istanbul escort

Efsane Olunmaz Efsane Doğulur (10.06.2020)

Son Güncelleme : 10 Haziran 2020 09:06
Efsane Olunmaz Efsane Doğulur (10.06.2020)

Çanakkale Futbol’unun en önemli isimlerinden Mustafa Akarcalı ile geçmişten bugüne konuştuk

Çanakkale’de futbol denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Mustafa Akarcalı, namıyla SARI MUSTAFA, bir başka lakabıyla bir zamanların ASKER MUSTAFA’sı bizleri geçmişe götürdü.

Hani derler ya EFASANE OLUNMAZ EFSANE DOĞULUR tam anlamıyla doğru demişler. Biga doğumlu olan Mustafa Akarcalı, Fatih Terim, Cemil Turan ve bir çok ünlü futbolcunun olduğu lige Boluspor forması ile yıldızlaşıp defalarca haftanın karmasına girmiş ve ligin adeta tozunu atmış bir isim olmuş.

1954 BİGA DOĞUMLUYUM

29 Ekim 1954 doğumluyum. Çanakkale’nin Biga ilçesinde doğdum. Futbola hayatıma da  Bigaspor’da başladım.  Bigaspor’da antrenörüm Avni Caner’di.  16 yaşıma geldiğimde profesyonel takım olan Çanakkalespor’da amatör olarak oynamaya başladım. Çanakkalespor’daki antrenörüm rahmetli Bülent Gürbüz hocamdı.

Kasap bir ailenin oğluyum. Beş kardeşiz, 2 erkek 3 kız olmak üzere. Evliyim, Can ve Cem isimli 2 çocuk babasıyım. Oğullarımdan büyük olan 18 Mart Üniversitesi Osmanlı Tarihi ve İnkılap Tarihi okutmanı. Küçük oğlum ise İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik’ten mezun oldu. Kendisi Uzakyol Kaptanı olarak görev yapmakta. Futbolu ailecek seviyoruz ancak, çocuklarım daha çok eğitimlerine önem verdiler ve mesleklerini seçtiler.

ÇINARLIK SAHASINDA AİLEMİ İZLEYEREK FUTBOL’A BAŞLADIM

Çok küçük yaşlarda Biga Gençlik spor takımını hep seyrederdim. Çınarlık sahası vardı. Amcalarım futbol oynuyordu. Rahmetli babam maraton koşusuydu onları izlerken bende spor’a başladım.

AĞAÇLARIN ARASINDA OYNAMAK BİZİ FUTBOLCU YAPTI

Biga’da Çarşı Camisinin önünde Akasya ağaçlarının arasında top oynardık. Aslında orada Akasya ağaçlarının arasında oynamamız bizi futbolcu yaptı diyebilirim.

ÇANAKKALESPOR’A TRANSFER OLDUM

Bigaspor’da lisansım çıktı. Ardından Çanakkalespor’a transfer oldu. Çanakaklespor’da üç yıl futbol oynadım. Güzel karşılaşmalar oynadık ve ardından Boluspor’a transfer oldum.

Çanakkalespor forması altında İstanbul’da Galata ile oynuyorduk. Karşılaşmadan sonra beni bir çok kulüp takip ediyormuş.  Bir çok teklif geldi

ORDUSPOR’A TRANSFER OLUYORDUM

Çanakaklespor’da futbol oynarken o dönemde Çanakkale 116 Jandarma alayında askerlik yapan Orduspor’lu Edip Bacınoğlu Biga’ya gelerek beni Orduspor’a transfer etmek istediklerini söyledi ve beni ikna etti. Beraber İstanbul’a gittik. Planımıza göre oradan Trabzon uçağına binip Ordu’ya gidecektik.

Sabah hava almak için otelden dışarıya çıktığımda Biga’dan iki abimize denk geldim. Bunlar Ali Kömürcüoğlu ve İlhan Hoşar’dı Bana Beşiktaş’lı yöneticilerin beni aradıklarını söylediler.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜYLE ANLAŞTIM

Beni Beşiktaş kulübü başkanı Mehmet Üstünkaya’nın yanına götürdüler. Kulüp başkanı ile görüştükten sonra beni Beşiktaş Kulübü genel kaptanı Sami Albayrak’ın yanına getirdiler. Görüşmeler sonunda anlaştık. Bana o zamanın parasıyla 125 bin tl peşinat verdiler. Ayrıca Genel kaptan Sami Albayrak ‘ta kendi cebinden bana 5 bin tl verdi. anlaşarak Biga’ya döndüm. Biga’ya döndükten sonra devreye Boluspor girdi.

BOLUSPOR DEVREYE GİRDİ

Beşiktaş ile anlaşıp. Biga’ya döndüğümde Boluspor genel kaptanı Ezine damadıydı. Bolu’ya dönüşte Biga’ya uğradı.Biga’da babamı buluyor ve babama beni Boluspor’a transfer etmek istediklerini söylüyor. 250 bin tl teklif ediyor. Biz Beşiktaş’la anlaşırız dediler ve beni Aladağ2a kampa götürdüler.

BOLUSPOR MACERAM BAŞLIYOR

Çanakkalespor’a geldiğimde 51 kilo idim. 6 ayda 19 kilo alarak 70 kiloya çıktım ve bu kilo ile yıllarca futbol oynadım. Çanakkalespor’da oynarken 15 kulüp tarafından takip ediliyordum. 1973-74 sezonunda ilk olarak Beşiktaş’a imza attım ve Biga’ya döndüm. Ben tatil yaparken Boluspor Genel Kaptanı olan rahmetli Altan DOYRAN abim Biga’ya gelmiş ve babamdan beni Boluspor’a transfer etmek istediğini söylemiş. Babam da ona, “Mustafa Beşiktaş’a imza attı, paramızı da aldık” deyince, Altan Abi, “Olsun, biz hallederiz “ diyerek babamı ikna etmiş. Bu şekilde benim Boluspor maceram da başlamış oldu. O zamanlar iki yere imza atanlar statü gereğince 6 ay ceza alıp futbol oynayamıyordu. O sezon Beşiktaş da, Boluspor’dan 3 tane abimizi birden transfer etmişti. Sinan, Lütfü ve Ahmet abiler Beşiktaş’a transfer olmuşlardı. Onları verirken benim kağıdımı da Bolusporlu yöneticiler Beşiktaş’la anlaşarak almışlar. Bu şekilde sorunsuz olarak Bolusporlu oldum. Benim Boluspor’a gittiğimde Başkanımız rahmetli Hulki AVLACIOĞLU’ydu. Yener BANDAKÇIOĞLU, Muhtar İHSAN abi, Nurettin NES, Yılmaz BECİKOĞLU, Eczacı Cahit Abi, Mehmet Cop yönetimdeydi. Yener BANDAKÇIOĞLU benim manevi babamdı. 

BOLUSPOR GENÇLERE FORMA VEREN TEK KULÜPTÜ

Boluspor o yıllarda gençlere forma şansı veren tek futbol takımıydı. Yeni gençler bulmak için tüm Türkiye’yi tararlar, bulup kadrolarına katarlar ve Türk futboluna yeni yıldızlar sunarlardı. Transfer politikaları da bu şekildeydi. Türkiye’de futbola başlayıp da Boluspor’dan gelecek bir teklifi geri çevirecek bir genç futbolcu herhalde olmamıştır. Çünkü Boluspor o yıllar gerçekten bir futbolcu fabrikasıydı. O nedenle Boluspor çok önemli bir değerdir.

İLK ÖZEL KARŞILAŞMAMDA RAKİP FENERBAHÇE OLDU

Boluspor ile kamp bittikten sonra ilk özel karşılaşmamı Fenerbahçe’ye karşı oynadım. O dönemde Fenerbahçe’de Cemil Turan, Alparslan, Ziya gibi futbolcular oynuyordu. Adeta rüya takımıydı. Televizyondan izlediğim futbolcularla karşı karşıya oynamak benim için adeta rüya gibiydi.

BOLUSPOR’DA 5 SENE FORMA GİYDİM

Boluspor kulübünde beş sezon forma giydim. Fenerbahçe’yi 1-0 mağlup ettiğimiz karşılaşmada golü ben attım. Üç büyüklere goller attım. İstanbul’da Galatasaray’ı 2-1 mağlup ettiğimiz karşılaşmada attığım gol çok anlamlıydı.

BEŞİKTAŞ KARŞILAŞMASINDA ATTIĞIM GOL SEYİRCİYİ SUSTURDU

Bolu’da Beşiktaş ile bir karşılaşmamız vardı. Gazeteler seneye sözü var. Beşiktaş2a gidecek diye yazıyordu. Taraftar’da bu yazıların etkisinde kalarak bana aleyhte tezahurat yapıyordu. Müsabakanın 75’nci dakikasında frikikten Beşiktaş’a attığı gol sonrasında Boluspor taraftarı beni yine bağrına basmıştı.

BURSASPOR’A TRANSFER OLDUM

1980-1981 SEZONUNDA Bursaspor’a transfer oldum. Boluspor ligten düşmüştü. İstanbul’da Fenerbahçe ile oynuyoruz. Gol attık müsabaka hakemi golü vermedi. Daha sonra da itiraf etti. Bilmeden Boluspor’u küme düşürdüm dedi.

O sezon Boluspor-Bursaspor karşılaşması vardı. Biz yenersek Bursaspor düşecekti. Daha hemen karşılaşmanın başında bir frikik oldu. Topun başında ben vardım. Vurduğum top doksan tabir edilen yerden gol olurken Bursaspor kalecisi Aslan topu köşeden kornere çeldi. O dönemde Bursaspor kulübü başkanı Süleyman Kurtçu, genel kaptan Cavit Çağlar ve yönetici Kani Şen tribündeydiler.

Bursaspor ile Boluspor transferim için iyi paraya anlaştılar ve Bursaspor’a transferim gerçekleşti. Bana göre her futbolcunun Bursaspor’da oynaması gerekir. İki yıl Yeşil-Beyazlı formayı giydim. Özel maçlar hariç 58 karşılaşmada forma giydim. Bursaspor camiasında iyi izlenimler bıraktığımı düşünüyorum.

FOTO KONUSUNDA ŞANSSIZDIM

Bursaspor’da düşünün iki yılda 60 karşılaşmaya yakın forma giydim. Tüm sezon boyunca yayınlanan fotomuz ise Trabzonspor karşılaşmasında çekilen fotomuzdu. Bir genç arkadaşımız sadece o karşılaşmada bir maç oynarken, tüm sene gazetelerde çıkan fotolarda yer almış oldu.

STOPER ERDİNÇ İLE BİR ANIMIZ

Trabzonspor ile iç sahada oynayacağız. Vakıfköy’de kamptayız. Stoper Erdinç geldi para dağıtmışlar. Hürriyet’e gidelim eve para bırakayım dedi. Birlikte gidiyoruz. Tam Vakıfköy’den kapıdan çıkarken bekçi gelirken bana bir şişe içki alırmısın dedi. Hürriyet Mahallesinde tam köşede Market var. Marketten siparişli aldık çıktık. Daha arabayı çalıştırmadan Marketçi kulüp başkanımızı aramış. Marketçi arkadaşımız kulüp başkanımıza yarın karşılaşmanız yokmu Mustafa ile Erdinç gelip içki aldılar demiş.

Kulüp başkanımız Antrenörümüz Gündüz Tekin Onay’ı arıyor. Kamp nasıl gidiyor. Herkes ordamı diye soruyor. Hocamız da evet diye cevap veriyor. Başkanda hocaya sen dikkat et içki almışlar diye cevap veriyor.

KADİR ATAY’IN GÖZÜYLE

Böyle bir yeteneğin futbolda çok daha iyi yerlere gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha sonraki yıllarda Mustafa Akarcalı Bigaspor’a 3.ligde iken dönünce Bigaspor’da o futbolcu ben kulüp müdürü olarakta birlikte çalıştık.1985-86 yılında 3.ligden ta birinci lige kadar yükselen Bursaspor takımı daha oldu.İki takım 1.ligde olunca birini TFF iptal etti.Bursaspor’un ikinci takımı Biga’da Bİgaspor ile oynuyor.

Kalede meşhur Eser var.Tabi bizimle dalga geçecekler;ancak o zamanlar Biga zor deplasman ne şampiyonlukları takımlar Biga’da ağlayarak bırakmışlar.Maç kıran kırana geçiyor Mustafa abi soldan yine nefis bir orta yapıyor ve kardeşi Erkan kafayı vuruyor gol.Bursaspor ‘u 1-0 mağlup ediyoruz.Mustafa abi bu maçta nefis futbol oynuyor takımı da oynatıyor golün asistinide yapıyor.

Yine Biga’daki grubu ile kağıt oyunu oynarken atışmaları çok zevklidir.Bir gün iyice abartmışlar birbirlerine seninle burada oynarsam şöyle olsun böyle olsun diye yemin etmişler ;ancak ertesi gün yine oynamaları gerekiyor.Biga’da yemin ettikleri için korkuları var.Oyun için kalkıp köye gitmişler.Biga’da olmadığı için yemini aşmışlar.Böyle güzel insanlardan birisidir Mustafa abi.

MUSTAFA METE ERTEM’İN GÖZÜYLE

Mustafa Akarcalı kreatif ve çok özel bir oyuncu. Usta lakabı ona yakışır. Mustafa AKARCALI ile çok anım var.Dardanel Spor da Bir sene boyuncu scaut ekibinde Türkiye yı dolaştık. Gittiğimiz her ilde Ona gösterilen saygı ve sevgiyi yaşama, görme fırsatı buldum. Özel İdare Dardanel sporda beraberdik,şu anda da Tüfad Şube başkan yardımcılığımı yapmakta.O bir markadır.

HAYRETTİN ACAR’IN GÖMZÜYLE (İL FUTBOL TEMSİLCİSİ)

Mustafa Abi’yi ilk tanıdığımda Çanakkalespor’da oynuyordu. Ortaokul öğrencisiydim. Okuldan kaçıp antrenmanları izlerdik. İbrahim Ejder’in jubile karşılaşmasında beraber oynama fırsatı yakaladım. Ülke karması gelmişti. Ben Mustafa abiyle aynı takımda önlü arkalı oynamıştım. Tarifi edilmez müthiş bir futbolcuydu. Çanakkale’nin yetiştirdiği ender futbolculardan biriydi. Bugün oynamış olsa İlk beş futbolcudan biri olurdu. Gençlerin izleme şansları olsa Futbolculuğunu örnek almaları şansı olurdu.

Onula Futbolu bıraktıktan sonra bir anım var. Mustafa Akarcalı futbolu bıraktıktan sonra Çanakakle’ye döndü amatör ligte Kocatepespor’da birlikte oynama şansını yakaladım. Kırklareli ile oynuyoruz. O zamanlar öyle amatör takımlarda paralar yok. Yemeğe girdik. Tabi yöneticiler bize çorba içiriyorlar. Mustafa abi hemen ayağa kalktı tabi yıllarca en üst seviyede futbol oynamış. Çocuklara et yedireceksiniz dedi. Yöneticilerde hiç ses yok hemen dediği yerine getirilmişti.

FİRUZ ERDİL GÖZÜYLE (ÇANAKKALE ASKF BAŞKANI)

Mustafa Akarcalı kendi dönemine iz bırakmış bir futbolcuydu. Bugün oynamış olsaydı parmakla gösterilecek bir kaç futbolcudan biri olurdu. İnanılmaz süratli ve yetenekli sporcuydu. Döneminin sayılı futbolcularından bir olarak herkesin örnek aldığı bir sporcuydu. Çanakkale'den yetişmiş önemli isimlerden biri olarak tarihe geçmiş bir futbolcu. Bugün bile nereye gitsek Mustafa Akarcalı'nın ismi geçse herkes saygı duyuyor ve bizlere ilgi alaka gösteriyorlar.

 

 

Etiketler: mustafa akarcalı futbol bursaspor çanakkale dardanel bigaspor sakaryasspor boluspor

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler