istanbul escort

aksaray haber

DÜNYADAKİ SEKİZ PEMBE GÖLDEN BİRİ ÇANAKKALE’DE 11.09.2019

11 Eylül 2019 15:16
DÜNYADAKİ SEKİZ PEMBE GÖLDEN BİRİ ÇANAKKALE’DE 11.09.2019

Dünya’da sekiz tane Pembe Göl bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ülkemiz sınırları içerisinde yer alıyor. Ezine İlçesi’ne bağlı Dalyan Köyü’nde bulunan Pembe Göl sadece bazı aylarda pembe renginde oluyor.

Halk arasında Tuz Gölü olarak da anılıyor Yani dünyada ki 8 pembe gölden biri Çanakkale’de ve kalp şeklindedir.
Bu göl pembe rengini güneş ışınlarının açısı ve yoğunluğu, gölün tuzluluk oranının yüksekliği ve sıcaklıkla temas ettiğinde pembe bir renk oluşmasını sağlayacak alg ve bakterilerin bulunmasından sağlıyor.
Bazı zamanlar tüm sene boyunca pembe olan bu göl, çoğunlukla yıllık sıcaklık oranlarına göre renk değiştirebiliyor. Göle pembe rengini veren algler, özellikle sıcaklığın ve tuz oranının arttığı yaz dönemlerinde kırmızı renkli beta-karoten adlı bir madde üretiyor. Aynı dönemde halobakteriler de fazla ürediği için gölün rengi tamamen pembeye dönüyor. Sıcaklığın etkisi azalınca da beta-karoten üretimine gerek kalmıyor ve kırmızı-pembe renkler gölden kayboluyor. Aynı zamanda göle girmekte hiçbir sakınca yoktur.

NASIL GİDİLİR?
 Ezine ilçesine bağlı Geyikli’den sonraki Dalyan Köyü’nün içinden yukarıya çıkıyorsunuz. Köye yaklaşık beş dakika mesafede. Dalyan Köyü’nün içinden yukarı çıkıp toprak yolda hep sağ yaparak bir beş dakika gittiğinizde göl solunuzda kalıyor. HABER MERKEZİ

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

A Özdoğan

15 Eylül 2019 10:27
Harika rabbimin güzellik kerime biri daha

Son Eklenenler