce %3,5 olarak açıkladığı Türkiye’nin 2018 yılı büyüme tahminini dün yayımladığı Küresel Ekonomik Beklentiler raporunda %4,5 düzeyine yükseltti. Kurum, %4,0 düzeyinde olan 2019 yılı büyüme tahminini ise korudu.  Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi Geriliyor: Türk lirasının dış ticaret yapılan ülkelere karşı değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Mayıs ayında da gerilemesini sürdürerek 77,9 ile tarihi düşük seviyesinde gerçekleşti.

 

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Olası Bir İndirim İçin İzlemeye Aldı: Türkiye'nin kredi notunu Mart ayında Ba2'ye indiren uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, makroekonomi politikalarının geleceği hakkındaki belirsizlik nedeniyle kredi notunu yeni bir indirim için izlemeye aldığını açıkladı. Moody's tarafından yayımlanan değerlendirmede, belirsizliklerin ödemeler dengesi üzerinde ağır bir baskı oluşturacağı ve cari açığın şu anki kredi notuyla uyumlu olmayan bir seviyeye yükseleceği öngörüleri yer aldı. Buna ek olarak kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yakın dönemde artan piyasa volatilitesi sonrası performans, varlık kalitesi, sermaye durumu ve çoğu bankanın likidite ile fonlama profiline yönelik riskler nedeniyle 25 Türk bankasının uzun vadeli yabancı para cinsi kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldı.

 

Mehmet Şimşek'ten Moody's Tepkisi: Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moody's'in 17 Türk bankasının notunu düşürmesi sonrası, bankacılık sektörünün sağlıklı ve sağlam durduğunu belirterek, sermaye yeterlilik oranının faiz artışı sonrası bile yüzde 15 olduğunu söyledi. Devletin borcunun artmadığını belirten Şimşek, "Brüt kamu borç stokunun milli gelire oranı 2002’de yüzde 72 idi. 2017 sonunda yüzde 28,3’e düştü. Dünya ortalaması yüzde 87." ifadelerini kullandı. 

 

Makine İhracatının Payı Yüzde 10'u Aştı: Yılın ilk 5 ayında ihracatını en fazla artıran sektörlerden biri Türk makine sanayisi oldu. Söz konusu dönemde yüzde 24 artışla ihracatını 7 milyar dolara yükselten sektör, Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payını 10,3'e çıkardı. 

 

KGF Kefaletli Krediler 260 Milyar Lirayı Aştı: 2017 yılından itibaren kaynakları Hazine desteğiyle güçlendirilen ve yaşanan yüzde 7,4’lük büyümeye 2 puanın üzerinde katkı sağlayan Kredi Garanti Fonu’nun(KGF) 1 Haziran itibarıyla verdiği kefalet tutarı, 233,2 milyar liraya ulaştı. Bu kefaletle kullanılan kredi miktarı 261,9 milyar lira olurken, son olarak Mayıs ayında başlayan pakette 11,2 milyar liralık kullandırım sağlandı. 

 

Ekonomide Bakanlık Sayısı 2'ye İniyor: Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bürokrasinin engellenmesi için çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, "Şu anda ekonomide bağımsız kurumlarla beraber 6-7 tane bakanlık var. Bu yapıların sanırım 2 ya da en fazla 3'e inmesi gibi bir çalışma olduğunu biliyorum. 26'lı yapının 16-17 civarlarına düşmesi muhtemeldir" dedi. 

 

Çevre İçin 31,8 Milyar Lira Harcandı: Türkiye İstatistik Kurumu, 2016 yılına ilişkin çevre istatistiklerini açıkladı. Buna göre çevresel harcamalar 31,8 milyar lira olurken, bunların yüzde 76,1'inin kamu sektörü, yüzde 23,9'unun ise iş sektörü tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Toplam çevresel harcamaların gayri safi yurtiçi hâsıla içindeki payı ise yüzde 1,2 olarak hesaplandı.

 

Sanayi Sitelerinin İnşasına KDV İstisnası: Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kat karşılığı inşaat işlerinde arsa payı esasına dayanan vergilendirme modeline geçiliyor. Organize sanayi bölgelerinin altyapı yatırımları ile küçük sanayi sitelerinin inşasına ilişkin tüm alımlar KDV'den istisna olacak. 

 

Türk Eximbank, Turizm İçin 300 Milyon TL Kaynak Ayırdı: Türk Eximbank ile TÜRSAB arasında imzalanan protokol ile birlikte ilk kez banka seyahat acentelerine destek sağlayacak. Eximbank, turizm acenteleri için 300 milyon liralık bir kaynak ayırdı. 

 

Dış Kredi Borcu En Yüksek Sektör Ulaştırma Oldu: 2004 yılında bankalar hariç şirketlerin dış kredi borcu 27,5 milyar dolar iken, 2017 yılında 115,8 milyar dolara ulaştı. Yine 2004'te bu borçların yüzde 60'ı sanayi şirketlerine aitken, 2017’de ise yüzde 60'ı hizmetler sektörüne ilişkin borç yükünden oluştu. Hizmetler sektörü içerisinde ise yüzde 60'ı inşaat, ulaştırma ve gayrimenkul sektörünün borcu olduğu dikkat çekmektedir.”  BÜLTEN

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler