Emin adımlarla ilerliyorlar (21.12.2021)

Son Güncelleme : 21 Aralık 2021 09:12
Emin adımlarla ilerliyorlar (21.12.2021)

Kurulduğu günden bugüne canla başla mücadele eden Nevruz Köyü Kadın Kooperatifi, emin adımlarla ilerledikleri zorlu yolda, tasarımlarıyla dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor.

Sınırlı Sorumlu Nevruz Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi (Nevruz Köyü Kadınları) Çanakkale Yenice İlçesi’nde yaklaşık 3 yılı geçkin süredir emin adımlarla yürüyor. Geçtiğimiz sene Yeniceli Nevruz Kadınlarının ürettikleri 4 Yörük kadınını sembolize eden tılsımlı anahtarlıklarla büyük beğeni toplamıştı. Elbiselerden çantalara, kimonolardan çiçekli entarilere renkli tasarımları ile dikkatleri üzerine toplamaya devam eden Nevruz Köyü Kadınları tasarımlarında Çanakkale’ye özgü imgeler kullanıyor. Kadınlar, tasarılarına, mimoza, çam kekiği, lavanta, civanperçemi, hodan, sarıkız, çam kekiği ve horozlarının desen ve figürlerini işliyorlar.

“BİRLİKTE ÜRETEREK, KEYİFLE HAREKET EDİYORUZ”

Sosyal Medya hesapları üzerinden sıklıkla ürünlerinin üretim serüvenine ilişkin paylaşımda bulunan Nevruz Köyü Kadınları, üretim süreçlerine dair fotoğraflarda paylaşmayı ihmal etmiyor. Nevruz Köyü Kadınları üretim ve tasarım süreçlerine dair, “Nevruz Köyünde kadınların ilham ve gücüyle doğan bir hikaye. Geleceğe el emeği göz nuru bir iz bırakmak için birlikte üretmeyi benimsiyoruz. Birlikte üreterek, keyifle hareket ediyoruz. Köklerimize tutunarak yaşadığımız toprağın hikayesinden söz ediyoruz. Yenilikleri birlikte öğreniyor ve deniyoruz. Büyük bir heyecanla ürettiğimiz ürünlerle her zaman doğadan yanayız. Biz Nevruz Köyü Kadınlarıyız; güçlüyüz, kararlıyız, yeniliklere açık ve çalışkanız. Bir araya gelme amacımız üretmek, aile ekonomimize destek sağlamak, yöremizin diğer köylerine örnek olmak ve bölgemizin, Kaz Dağlarının tanıtımında fayda sağlamaktır. Hepinizi köyümüze bekleriz; tanışalım, birlikte üretelim, bilgilerimizi paylaşalım” sözlerine yer verdi.

NEVRUZ KÖYÜ KADINLARININ HİKAYESİ

Nevruz Köyü Kadınları serüvenlerini şu şeklinde açıklıyor; “Biz Nevruz köyü kadınlarıyız, ancak kendimizden önce yaşadığımız toprakların hikâyesinden söz etmek isteriz; çünkü biliyoruz ki bizi biz yapan, geçmişten devraldığımız ve geleceğe bırakacağımız hikâyelerdir. Ve elbette hikâyelerin kahramanları vardır. Cesareti öğreniriz onlardan. Düştüğümüz yerden kalkmayı, tökezlediğimizde yola devam etmeyi, vazgeçmemeyi... Ama en çok umut etmeyi öğreniriz. Yarınlara hayallerimizle tutunurken onların sözleri zihnimizde yankılanır durur. İşte bu nedenle onları hatırlamak, hiç unutmamak boynumuzun borcudur.

“HAYALLERİMİZ SİZİNLE YARINLARA ULAŞACAK”

Doğduğumuz toprakların hikâyesi yüzyıllar öncesine uzanıyor, her şeyi anlatabilmek mümkün olmasa da iz bırakanları anmak gerek. 1934 yılında Atatürk, Farsçada ‘yeni gün’ anlamına gelen Nevruz ismini köyümüze verir. Yeni bir isim; yeni umutlar, yeni hayaller, yeni heyecanlar demektir. O sıralarda altı yaşında bir çocuktur İbrahim Bodur. Doğanın içinde hayaller kurarak büyür. Geleneğin izini sürse de daima yeninin peşindedir. 1957 yılında Çan'da Çanakkale Seramik'i kurarak doğduğu topraklarda yeni bir güne uyanır. ‘Sizi siz yapan öz değerlerinize sahip çıkın; çünkü onlar sizi bir ağacın kökleri gibi ayakta tutacaktır’ der. Kadınlar ilham ve güç aldıkları izler için, “Bugün bizler de devraldığımız hikâyeleri heyecanla yeniden yaratmak, köklerimize tutunarak geleceğe el emeği göz nuru bir iz bırakmak için yan yanayız. Bizimle el ele veren Zeynep Bodur Okyay'dan aldığımız güçle yeni bir dünya kurmak için bir aradayız. Burası kendimizi bulduğumuz, mutluluğu yakaladığımız, her şeyden önemlisi özgür hissettiğimiz yer. İnanıyoruz ki umutlarımız, hayallerimiz sizinle yarınlara ulaşacak ve hikâye hiç bitmeyecek.”

Damla YELTEKİN

 

Kaynak : www.kaleninsesi.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler