''EN BÜYÜK YATIRIM TURİZMDİR''

03 Temmuz 2018 09:18
''EN BÜYÜK YATIRIM TURİZMDİR''

Turizm, Otelcilik Fakültesi Mezunu Mustafa Karlı, Çanakkale'nin önümüzdeki yıllarda turizmle kalkınacağını ifade etti.

TANITIM ELÇİLERİ’NİN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE

Çanakkale’nin tanıtım elçileri Çanakkale’yi değerlendiriyor.

Mustafa Karlı

Turizm, Otelcilik Fakültesi Mezunu

 

1.)Çanakkale’de her geçen yıl öğrenci nüfusu artış gösteriyor. Çanakkale’yi bir öğrenci olarak barınma, kültürel aktiviteler ve ihtiyaçların karşılanması bakımından değerlendirebilir misiniz?

Çanakkale’de öğrenci nüfusu artıyor, son zamanlarda bunu rahat bir şekilde görebiliyoruz. Bu nüfus artışıyla birlikte yeni devlet ve özel yurtları da açılıyor. Okula yakın yerlerde açılan yeni devlet yurtları çok kaliteli görünüyor. Onun dışında bir yıldan sonra öğrenciler arkadaşlarıyla buluşup bir eve çıkabiliyorlar bu da daha az masraflı oluyor. Çanakkale’de barınma konusunda bu zamana kadar sıkıntı yaşamadım. Genel olarak şehirde genişlediği için yeni evler de yapılıyor ve bunlar öğrencilere kiralanıyor. İhtiyaçların karşılanması konusunda ben İstanbul’dan gelmeme rağmen çok büyük bir eksiklik hissetmedim. Bir ihtiyacınız olduğunda dışarıya çıkıp, dolaşarak bulabiliyorsunuz. Bunda alışveriş merkezlerinin de açılması etkilidir diye düşünüyorum. Kültürel etkinliklerde Çanakkale önde bir şehir, öğrenci nüfusunun artması da buna ön ayak oluyor diye düşünüyorum. Çanakkale’de çok fazla kültürden insanlar yaşıyor ve bu da kültürel bir zenginlik oluşturuyor. Bu zenginliğin meyvesini de yapılan aktivitelerde görebiliyoruz.

2.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra burada yaşamaya devam etmek ister misiniz? Neden?

Burada yaşamayı elbette düşünüyorum ama bunun için önce burada bir iş bulmanız gerekiyor. Çanakkale’nin diğer şehirlerden tek eksiğinin iş imkanları olduğunu söyleyebilirim. Kalifiye eleman yetiştiriyoruz ama onların çalışabileceği bir iş sahası yaratamıyoruz. Bu burada yaşayanların, okuyanların şehir dışına gitmesine neden oluyor. Çanakkale turizm için biçilmiş bir kaftan, her toprağında ayrı bir değer yatıyor. Bu değerler düzenli bir şekilde, zarar vermeyerek turizme açılırsa, sadece yurt dışından değil yurt içinden de çok fazla turist geleceğini düşünüyorum. Bunun için bazı çalışmalar yapılıyor, umarım ilerleyen zamanlarda gelişmiş iş imkanları ortaya çıkar.

3.)Çanakkale’nin ilçeleri, beldeleri, adaları, köylerini gezme şansınız oldu mu? Neler gördünüz? Beğendiğiniz bir yerleşim yeri var mı?

Çanakkale’nin bütün yerleşim yerlerini beğeniyorum. Hepsinin ayrı ayrı doğal güzellikleri var. Bozcaada Türkiye ve dünya da önemli bir değere sahip bir yer. Eceabat ve Kilitbahir zaten tarihi önemiyle gönüllerimizde yer etmiş alanlar. Lapseki tarafı doğal kaynaklar ve madenlerle gündeme geliyor. Her toprağından ayrı bir değer ve kültür çıkıyor. Çanakkale benim gözümde Türkiye’nin en güzel şehri diyebilirim.

4.)2018 Troia Yılı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troia Ören Yeri’ne gitme şansınız oldu mu? Değerlendirebilir misiniz?

Troia Çanakkale’nin onlarca değerinden sadece bir tanesi ve yapılan çalışma çok önemli, böyle bir değerin Çanakkale’de bulunduğunu çoğu insan bilmiyordu ve bu çalışmayla insanlar Troia Efsanesi’nin Çanakkale’de olduğunu öğrendiler. Yakın zamanda Troia’ya gitme şansım oldu. Yapılan çalışmaları çok beğendim, umarım diğer antik kentlere de bu çalışmalar yapılır. Çanakkale dünyaya tanıtılıyor. Her hafta binlerce turist Çanakkale’yi ziyaret ediyor ve memnun bir şekilde geri dönüyorlar. Troia Yılı bunun için bir başlangıç oldu diyebilirim.

5.)Bir öğrenci olarak okula ulaşımda sıkıntı yaşıyor musunuz? Neden?

Okula ulaşımda sıkıntı yaşamıyorum demek Çanakkale’de okuyan birisi için eğer okulun içindeki bir yurtta kalmıyorsa yalan olur. Şehir içinde oluşan trafik ve otobüslerin yeterli olmaması okula ulaşımda sıkıntı yaratıyor. Özellikle sınav haftalarında nedense otobüsler normal sürelerinden daha geç geliyorlar ve sizin gecikmenize neden oluyorlar. Şikayet ettiğinizde de son dakika çıkmasaydınız diyorlar. Bunun çözümü bu değil, bunun çözümü turizm şehri olan Çanakkale’de otobüs seferlerini arttırmaktır.

6.)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni tercih sebebiniz nedir?(puan,şehir,eğitim kalitesi vs.)

İstanbul’a yakınlığı ve puanının diğer üniversitelerden daha az olması sebebiyle tercih ettim. Kendime her zaman iyi ki tercih etmişim diyorum. Eğitim kalitesi olarak da inşallah ilerleyen yıllarda daha da gelişeceğini umut ediyorum.

Ezgi Kostak

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle